İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Öğretmenlere En Güzel Hediye

İzmirli öğretmenlere en güzel Öğretmenler Günü hediyesi, 16 yaşındaki görme engelli İzlem Kaşgır’dan geldi. Kaşgır, öğrenci değişim programı kapsamında ABD’ye gitmek kampa katılmadan önce öğretmenlere piyano resitali düzenledi.
Tüm Öğretmenlere En Güzel Hediye

Müzik için “Huzur kaynağım” diyen İzmir Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki görme engelli İzlem Kaşgır, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğinde öğretmenlere en güzel hediyeyi verdi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte sahneye çıkarak piyano resitali veren Kaşgır, “Fikrimin İnce Gülü” bestesini çaldı. Salonda duygusal anlar yaşanırken, sahnede kısa bir konuşma yapan Kaşgır, “Besteyi; Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz şehitlerimiz, beni bugüne kadar getiren güzel öğretmenlerim ve tüm Türkiye’deki öğretmenlere hediye ediyorum" dedi. Resitalin sonunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Kaşgır´a hediye takdim etti.

"Eğitim maskesi ile kendini örten terör örgütü ile savaştık"

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğinde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de, şunları söyledi: "Öğretmenler aydınlanmış kişilerin mimarıdır. 50 bin öğretmenimiz ile her sabah 700 bin öğrencimize kapılarımızı açıyoruz. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin sağ salim evlerine ulaşması için fedakarlık yapıyorlar. 15 Temmuz sürecinde gördük ki; eğitim maskesi ile kendini örten terör örgütü ile savaştık. Bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurken yanlış harf öğretenin de “yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım” diyerek karşısında dururuz.

 Şuan inanınız ki; dünyadaki hiçbir fetih, kaderin sırrına vakıf olanlar için sınıf kapısını açmak kadar şerefli değildir. Hizmetinde oldukları vazifenin ulviyetine inanana öğretmenlerimiz, sınıf kapılarını açarken aydınlık getiren bir kapı açtıklarını hissettirdiler."

Öğretmenlerin cesur nesiller yetiştirdiğini, "önce vatanım" bilinciyle yetişen öğrencilerin de 15 Temmuz´daki hain darbe girişimini kahramanca engellediğini ifade etti.

İzmir´de 700 bine yakın öğrenciye 50 bine yakın öğretmenin her gün aynı sevecenlikle ve heyecanla yaklaştığını ifade eden Yahşi, "Eğitim ve öğretime aynı heyecanla devam edeceğiz." diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk´ün 1923´teki Konya ziyareti sırasında çekilen fotoğrafta yer alan ve Büyük Önder´in isteği üzerine öğretmen olan 101 yaşındaki Sabiha Özar da "onur konuğu" olarak katıldığı törendeki konuşmasında şunları kaydetti:

 

"Öğretmenlerin en önemli ve anlamlı gününde onur konuğu olmaktan çok mutluyum. Saygın bir devlet, onurlu bir Türk Cumhuriyeti kuran başta Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına sonsuz minnettarlığımı ve şükranlarımızı iletiyorum.  Bu kutsal emanetleri korkusuzca ileriye taşıyacak olan genç öğretmenlerdir."

Törende, Öğretmenler Günü Kompozisyon Yarışması ile 24 Kasım anısına yapılan etkinliklerde dereceye giren öğretmenlere ödül ve plaket verildi.

Yeni göreve başlayan öğretmenler de Türk Bayrağı açarak yemin etti.

 

Törende ayrıca, İzmir´de görev yapan öğretmenlerin "İzmir´in Kavakları" türküsü eşliğinde çekilen video klibi gösterilerek, öğretmenlerden oluşan koro tarafından eserler seslendirildi, halk oyunları gösterisi yapıldı.

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.