İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Türkçe Söz Varlığı Projesi' Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

'Türkçe Söz Varlığı Projesi' Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan 'Türkçe Söz Varlığı Projesi' kapsamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Cemil Meriç Toplantı Salonu'nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen 'Türkçe Söz Varlığı Projesi'nin okullardaki uygulama süreci ile ilgili olarak düzenlenen toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Beyhan Gökdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Seçkin Aydın ve her okul türünden 74 okul müdürü katıldı.

Türkçe Söz Varlığı Projesi ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, ilkokul 2.sınıftan 12.sınıfa kadar yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcüklerin belirlenerek bunların sınıflandırılması ve sıklık listelerinin oluşturularak yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla dilbilimsel çözümlemelerinin yapılması hedefleniyor.

26 ilde yapılması planlanan çalışma ile 2. sınıftan 12.  sınıf seviyesine kadar öğrencilerin sahip oldukları yazılı ve sözlü Türkçe varlıklarını tespit etmek üzere bir yaklaşım ortaya koyulacak. Proje ile öğrencilerin dört temel dil becerisi yeterlilikleri tespit edilerek bu doğrultuda dil düzeyleri belirlenecek. Her sınıf kademesi için Türkçe söz varlığı listeleri oluşturularak örgün eğitimdeki öğrencilerin tüm sınıf düzeylerinde bilmeleri gereken kelimeler, bilimsel metotlarla tespit edilecek.

Bilgilendirme toplantısında sunum yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Seçkin Aydın, okul müdürlerine projenin uygulama süreciyle ilgili bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk'un projeye büyük önem verdiğini vurgulayanAydın, şöyle konuştu: "Sayın Bakanımız, bu projeyi'Türkçe, uygarlığımızın kilit taşı, Türkçe Söz Varlığı  Projesi de bir işaret fişeğidir.' sözleriyle başlatarak projeye verdiği önem ve desteği belirtmiştir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen bu projede öncelikli olarak bir çalıştay gerçekleştirildi.Bu çalıştay doğrultusunda öğrencilerimizin yazılı metinlerden hareketle kelime haznesini ortaya çıkarmak amacıyla kompozisyon şeklinde sorular vereceğiz. Bunu da ölçme değerlendirme birimi gerçekleştirecek. Okul müdürlerimiz okullarında oluşturacakları komisyon vasıtası ile çalışma sürecini etkin bir biçimde yürütecekler."

'Türkçe Söz Varlığı Projesi' ile ilgili duygu ve düşünceleri dile getiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şu ifadeleri kullandı:  "Dil, milletlerin nesiller boyu biriktirdiği bilgi, şuur, hissiyat ve hatıraların ortak mirası olan kültürün taşıyıcısıdır. Nesilden nesle akan bu pınara, kıymet takdir edilmeye çalışılsa cihanın hazineleri yeterli gelmez. Milli kimliğimizin ve birliğimizin harcı olan dil mefhumuna göstereceğimiz hassasiyet bilhassa önemlidir. Türkçe söz varlığının ve öğrencilerimizin dil yeterliliklerinin tespiti için Bakanlığımızın başlattığı bu projenin son derece anlamlı olduğunu düşünüyorum."

12-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-202012-03-2020

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.