İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Todaie Öğretim Görevlisi Derya Kaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personeline “Etkili İletişim ve İmaj” Üzerine Seminer Verdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen seminere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli tüm personel katıldı. Derya Kaya, sunumunda “İletişimi kim yönetiyor? Bizi mutlu eden ne? Dünyanız neresi? Kimsiniz? Bakış açınızı ne oluşturuyor? Gibi soruların cevaplarını dinleyicilerle paylaştı. 
Todaie Öğretim Görevlisi Derya Kaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personeline “Etkili İletişim ve İmaj” Üzerine Seminer Verdi.

20-10-201720-10-201720-10-201720-10-201720-10-201720-10-2017

“Herkes mutlu olmak ister. Bu da ancak doğru iletişimle mümkündür.” diye sözlerine başlayan Kaya, “İletişim, aslında esneklik becerisidir. Kişinin karakteri neyse, ona karakterinin özgürlüğünü vermek gerekir. İletişim kurarken baskıcı bir tavır sergilenmemeli ve karşımızdakiyle doğru mesafeyi korumalıyız.” diyerek iletişimi doğru yönetmenin önemini vurguladı.

Mutlu İnsan Mutlu Eder

Hayatı, 20. yüzyılın önemli bestecilerinden Fransız besteci ve piyanist Joseph-Maurice Ravel’in en tanınmış eseri “Bolero”ya benzeten Kaya, “Kendini 10 kez tekrarlayan ve her tekrarda sadece tonun değiştiği 16 dakikalık bir bale müziği olan Bolero gibidir hayat, hep kendini tekrarlar. Hayatı renklendiren, tonunu değiştiren insanlardır. Her zaman gülümseyin. Gülümsemek sizi de mutlu eder, karşınızdakini de.” diyerek kendisiyle barışık ve mutlu insanların etrafındakileri de mutlu edeceğini ifade etti.

Kendinizi Tanıyın, Olumlu İzlenim Bırakın

“Beden dilinizi görmek ve sesinizi işitmek için mutlaka kendinizi kaydedin, daha sonra dinleyin ve izleyin. Bu, karşıdan nasıl göründüğünüzü görmenizi sağlar.” diyen Kaya, kendini tanımanın yolunun kendini ve başkalarını iyi gözlemlemekten geçtiğini ifade etti. “Beden diliyle, kullandığı sözcüklerle, giyim kuşamıyla herkes kendi değerini kendisi belirler. Kadın erkek herkes duygudan ibarettir. Sözcüklerin içindeki duygulara odaklanın. Ne kadar çok duyu organına hitap ederseniz o kadar algılanır ve o kadar akılda kalıcı olursunuz. Hafıza, kaldığı yerden devam eder; bu nedenle ilk izlenim çok önemlidir.” diyerek kendini tanımanın ve olumlu izlenim bırakmanın iletişimde altın anahtar olduğunun altını çizdi.

Düşünce, Söz, Ses; İşte İnsan

“İnsan duygu, düşünce ve inançtan ibarettir; söylemediğiniz sürece söze siz hâkim olursunuz ama söz bir kez ağızdan çıkınca o size hâkim olur.” diyen Kaya, Rus tiyatro oyuncusu ve sanat yönetmeni Stanislavski’nin “Düşünce, söz, ses; işte insan” sözünü paylaştı. “Mutlu olmanın yolu gülümsemek, abartısız iltifat etmek, hatalarının farkına varıp düzeltmek, iyi niyetli ve doğal olmaktan geçer.” diyerek dinleyicilere küçük ama etkili tüyolar verdi.

“Hayatta daima hedefleriniz olmalı, hedef olmazsa başarı olmaz, başarı olmazsa hayatın zevki kalmaz.” diyen Kaya, mutluluk ve başarı için hedef belirlenmesinin gerekliliğini ifade etti. 

TODAIE öğretim görevlisi Derya Kaya, seminerin sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile birlikte keyifli bir özçekim gerçekleştirdi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.