İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vakıf İyilik Demektir.

Vakıf İyilik Demektir.

Vakıflar Haftası Tire´de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İzmir il Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü´nün organize ettiği Vakıflar Haftası il kutlamalarına bu yıl Tire ev sahipliği yaptı. Tire Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tire Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Tire Belediyesinin destekleriyle hazırlanan program yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Kutlama programı ilk olarak Tire Belediye Konferans Salonunda saat 14.00´te başladı. Bu programa; İzmir İl Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan Karpuz, İlçe Müftüsü Şaban Sadan, Kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından ilçemiz Yeni Cami Müezzin Kayyımı Naci BEKTAŞ´ın Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanan Sinevizyonun seyredilmesinin ardından Bölge Müdürü Sayın Fethi KOÇ hafta dolayısı ile bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Vakıf iyilik demektir. Vakıf elindekini karşılık beklemeden ihtiyaç sahibine vermek demektir. Vakıfların kuruluşu 1048 yıllarına dayanmaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak İzmir ve Manisa Bölgelerinde ecdadımızın bizlere bıraktığı değerleri korumaya çalışıyoruz. Şöyle tarihimize dönüp baktığımızda birçok alanda kurulmuş vakıflar görüyoruz. Göçmen kuşların göç yollarına emin adımlarla gidebilmeleri için bile ecdadımız vakıf kurmuş. Bizlerde bu değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz.? dedi.

Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven geçtiğimiz günlerde İzmir Turizm Haftasına Tire olarak ev sahipliği yaptıklarını belirterek, bu kez de Vakfılar Haftasının ilçede kutlanmasından mutlu olduklarını söyledi. Tanrıseven şöyle konuştu: Tire´nin ciddi anlamda vakıf eserine sahip olduğunu görüyoruz. Tire´de herhangi bir yöne dönüp birkaç dakika yürüdüğünüzde vakıf eseri bir cami karşınıza çıkar. Bugüne kadar bu eserleri vakfeden koruyan ve günümüze kadar ulaşmasını sağlayan ecdadımızı rahmetle anıyorum. Bizler de bu mirasa sahip çıkmak için elimizden gelen özveriyi gösteriyoruz. Tire de birçok eserin restorasyonu Valiliğimizin ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün katkılarıyla yapıldı. İlçemizde daha ayağa kalkacak birçok eser var. Bu yüzden restorasyon çalışmalarında ilçemize özel önem verilmesini istiyoruz. Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yürütülen çalışma kapsamında Molla Arap Cami ve Hafsa Hatun Külliyesinin de ayağa kaldırılacağının müjdesini vererek İzmir Valiliği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Tire Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ve Müzik Gurubu sahnede izleyenlere harika bir zeybek gösteri sundu. Büyük beğeni alan gösterinin ardından solan programı sona erdi.

Kutlama programı ikinci olarak  saat 15.30´da Tire Bedesteninde Tire Belediyesi Tarihi Armoni Bandosunun gösterisinden sonra İzmir İl Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan Karpuz, İlçe Müftüsü Şaban Sadan, Kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla sergi açılışına geçildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanan Vakıf Eserlerinin Restorasyonunun fotoğraflarının gösterildiği sergide Tire Halk Eğitimi Merkezi Müzik Gurubunun müzik dinletisi eşliğinde gezildi.

Törene katılanlar saat 16.30´da Tire´de Ecdat Yadigarı Vakıf eserlerinden oluşan; Ulu Cami, Yeni Cami, Kutuhan, Leyse Cami, Lütfi Paşa Cami ve Necip Paşa Kütüphanesini ziyaret etti.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün organizasyonu ile düzenlenen iftar yemeğine protokol ve halkımız katıldı. Yeni Cami´de kılınan teravih namazı ardından halka geleneksel Osmanlı Gül Şerbeti dağıtıldı.

09-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.