İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde Saha Ziyaretine Kalan Çalışmalar Belli Oldu

'Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde Saha Ziyaretine Kalan Çalışmalar Belli Oldu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde saha ziyaretine kalan çalışmalar belli oldu.

2023 Eğitim Vizyonu'nun hedefleri doğrultusunda eğitimcilerin, ülkesine ve insanlığa değer katacak bilimsel ve yenilikçi uygulamaları hayata geçirmelerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen 'İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde yapılan değerlendirmeler sonucunda saha ziyaretine kalan ürünler belirlendi.

Başvuruların bireysel veya kurumsal olarak elektronik ortamda yapıldığı 'Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde, başvuru yapılmış çalışmanın daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor.

Temel unsurun, yenilikçi öğretim materyalleri ve öğretim programlarını, çağın ve öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde tasarlamak olduğu ödüllerde, öğretim sürecinde materyal kullanımının zenginleştirilmesi ve özgünleştirilmesi ile örnek çalışmaların teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Üç Farklı Kategoride Başvurular Alındı

Yoğun katılımla gerçekleşen 'Yenilikçi Öğretmen Ödülleri'nde, önceden belirlenen kurallara göre başvurularını yapan okulların yanı sıra eğitimciler bireysel olarak da başvuruda bulundu. Resmi-özel her okul veya kurumda görev yapan eğitimcilerin beşer kişilik ekipler oluşturarak başvurabildiği ödüllerde; çalışmaların özgün, etik değerlere uygun ve yenilikçi düşünmeyi destekler şekilde olması, en önemli ölçütlerden biri.

Öğretim yöntem ve teknikleri bilimsel ve teknolojik faaliyetler, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi eğitim öğretime erişim ve yönlendirme ile olumlu tutum ve davranışların geliştirilmesi şeklinde üç ayrı kategoriden oluşan yarışmada, çağın gereklilikleri ve öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınıyor. Son iki yıl içerisinde yapılan ve sonuçları alınan çalışmalarla da başvuru yapılabilen yarışmada, ödül almaya hak kazanan çalışmanın tanıtım sunusu, ödül töreninde sergilenecek.

13 Çalışma Saha Ziyaretine Kaldı

Materyal geliştirme, özel eğitim gereksinimi olan öğrencilere yönelik çalışmalar, insan kaynakların yönetimi, milli, manevi, kültürel değerler gibi birbirinden farklı ve anlamlı bileşenlerden oluşan kategorilerde yapılan başvurularda; beş bireysel sekiz kurumsal bazda toplam 13 ürün saha ziyareti çalışmasına kaldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şunları kaydetti: "Yenilikçi Öğretmen Ödülleri için, bu güzel ülkenin geleceği için, evlatları için dertlenen, çaba sarf eden ve enerjisini buna harcayan tüm eğitimcilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Yarının dünyasını okuyan ve kendini sürekli geliştirmeyi hedefleyen öğretmenlerimizi yürekten destekliyoruz."

 Yahşi, özgün materyal ve etkinliklerin üretilmesi, örnek çalışmaların yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl ilki düzenlenen yarışmanın önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşması ve süreklilik kazanması için eğitimcilerin deneyimlerini birbirleriyle paylaşmasının önemine değindi.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu ışığında, öğretmeni başarılı kılacak en önemli unsurun kaliteli ders materyali ve yenilikçi öğretim programları üretmek ve uygulamak olduğunu söyleyen Yahşi şöyle konuştu: "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak pek çok faaliyet ve proje ile öğrencilerimizin çok yönlü gelişimini destekliyor; onları, ilgi ve istidatları doğrultusunda yönlendiriyoruz. Bu doğrultuda eğitim ortamlarında öğrencilerimizi öğrenmeye motive eden yenilikçi eğitimcilere ihtiyacımız var. Onlar, değişimin liderleri olacaktır."

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.