İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeşilay Haftası Kutlama Programı Güzelbahçe İlçesinde Gerçekleşti

Yeşilay Haftası Kutlama Programı Güzelbahçe İlçesinde Gerçekleşti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yeşilay Haftası Kutlama Programı” Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

 

Törene İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Arzu Günaydın ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti İzmir Şube Başkan Yardımcısı İlkay Uysal katıldı.

5 Mart 1920 tarihinde kurulan bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Yeşilay Cemiyeti adına konuşma yapan Yeşilay İzmir Şube Başkan Yardımcısı İlkay Uysal, dernek çalışmalarından ve bağımlılıkla mücadelede gençlere ve yetişkinlere yönelik yapılan etkinlik ve destek programlarından bahsetti.

 

Uysal, Yeşilay olarak okul tabanlı öğrenme faaliyetlerini çok önemsediklerini belirterek başladığı konuşmasında Yeşilay tarafından tüm Türkiye’de bağımlılıkla mücadele eğitimleri verildiğini kaydetti. Bu kapsamda İzmir’de 1704 rehber öğretmene eğitici eğitimi verdiklerini ifade eden Uysal, 2011 yılından bu yana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” yarışmalarını düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

İki binden fazla vatandaşın bağımlılıkla mücadele eğitimine dâhil edildiğini vurgulayan Uysal,  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa  “Dozunda Etkili Sağlıklı Teknoloji Kullanımı” başlıklı proje eğitimlerinin de düzenlendiğini vurgulayarak kurumlar arası işbirliğini önemsediklerini ifade etti.

Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Arzu Günaydın’ın konuşmasının ardından, günün anlam ve önemini ifade eden konuşmayı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün yaptı. Büdün, “Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Yeşilay’ın 99. kuruluş yıldönümüne vasıl olmanın mutluluğu ile sizleri selamlıyorum.” diyerek başladığı konuşmasında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Yeşilay ile ortaklaşa gerçekleştirdiği projelerle gelecek nesli bağımlılıklardan korumak için önemli çalışmalara imza atıldığını kaydetti.

“Beyinler, Topraklardan Önce İşgal Edilir”

“Bağımlılıkla mücadelenin en etkili yolu hiç bağımlı olmamaktır. Bu konuda öğrencilerimizin ailelerine ulaşıyor, velileri, öğrenci ve öğretmenlerimizi bilinçlendiriyoruz. Bir evladımızın dahi bağımlılık tuzağına düşmesini kabul edemeyiz. Hayatı, tesadüflerin eline terk etmeyen, teknolojinin kölesi değil, efendisi olabilen, madde bağımlılığına ve terör örgütlerinin tuzağına düşmeyen nesli yetiştirmek en büyük sorumluluğumuzdur.” diyen Büdün, bir milletin en kıymetli hazinesinin ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesiller olduğunun altını çizdi.

“Gençleri uyuşturarak geçmişle ve yaşadığı toplumla bağlantısını koparmak uzun bir çalışma ve planlamanın neticesidir. Çünkü beyinler, topraklardan önce işgal edilir.” diyen Büdün, toplum mühendisliği yapan şer odaklarına dikkat çekti.

Nesilleri Korumak Vatanı Korumakla Eşdeğerdir

Bağımlılığın günümüzde çeşitlendiğini ve dijital bağımlılığın da en az madde bağımlılığı kadar büyük bir tehdit olduğunu belirten Büdün,  “Eskiden ağlayan çocuklar kucağa alınarak teselli edilirken bugün ellerine tablet ya da telefonlar verilerek teskin edilmeye çalışılıyor. Ancak çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır. Bu konuda ailelerin de ödevleri var. Bugün görmezden gelinen, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları karşılanmayan her çocuk, yarın bu milletin en büyük yarası haline gelir.” diyerek nesilleri korumanın vatanı korumakla eşdeğer olduğunu sözlerine ekledi.

İnsanı merkeze almayan bir anlayışla bağımlılıkla mücadelenin beyhude bir çaba olacağını söyleyen Büdün, “İnsan faktörünü dikkate almadan gerekli özeni göstermeyen her teşebbüs sonuçsuz kalmaya mahkûmdur.” dedi.

Yeşilay’ın yaptığı çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından, Dr. Güngör Özbek Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan bağımlılık konulu müzikal gösteri izleyicilerden büyük beğeni topladı.

 

Yeşilay haftası kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Güzelbahçe Kaymakamı Hüseyin Kulözü, Yeşilay İzmir Şube Başkan Yardımcısı İlkay Uysal ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün tarafından takdim edildi. Törenin ardından öğrenciler tarafından yapılan “Yeşilay Haftası ve Bağımlılık” konulu resimlerden oluşan sergi açılışı yapıldı.

07-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.