İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkçe Dersinin Beceri Alanlarına Göre Değerlendirilmesi Çalıştayı Sona Erdi

Türkçe Dersinin Beceri Alanlarına Göre Değerlendirilmesi Çalıştayı Sona Erdi

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu dört beceride Türkçe dil yeterliklerinin ölçülmesine yönelik olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 13-15 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılan Türkçe Dersinin Beceri Alanlarına Göre Değerlendirilmesi Çalıştayı sona erdi.

Cumhuriyet Eğitim Müzesinde gerçekleştirilen çalıştay kapsamında Türkçe öğretiminde beceri alanlarının değerlendirilebilmesi için öğretim programı okuryazarlığı, biçimlendirici ölçme aracı hazırlama ilkeleri, okuma, dinleme, konuşma ve yazma öğrenme alanlarının değerlendirilmesi oturumları ve her oturuma özgü atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Çalıştay alanında uzman 6 akademisyen ve 30 Türkçe öğretmeni ile hayata geçirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya yeni konulan Türkçe'nin dört dil becerisinde değerlendirilmesine yönelik olarak düzenlenen çalıştayda öğretmenlerin öğrenme alanlarına özgü biçimlendirici ölçme ve değerlendirme araçlarını hazırlama yeterliliklerinin artırılması amaçlandı. Biçimlendirici Ölçme Aracı Hazırlama İlkeleri oturumu Dr. Öğretim Üyesi Elif Kübra Demir, Öğretim Programı Okuryazarlığı oturumu Doktorant Zehra Yedigöz Kara, Okuma Alanının Değerlendirilmesi oturumu ve atölyesi Prof.Dr.Nevin Akkaya, Dinleme Alanının Değerlendirilmesi oturumu ve atölyesi Dr. Öğretim Üyesi Cenan İşçi, Yazma Alanının Değerlendirilmesi oturumu ve atölyesi Dr. Ebru Kabakçı, Konuşma Alanının Değerlendirilmesi oturumu ve atölyesi Dr. Öğretim Üyesi Göksu Çiçekli Koç tarafından gerçekleştirildi.

Kapanış törenine katılan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de eğitim alanında büyük dönüşümler oldu. Öğretmenlerin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi çalışmaları, bu dönüşümlerin temel öncelikli basamağıdır. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de düzenlediğimiz bilimsel çalışmalar ile öğretmenlerimizin mesleki yeterliklerini artırırken öğrencilerimizin de çağın ihtiyaçlarına göre donanımlı bireyler olarak yetiştirilmelerini hedefliyoruz." dedi.  Öğretmenlerin mesleki gelişiminin geniş ve önemli bir alan olduğunun altını çizen Yahşi, Türkçe dersinin beceri alanlarına yönelik politikaların geliştirilmesinde önemli bir belge olan çalıştay sonuç raporunun, bu alanda bir rehber niteliğinde olduğunu ifade etti. Üç gün süren çalıştay İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin katılımcılara belgelerini takdimiyle sona erdi.

17-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-202317-11-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.