İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İzmir İl Finali ve Ödül Töreni Büyük İlgi Gördü

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İzmir İl Finali ve Ödül Töreni Büyük İlgi Gördü

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İzmir İl Finali Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Büyük çekişmelere sahne olan il finalinin ödül törenine İzmir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlane Akdeniz, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İlyas Duman, Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu komisyon üyeleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu işbirliği ile; 10-11-12 Haziran 2022 tarihinde Diyarbakır'da gerçekleşecek Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası'nın 4. İzmir İl Finali, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleştirildi. Turnuvaya 30 ilçenin ilkokul kategorisi'nde Mangala, Pentago, Equilibrio, Q-Bitz, Küre oyunlarında birinci olan ve ortaokul kategorisi'nde Mangala, Reversi, Pentago, Kulami, Küre oyunlarında birinci olan 300 öğrenci katıldı. Turnuva sürecinde 70 gönüllü hakem görev aldı. Turnuva bitiminde her oyun dalında ilk üç dereceye giren öğrencilere madalya ve oyun kutusu ödülleri verildi.

İlkokullarda birinci olan öğrenciler şu şekilde belirlendi; Mangala'da Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlkokulundan Sadem Atik, Pentago'da Zehra Semahat Erişen İlkokulundan Ahmet Mert Meşe, Equilibrio'da Adnan Menderes İlkokulundan Damla Kılınç, Q-Bitz'de Tire Rasih Kirazoğlu İlkokulundan Başdemir Ervanur ve Küre'de Fatih İlkokulundan Erdem Güney.

Ortaokullarda birinci olan öğrenciler ise şu şekilde; Mangala'da Fevzi Çakmak Ortaokulundan Yusuf Eren Zerdali, Reversi'de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulundan Kadir Ertuğrul, Pentagoda Muharrem Gülpınar Ortaokulundan Efe Erkaya, Kulami'de Ticaret Borsası Ortaokulundan Hale Bedevi ve Küre2de Tire Şehit Mehmet Oruç Ortaokulundan Mahir Bakır oldu.

Akıl ve Zeka oyunlarına ilgi duyan ve turnuvalara katılan öğrenci sayısı onbini aştı.

Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası ile öğrencilerin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, problemler karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, hızlı ve doğru karar vermesi, sistematik bir düşünce yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında bireysel, takım halinde ve rekabet ortamında çalışma becerileri geliştirmesi, teknoloji bağımlılığını önlemesi ve problem çözmeye yönelik olumlu bir tutum geliştirmesi amaçlanıyor.30 ilçede düzenlenen ilçe turnuvaların ardından il turnuvası düzenleniyor. İl turnuvasında birinci olan öğrenciler ulusal turnuvaya gitmeye hak kazanıyor. Bugüne kadar 940 öğrenci il turnuvalarına katıldı ve 270 gönüllü öğretmen turnuvalarda görev aldı. Turnuvaların her ilçede düzenlenmesi ve öğrenci katılımının her geçen gün artmasıyla Akıl ve Zeka oyunlarına ilgi duyan ve turnuvalara katılan öğrenci sayısı onbini aştı.

Ödül töreninde konuşan Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu bu turnuvaların öneminden bahsederek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Dereceye giren, girmeyen tüm öğrencileri katılımlarından dolayı tebrik eden Kadıoğlu, bu güzel öğrenme sürecinin devam etmesi temennisinde bulundu.

İzmir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlane Akdeniz; öğrencilerin çeşitli oyunlar ve etkinliklerle zihinsel kapasitelerinin, becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlayan akıl ve zeka oyunlarının çok değerli olduğunu söyledi. Akdeniz, çocukları geleceğe hazırlarken çıkış noktasının, yalnızca akademik eğitimde başarı olmadığını, onları sosyal, sportif ve sanatsal anlamda çok yönlü geliştirmenin öncelikli olduğunun altını çizdi.

20-04-202220-04-202220-04-202220-04-202220-04-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.