İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni Gerçekleşti

TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni Gerçekleşti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milli Eğitim Bakanlığı ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) işbirliği ile yapımı tamamlanan TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni gerçekleştirildi. 24 derslikten oluşan okulda 200 yatak kapasiteli yurt binası ve açık spor tesisleri bulunuyor.

Törene, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan,   İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Eksi, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, sanayici ve iş damları, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılış programı öncesinde okul bahçesinde anı zeytin fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış programı Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) tanıtım videosunun izlenmesiyle devam etti.

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'de model olması açısından TOBB işbirliği ile ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yapımını gerçekleştirmenin onurunu yaşadığını belirtti. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi veren Tezcan, 24 derslikten ve 200 yatak kapasiteli yurt binası ve açık hava spor tesislerinden oluşan okulun yapımında destek veren kurumlara teşekkür etti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar yaptığı konuşmada ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak üretimin merkezi organize sanayi bölgelerinde Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin açılmasını her zaman desteklediklerini vurgulayan Yorgancılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine eğitime verdiği katkılardan dolayı  teşekkür etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin eğitim ve öğretime verdiği desteklerin altını çizen Yorgancılar, bu kapsamda '81 İlde 81 Okul' projesi kapsamında bütün illerde okul yapımı için bütçe ayrıldığını ve okul yapım çalışmalarının devam ettiği belirtti.   Meslek liselerinin kalkınmadaki önemli rolüne değinen Yorgancılar, okulun yapımında destek verenlere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, sözlerine Aliağa ilçesine her şeyiyle örnek nitelikle bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandırılmasına destek veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve destek verenlere teşekkür ederek başladı. Eğitime yapılan yatırımın, ülkemizin hatta insanlığın geleceğine yapılan yatırım olduğunun altını çizen Yentür,  "bu ülkenin evlatları için hep daha fazlasını yapmaya gayret ediyoruz" dedi. Bilim ve teknolojideki hızlı gelişim ve rekabet ortamının, dijitalleşme ve iklim değişikliği etkisinin fazlaca hissedildiği son yüzyılda; potansiyellerini ortaya koyma fırsatı bulacak öğrencilerin, ülkemizin fikri, teknolojik ve bilimsel gelişimine katkı sağlayacağına olan inancını dile getiren Yentür, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün; yeni gelişmelere uyum sağlayacak, üretimin ve sanayinin bel kemiğini oluşturacak donanımlı ve ihtiyaca dönük bireyler yetişmek üzere attığı adımların dikkatle takip edildiğini söyledi. Yentür, ulusal ve uluslararası seviyede mesleki eğitimle donatılmış, yenilikçi, takım çalışmalarına uyumlu, iş gücü piyasasında istenilen düzeye uygun ve sektör ihtiyaçlarına cevap verebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Günümüzde gelişen endüstrilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek meslek liselerinin sayısını arttırmanın bir zaruret haline geldiğinin altını çizen Yentür, "Ülkemizin ihtiyacı olan iş gücünü karşılayacak bu liselerimizin her biri, geleceğimizin tayini noktasında son derece kıymetlidir. Memleket sanayisinin omurgası meslek liselerimiz milletimizin de istikbalidir." dedi.   Yentür, İzmir'de Mesleki Eğitim veren 171 lise bünyesinde 3256 derslikte 90.000'in üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Yentür, yeni yatırım planlarına dahil edilmiş olan 42 Anaokulu, 54 İlkokul, 41 ortaokul, 43 Lise, 9 Öğrenci pansiyonu, 10 Atölye, 3 Spor Salonu, 1 Konferans salonu vesilesiyle, Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer başta olmak üzere, eğitime gönül veren hayırseverlere şükranlarını sundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek Aliağa Organize Sanayi Bölgesi ve Ege Bölgesi Sanayi Odası girişimleriyle İzmir' yakışır bir okulun açılışında bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin eğitimi memleketin en önemli meselesi olarak gördüklerinin altını çizen  Hisarcıklıoğlu, geleceğin eğitimde olduğunu ve eğitime yapılan yatırımların her zaman kazandırdığını belirtti. Türkiye'de bulunan tüm oda ve borsalarla birlikte çalıştıklarını ve '81 İle 81 Okul' projesi kapsamında okul açılışlarını sürdüreceklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, meslek liselerinin önem kazanmasında verdiği desteklerden dolayı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e teşekkürlerini sundu. Türkiye genelinde şu anda  113 meslek lisesinin hamiliğini odalar ve borsaların yaptığını söyleyen  Hisarcıklıoğlu,  2002'den bu yana 81 ilde  iki yüzbin öğrenciye oda ve borsalar aracılığıyla yardımda bulunulduğunu, Pandemi döneminde uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere odalar ve borsaların desteği ile 30bin tablet ve bilgisayar dağıtıldığını ve  yüksek öğretimde de aynı sorumluluk bilinciyle yine yönetim kurulu ve odalar ve borsalar ile birlikte çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak bugüne kadar 3.6 milyar TL eğitime yönelik yatırım yaptıkalrını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, İzmir'de Bayındır, Bergama, Selçuk, Tire ve Torbalı'da 8 yeni okul daha yapılacağının müjdesini verdi. Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlarda öğrencilerin yetişmesine katkı sağlayan okulların yapılmasına katkı veren yönetim kurulu üyelerine, oda ve borsa başkanlarına teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu, sözlerini Mustafa Kemal Atatürk'ün 'okulun sayesinde ve okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki Türk milletinin sanatı, iktisadı ve edebiyatı gelişecektir' sözleriyle sonlandırdı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılış töreninde yaptığı konuşmada meslek liselerinin önemine değindi. Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması içim mesleki eğitimin teşvik edilerek nitelikli öğrencilerin yönlendirilmesi gerektiğini belirten Köşger, iş dünyasının meslek liselerine vereceği desteğin önemli olduğunun altını çizerek TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından okul açılışı anısına davetlilere hediye takdimi gerçekleştirildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve protokol üyeleri  okulu gezerek incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, okulun ziyaretçi defterini imzaladı.  Ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve beraberindeki heyet Aliağa Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin sergisini gezdi. 

20-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-202220-09-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.