İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Çocuklar Aynı Gökkuşağının Altında Buluşuyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, özel eğitim ve kaynaştırma sınıflarında eğitim alan engelli öğrencilerin toplumsal uyumunu artırmak için başlattığı  “Hayalimdeki Gökkuşağı” projesi ile ses getirdi.
Tüm Çocuklar Aynı Gökkuşağının Altında Buluşuyor

04-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-201704-12-2017

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen projede, ilkokul ve ortaokullarda, özel eğitim sınıfları ve kaynaştırma sınıflarında eğitim alan zihinsel, işitme ya da görme engelli öğrencilerin diğer öğrencilerle paylaşımda bulunması hedeflendi.

Proje kapsamında, engeli olmayan öğrenciler, engelli arkadaşlarıyla sinemaya ve müzikal gösterilere gidecek, tekne turu yapacak, ata binecek, sergileri gezecek ve ağaç dikecek. Böylece çocuklar arasındaki engeller kalkmış olacak.

Birbirinden Renkli Etkinlikler

Yaklaşık 1 yıl sürecek projenin ilk aktivitesinde öğrenciler “birlikte bütünüz” sloganıyla sinemada buluşarak birlikte film izledi.

Sinemada engelli-engelsiz akranlarıyla bir araya gelen Şehit Selim Topal Ortaokulunun özel eğitim sınıfında eğitim alan Simge Deniz, arkadaşlarıyla birlikte sinemaya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

Şehit Ahmet Oruç Ortaokulunun özel eğitim sınıfı öğrencisi Yusuf Hüseyin Top ise ilk kez sinemada film izlediğini söyledi.

Projenin önümüzdeki günlerde planlanan etkinlikleri birbirinden renkli faaliyetleri içeriyor. Öğrencilerin takım ruhunu hissetmesi ve birlikte hareket etme duygusunu kazanabilmeleri için bowling turnuvasıyla devam edecek projede tekne turu, uçurtma festivali ve ağaç dikme etkinlikleri de düzenlenecek.

Sessiz Dostlarımızı da Unutmadık

Öğrencilere hayvan sevgisi aşılayacak etkinlikte, özgüvenin ve dış dünyaya karşı ilginin arttırılması, sabrın geliştirilmesi hedefleniyor.  Yıl boyunca 25 kişilik 10 ayrı grupla düzenlenmesi planlanan binicilik eğitimi çalışması bitiminde yılsonu gösteri yapılacak.

Projenin devamında öğrenciler sergileri gezecek, seramik atölyesinde birlikte becerilerini ortaya çıkaracak, müzikal gösterileri izleyecek.

"Engellilere büyük önem veriyoruz"

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, engellilere büyük önem verdiklerini belirterek, onların okullaşma oranını artırmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, bununla birlikte toplumsal anlamda farkındalığı ortaya koymak için diğer öğrencilerle engelli öğrencileri farklı ortamlarda bir araya getirmeye çalıştıklarını anlattı.

Yahşi, özel çocuklara da toplumda önemli bir yerde olduklarını, kenara itilmediklerini bir kez daha göstermek istediklerini dile getirerek, "İstiyoruz ki özel eğitim öğrencilerin yaşamış olduğu sıkıntıları diğer öğrencilerimiz de görsün. Onlarla birlikte daha fazla vakit geçirsinler, onların yaşadığı problemleri özümsesinler." dedi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.