İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Tohum Topu Saç'' Projesi

''Tohum Topu Saç'' Projesi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce başlatılan "Tohum Topu Saç" projesi kapsamında öğrenciler, hazırladıkları tohumları toprakla buluşturdu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce başlatılan "Tohum Topu Saç" projesi kapsamında öğrenciler, hazırladıkları tohumları toprakla buluşturdu.

İzmir'de, eğitim camiasının paydaşları olan, öğrenci, veli ve öğretmenlerin desteğiyle yürütülen projeyle çevrenin ağaçlandırılması, bitki örtüsünün olmadığı alanların tekrar yeşillendirilmesini sağlamak amacıyla "Tohum Topu Saç" projesi başlatıldı.

Bu kapsamda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencileri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve kurum personeliyle birlikte tohum toplarını toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşadı.

Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz, burada yaptığı konuşmada, İzmir'den başlayarak her karış toprağın bitki örtüsüyle yeniden canlandırmasına öncülük etmek istediklerini belirterek, "Diğer taraftan deprem, sel felaketi gibi çeşitli doğal afetler yaşayan şehrimizde, bu projeyle ağaçlandırmayı teşvik ederek sel, heyelan gibi afetlere karşı mücadele bilinci de oluşturulması amaçlanmaktadır." dedi.

Akademisyenlerin de görüşünü alarak çalışmayı başlattıklarını aktaran Dr. Ömer Yahşi, şunları kaydetti:

"Çalışma neticesinde, tohum topu kullanarak ağaç ve çeşitli bitki tohumlarını doğaya atarak yapılacak ağaçlandırma çalışmasının az maliyetli, bakım gerektirmeyen, etkili bir yöntem olduğunu gördük. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz tükettikleri meyvelerden, çevrelerindeki ağaçlardan, bitkilerden elde ettikleri çekirdekleri, tohumları topladılar. Evlerinde ve sınıflarında yaptıkları tohum toplarının içine bu tohumları koydular. Şimdi bu tohumları, tohum topları olarak, doğaya bırakıyoruz. Herkesi de bu kampanyamıza katılmaya, destek vermeye çağırıyoruz.

...Ve diyoruz ki ''Tohum saç, bitmezse toprak utansın, hedefe varmayan mızrak utansın.''

01-04-202101-04-202101-04-202101-04-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.