İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yıldızlara Uzanan Eller Projesi ile Çocuklar Işıldayacak Gelecek Aydınlık Olacak

Yıldızlara Uzanan Eller Projesi ile Çocuklar Işıldayacak Gelecek Aydınlık Olacak

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kez de 'Yıldızlara Uzanan Eller' projesi ile çocukların yüzünü güldürüyor. Bu proje, İzmir ili genelinde örgün eğitimdeki çocukların sosyal, kültürel ve sportif yönden gelişmelerine katkı sağlayacak ortamlar oluşturmak ve bu çocuklara yönelik etkinlikler düzenleyerek özgüvenlerinin gelişimine destek olmak amacıyla hazırlandı. Proje kapsamında İzmir'in birçok ilçesinde eğitim gören çocuklarla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Eğitime değer katmak, eğitim kurumlarının işlevselliğini ve niteliğini arttırmak, öğrencilere ve öğretmenlere kendilerini ifade ve geliştirme imkanı sunmak için, yerel, ulusal ve uluslar arası projeler üzerinde çalışan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Deneyim Paylaşım Günleri, Geleceğin Yazarları, İzmir İçin Bir Fikrim Var, Ailelerimiz Yarışıyor gibi birçok başarılı projeye imza attı. Devamlılığı neticesinde olumlu geri dönüşlerin alındığı bu projeler sayesinde öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği sağladığı gibi aynı zamanda öğretmenlerin mesleki, öğrencilerin ise kişisel ve duygusal gelişimlerine destek sağlanıyor.

'İzmir İçin Bir Fikrim Var' projesi ile resmi ve özel okul ve kurumlarda uygulanmış veya öneri niteliğindeki çalışmaların, projelerin, fikirlerin il geneline örnek olması adına eğitim çalışanları arasında mesleki paylaşımın ve etkileşimin arttırılması amaçlandı. Yapılan başvurular doğrultusunda, proje, çalışma, fikirler değerlendirildikten sonra İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen "Deneyim Paylaşım Günleri"nde bu çalışmalar ayrıntılı biçimde sunulmaktadır. 'Geleceğin Yazarları' projesi ile  "Çocuk ve Edebiyat" arasında güçlü bir köprü inşa ederken, öğrencilerin söz varlıkları zenginleştirmek ve aynı zamanda Türkçeye olan sevgilerini ve bağlılıklarını daha da güçlendirmek amaçlandı. Projelerden bir diğeri olan 'Ailelerimiz Yarışıyor' ile resmi ve özel okullarda veli ve öğrencilerin aile içi iletişimlerini ve genel kültür düzeylerini arttırmayı, nitelikli vakit geçirmelerini ve teknolojinin olumlu yönlerinden faydalanmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Yarışmada Türkiye'nin tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini konu alınmaktadır

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Yıldızlara Uzanan Eller" ismiyle başlatılan  projenin 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı boyunca sürdürülmesi planlanıyor. Proje ile öğrencilerin özgüvenlerinin gelişimini sağlayacak, duygu dünyalarını geliştirecek ve akademik başarılarını destekleyecek etkinlikler İzmir ilinin tüm ilçelerinde uygulanmaya başlandı. Planlanan etkinlikler arasında şehir içi ve şehir dışı tarihi kültürel geziler, sportif faaliyetler, tiyatro gösterileri hazırlama, tiyatro ve sinema gösterimleri, konferans, şiir ve müzik dinletileri gibi birçok faaliyet bulunuyor. Bugüne kadar Covid-19 tedbirleri dahilinde gerçekleşen etkinliklerde, öğrencilerin sosyal ve duygusal olarak gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde eğlenceli vakit geçirdikleri gözlemlenmiştir.

05-01-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.