İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 2204A 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İzmir Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

TÜBİTAK 2204A 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İzmir Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının düzenlendiği 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Sergisinden sonra gerçekleştirilen ödül töreni  Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Ödül törenine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür,  Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş,  Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Demir, ilçe milli eğitim müdürleri, TÜBİTAK Koordinatörü Doç. Dr. Onur Dönmez, TÜBİTAK Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr Yılmaz Tonbul,  Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Öner Uslu eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK 2204-A Çağrısı, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi, çalışmalarını yönlendirmeyi ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Aralarında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul -Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van'ın bulunduğu 12 ilde gerçekleşen araştırma projeleri yarışmasında değerlendirme sonrası bölge birincileri Türkiye finallerine kaldı. İzmir'den toplam 1165 proje başvurdu ve yapılan ön değerlendirme sonucu 102 proje sergilenmek üzere davet edildi. 69 tanesi İzmir ilinden olan projelerin bölge birincileri Türkiye finallerine katılacak.  

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Ödüllerinde yapılan değerlendirme sonucunda İzmir'den on bir proje üçüncülüğe, dokuz proje ikinciliğe, sekiz eser birinciliğe layık görüldü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ödül töreni; sergi videosunun izlenmesinin ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Açılış konuşmasını TÜBİTAK Proje Yarışmaları İzmir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Onur Dönmez yaptı. Dönmez, projenin amacı ve içeriği hakkında genel bilgi verdi. Değerlendirmeler sonucunda final aşamasına gönderilecek 18 finalistin yanında 12 alan ikincisi ve 12 alan üçüncüsü seçildiğini dile getirdi. Çaba ve emekleri için herkese teşekkür eden Dönmez, ilerleyen yıllarda verilecek emeklerin ve alınacak başarıların katlanarak artmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş; projeye katılan okulların sunmuş oldukları çalışmalarla, geleceğin emanet edileceği öğrencilerin emeklerini görünce gurur duyduklarını ifade etti. Okumuş, TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması'na katkı sunarak sergilenen bu eserlerin mimarları öğrencileri, onları yetiştiren eğitim neferi danışman öğretmenleri ve emeği geçen herkesi üstün gayret ve özverili çalışmalarından dolayı tebrik etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Dr. Murat Mücahit Yentür yaptığı konuşmada; her şeyin insana ve insan aklına odaklandığı bu çağda yaşam boyu öğrenen, edindiği bilgilerden yenilerini üretebilen nesilleri yetiştirmenin bilinciyle her yeni güne heyecan ve azimle başladıklarını söyledi. Eğitim gören tüm öğrencileri bilime yöneltmek, cesaretlendirmek, aynı zamanda onları inançlı, ahlaklı, çalışkan, başarılı, ülkesini ve milletini çok seven bireyler olarak yetiştirmenin en büyük arzuları olduğunu vurgulayan Yentür sözlerini şöyle sürdürdü:  "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, gençlerimizin yeniliğe ve değişime adım attığı her alanda, proje ve çalışmada var olmaya devam edecek, onları her zaman destekleyip cesaretlendirecek, ülkemizin geleceği için bilime adanan gençler yetiştirme gayretimizi sürdüreceğiz.''

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal göndermiş olduğu mesajda büyük bir emek ve gayretle yapılan proje çalışmalarının ülkemiz için daha parlak bir gelecek inşa etme gayretinde umut aşıladığını belirtti. Ülkemizin dört bir yanında eş zamanlı olarak yapılan ödül törenleri ile bölge aşaması sona erdiğini vurgulayan Mandal, yarışma sonunda verilen ödüllerin bir amaç olmadığını, gençleri araştırma yapmaya teşvik eden bir araç olduğunu, yapılan her çalışmanın birbirinden değerli olduğunu ifade etti. Gençler için elde edilen en büyük ödülün bu süreçte danışman öğretmenlerle elde edilen kazanımlar olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

İzmir'e 11 üçüncülük, 9 ikincilik ve 8 birincilik ödülü

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması üçüncülük ödülleri dağılımı şu şekilde oldu; Biyoloji alanında Özel Ege Lisesinden Ece Öykü Yavuz ve Ceren Ayık, Coğrafya alanında Fen Lisesinden Emre Bera Cengiz ve Umut Selim Seyithanoğlu, Değerler Eğitimi alanında Özel Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Anadolu Lisesi. Fizik alanında Fen Lisesi Feza Güngör ve Asil Söylev Kimya alanında Özel Çakabey Lisesi Begüm Bakan ve Ayşegül Ayda Göker, Matematik alanında Özel Amerikan Koleji Can Gökmen. Psikoloji alanında Özel Ege Lisesinden Yağmur Saygın ve Dilara Doğan, Sosyoloji alanında Özel Bornova Okyanus Anadolu Lisesinden Dilanur Taner, Tarih alanında Özel Ege Lisesinden Bade Elenur Yılmaz, Ronya Turan ve Elif Ergüdengil, Teknolojik Tasarım alanında Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesinden Alya Ünsal, Elif Koç ve Hamza Yunus Kayahan, yazılım alanında Fen Lisesinden Burak Sina Akbudak ve Aliberk Sandıkçı aldı . Ödüllerini TÜBİTAK Koodinatör Yardımcısı Doç. Dr. Yılmaz Tonbul ve TÜBİTAK Koordinatörü Doç. Dr. Onur Dönmez verdi.

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması ikincilik ödüllerine değer bulunan çalışmalar şu şekilde belirlendi: Biyoloji alanında Özel Takev Anadolu Lisesinden Ahmet Kerem Dervişbey ve Doğa Naz Kuzucu,  Değerler Eğitimi  Özel Çakabey Lisesinden Elif Uludağ ve Damla Usal, Fizik alanında Özel Takev Fen Lisesinden Kuday Baki Tosun ve Eren Kahrıman, Kimya alanında Özel Çakabey Lisesinden Öykü Genç ve Aycan Coşkun, Matematik alanında Şehit Fatih Satır Bilim ve Sanat Merkezinden Selin Yaman, Ufuk Arda Koyunsever ve Elif Akgünlü. Ödüllerini Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Demir verdi.

Psikoloji alanında Menemen Atatürk Anadolu Lisesinden Ebru Kocagöz ve Irmak Cevher, Tarih alanında 15 Temmuz Şehitleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Katrenur Uz, Gülsena Kuçlu ve Kübra Gezer, Teknolojik Tasarım alanında Özel Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Alperen Demirci ve Taha Eren Karakış, Türk Dili ve Edebiyatı alanında Özel Bornova Birikim Anadolu Lisesinden Nebahat Gupsenur Demirci ve Rabia Erva Efiloğlu aldı. Ödüllerini Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu verdi.

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışmasında İzmir'den birincilik ödülüne değer bulunan isimler şunlar oldu. Biyoloji alanında Özel Ege Lisesinden Beyza Berk ve Beste Sırma, Özel Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesinden Alp Çakıroğlu ve Asmin Rana Avşar, MEV koleji Özel Güzelbahçe Fen Lisesinden Ada Demir, Değerler Eğitimi alanında Menemen Atatürk Anadolu Lisesinden Arda Kaymak ve Tuana Çetin, Fizik alanında Özel Çakabey Lisesinden Selin Yılmaz ve Arda Yeşilyurt dereceye girdi. Ödüllerini Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş verdi.

Kimya alanında Buca İnci- Özer Tırnaklı Fen Lisesinden Devin İnan ve Rumeysa Çiçek, Matematik alanında Özel Ege Lisesinden Ali Kayra Baykal ve Zeynep Akarsu dereceye girdi. Ödüllerini Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay verdi.

Tarih alanında Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesinden Emirhan Yağız Gürlük ve Eşe Naz Tangül, Teknolojik Tasarım alanında Özel Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesinden Cem Ege Ergün, Özel Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Anadolu Lisesinden Çağan Kılınç ve Atatürk Sanayi ve Organize Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Naz Aynur Canaslan ve Latife Evrener, Yazılım alanında Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesinden Çağan Koska aldı. Ödüllerini İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür verdi.

Ödül töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.