İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeşilay haftası Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonunda Kutlandı

Yeşilay haftası Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonunda Kutlandı

Evlatlarımızın Geleceklerinin Karartılmasına İzin Vermeyiz

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yeşilay haftası Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonunda yoğun katılımla kutlandı.

 Kısa film gösterisi, kum sanatı gösterisi müzik dinletisi, judo ve tekvando gösterilerinin yer aldığı Yeşilay haftası programına İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Yeşilay İl Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şuayip ÜNER çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Program da konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi Yeşilay’ın ; doktorlar, eğitimciler ve din adamlarının oluşturduğu duyarlı bir grup tarafından kurulup, 97 yıldır bağımlılıklarla mücadele ettiğine vurgu yaparak, Yeşilay’ın görev alanına giren konuların tüm dünyayı ilgilendirdiğini söyledi.

Evlatlarımızın geleceklerinin karartılmasına izin vermeyiz, veremeyiz..

“Kötü alışkanlıklarla mücadele de her bir ferdin yerini alması lazım. Teröre karşı verdiğimiz ortak mücadeleyi, aynı kararlılıkla zararlı alışkanlıklara karşıda vermeliyiz. Hiçbir evladımızın,  evlatlarımızın geleceklerinin bağımlıklarla karartılmasına izin vermeyiz, veremeyiz ”diyerek tüm anne ve babalara seslenen Yahşi ;” Çocuklarımızın fiziksel ihtiyaçlarını karşılarken manevi ihtiyaçlarını da göz ardı edilmemesi çağrısında bulundu.

“Benim çocuğum yapmaz ya da bir defa denemekten bir şey olmaz mantığı ile de hareket edilmemesini isteyen Yahşi,  “Sadece sinekleri görmek sorunun küçük bir parçasını görmektir. Asıl görmemiz gereken bataklığın kendisidir”  diyerek evlatlarımızın bağımlılık batağına düşmemeleri için herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Dünya markası olma yolunda Yeşilay..

                Yeşilay İl Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu ise yapmış olduğu konuşmada;  bağımlılıklarla mücadele konusunda Yeşilay’ın Dünyanın en eski  ve tek sivil toplum kuruluşu olduğunu  vurgu yaparak “Son yıllarda tarihsel birikimden aldığı güçle ve yeni bir vizyonla Yeşilay artık bir dünya markası olma yönünde ilerlemiştir. Bugün Avrupalı kuruluşların mükemmeliyet belgesi verdiği bir Yeşilay var. Yeşilay, ülke sınırlarını aşarak uluslararası bir boyut kazanma noktasındadır” Dedi.

Türkiye’de  Yeşilay şube sayısının 23 den 120 ye çıktığını ve 30 ülkede de Yeşilay kurulduğunu söyledi.

20 milyon öğrenciye eğitim..

Ayrıca Yelişayın yapmış olduğu çalışmalar hakkında da bilgi veren Vargeloğlu şu açıklamalarda bulundu;

“Önleyici ve koruyucu hizmet olarak Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programımız (TBM) kapsamında 28 bin rehber öğretmene eğitim verdik ve böylece 20 milyon öğrencimize yaşlarına uygun bağımlılık bilgilendirici eğitimlerini ulaştırmaya devam ediyoruz. Rehabilitasyon ve terapi sürecini de çalışma alanımıza ekledik, Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle (YEDAM) bağımlılara ve ailelerine psiko-sosyal destek hizmeti veriyoruz."

 

Bakanlığımız tarafından İzmir’den 40 öğretmenimiz Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitici eğitimi için hizmet içi formatör eğitimine alındı. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan eğitici eğitmenlerimiz ile 24 ilçemizde ve 47 eğitim merkezimizde 1224 rehber öğretmenimize 3 günlük uygulayıcı eğitim verilmiştir. 3 günlük eğitim sonunda uygulayıcı eğitmenlerimize; yapacakları eğitimlerde kullanmak üzere yaş gruplarına göre ayrılmış 18 fasiküllü 1514 kitap seti ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Bu proje kapsamında eğitimlerimiz İzmir İlinde devam etmektedir. Halk Eğitim Merkezlerimizde ise isteyen herkese bilgilendirici eğitim verilmektedir.”

 

Düzenlenen gösteriler sonrasında program sona erdi.

09-03-201709-03-2017

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.