İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İzmir İl Finali Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonunda Gerçekleştirildi.

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İzmir İl Finali Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonunda Gerçekleştirildi.

Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu tarafından 2017-2018 öğretim yılında Türkiye geneli 9-14 yaş grupları arasındaki öğrencilere yönelik düzenlenen turnuva 6 oyun (Mangala, Kulami, Pentago, Reversi, Q-bitz, Equilibrio) branşında 7 kategoride düzenlendi.

Bu yıl Türkiye genelinde ilk olarak düzenlenecek olan turnuvanın İl finallerine İzmir’den katılım çok yüksek oldu. İlçelerden gelen 48 okuldan 200 öğrenci yarışmada ter döktü. Çekişmeli geçen maçlar neticesinde her kategoride birinci olan öğrenciler Bilecik’ de düzenlenecek ulusal Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasında yarışacaklar.

 Türkiye genelinde en çok yarışmacı ile katılım gösteren il İzmir

Turnuvanın ödül töreninde konuşan Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu başkanı Şaban Kurt; “Bu oyunların kaybedeni yoktur. Her bir öğrenci bu oyunları kazanarak başlıyor ve kazanarak bitiriyor.  Burada yarışan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında İzmir takım halinde en çok yarışmacı ile katılım gösteren il olmuştur diyerek sözlerine devam etti. Federasyon başkanı Kurt, “Başta turnuvayı hazırlayan komiteye, İzmir ‘e olduğu kadar bu turnuvaya da katkıları büyük olan İl Milli Eğitim müdürü Ömer Yahşi’ye, İl Milli Eğitim Arge ekibine teşekkür ediyorum.” Dedi

Bu oyunları çocuklarımızın dünyalarına, rüyalarına, hülyalarına taşımalıyız.

Turnuva ödül töreninde söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Bugün İzmir de Türkiye genelinde en fazla katılımla bu güzel bir müsabakaya şahitlik etmekteyiz. Geleneksel oyunlarımızı akıl zeka türündeki güzel oyunları çocuklarımıza sunmaktan onların üstün yeteneklerine ve zekalarına şahit olmaktan mutluluk duyuyoruz. Eğitimin bir parçası olan olmazsa olmazı olan ve canlı olarak bizzat ailecek gönül huzuruyla, zihin rahatlığıyla kalp hoşnutluğu ile oynayabilecekleri bu oyunları çocuklarımızın dünyalarına, rüyalarına, hülyalarına taşımamız gerekiyor.” dedi.

Akıl ve zeka oyunlarının çocukların zihinsel gelişiminde ki rolüne de değinen Yahşi, “Oyunlar  akademik anlamda da çocuklara müthiş bir destek olacaktır. Burada başarılı veya başarısız olmak hiç önemli değil. Önemli olan bu güzel ve kıymetli oyunları öğrencilerimizin dünyasına taşımaktır. Çünkü biliyoruz ki bu oyunlar çocuklarımızın akademik başarısına da olumlu katkı sağlamaktadır. Bu anlamda en büyük yarışmanın İzmir’ de yapılıyor olması beni çok mutlu etti.850 bin öğrencimizin dünyalarına bu oyunları taşıyacağız. İzmir’ den ulusal turnuvaya katılacak olan öğrencilerimizin İlimizi en güzel şekilde temsil edeceğine inanıyoruz. Seneye çok daha geniş bir alanda ve işini çok daha ileriye taşıyan öğrencilerimizle ve oyunlara destek verecek öğretmenlerimizin de katkısıyla İzmir de bunu çok daha öteye taşıyacağız.” dedi.

Turnuvada emeği geçen herkese teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi dereceye giren öğrencilere ödüllerini verip tebrik etti.

6 oyun branşında gerçekleşen turnuvalarda çekişmeli geçen maçlar neticesinde;


Mangala Oyunu kategorisinde

1. Helin Balcı-Eskioba Ortaokulu

2. Samet Can Pehlivan-Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu

3. Ali Kağan Çalışkan- Tire Fatih Ortaokulu


Kulami Oyunu branşında

1. Arda Tanışan-Aliağa Gazi Ortaokulu

2. Esmanur Yılmaz-Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu

3. Muhammed Umut Anlazuk- Bayraklı Ticaret Borsası Ortaokulu

 

Pentago Oyunu branşında

1. İbrahim Fırat Deniz-Kemalpaşa Merkez Ortaokulu

2. Mustafa Ataseven-Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu

3. Mert Arif Kılıç-Bülent Okan Ortaokulu

 

Q-Bitz Oyunu branşında

1. Ela Kıpırdak-Bedia Midilli İlkokulu

2. Hatice Kübra Ağaoğlu-Evliya Çelebi İlkokulu

3. Kumsal Zehra Gök- Hacı Şakir Eczacıbaşı Ortaokulu

 

Reversi Oyunu branşında

1. Recep Karaca- Doğanlar Hüsnü Bornovalı Ortaokulu

2. Zeynep Erdik- Didem Işıklı Ortaokulu

3. Aslı Seçer- Haliller Ortaokulu

 

Equilibrio Oyunu branşında

1. Sıla Güneş-Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu

2. Yasin Günay- Çaylı İlkokulu

3. Elif Koç-Bedia Midilli İlkokulu

kazandı.

Dereceye giren finalistlere ödüllerini;  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi,  Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkanı Şaban Kurt, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan,Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkan Yardımcısı Serkan Aziz Ceyhan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminden Kaan Ulusoy,İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Akıl Zeka Oyunları İl Koordinatörü Zuhal Özbayan tarafından verildi.

03-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-2018

 

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.