İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç İzmir'de Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç İzmir'de Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, İzmir'de bir dizi ziyarette bulundu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ile birlikte ziyaretlerini gerçekleştiren Morkoç, 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında seçilen bazı okulları ziyaret etti, eğitim yöneticileri ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanlığının okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacı ile hayata geçirdiği 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında İzmir'i ziyaret eden Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç'a İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şuayip Üner, Bayraklı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Altıok eşlik etti. Bayraklı Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100. Yıl İlkokulunda Temel Eğitimde 10000 okul kapsamında açılan anasınıfı hakkında incelemelerde bulunan Morkoç ve beraberindeki heyet; Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında yapılan bahçeyi ziyaret etti, geri dönüşüm defilesi ve yapboz sergisini inceledi. Ardından Bayraklı Bilim ve Sanat Merkezinde öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç'un bir sonraki durağı Konak ilçesi oldu. Morkoç'a İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdal Şimşek eşlik etti. Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında eğitim ortamları  ve ana sınıfı iyileştirme çalışmaları için  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen donatım malzemelerini ve oyuncak setlerini Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç Boğaziçi İlkokulunda takdim etti. Boğaziçi İlkokulu ziyaretinde Mevlana İlkokulu öğretmen ve öğrencileri erbane konseri ve Kazım Karabekir Ortaokulu öğrencileri gitar dinletisi gerçekleştirdiler.

"Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" kapsamında Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, daha sonrasında Balçova ilçesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Morkoç'a İzmir Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla eşlik etti. Burada Asil Nadir İlkokulu ve Balçova Özel Eğitim Anaokulunu ziyaret ederek, çalışmaları yerinde incelediler.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Salonunda Dijital İçerik Materyal Geliştirme Komisyonu ile bir araya geldi. Toplantıya İzmir Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Umut Yılmaz Han,  'Dijital İçerik Materyal Geliştirme' komisyonunda görevli öğretmenler katıldı. Dijital İçerik Materyal Geliştirme Komisyonu tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi alan Morkoç çalışmaları için komisyona teşekkür ederek dijital olarak içerik üretilmesinin çok kıymetli olduğunu vurguladı. Morkoç, komisyonda görevli öğretmenleri dinleyerek soruları yanıtladı ve komisyonun taleplerini dinledi.  İzmir'de gerçekleştirilen ve başarıya ulaşılan çalışmaları dinleyen Morkoç, bu yıl 3. kez düzenlenecek olan 'İzmir Bilim Olimpiyatları' hakkında bilgi alarak emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen toplantının ardından Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi Değerlendirme Toplantısı' gerçekleştirildi.  Toplantıya Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Umut Yılmaz Han, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı. Toplantı öncesinde Karabağlar Seniha Mayda Ortaokulu öğrencilerinin gitar dinletisi eşliğinde, Ayaskent İrfan Kırdar Ortaokulu, Alsancak Meliha Özakat İlkokulu ve Kazım Karabekir Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı sergi gezildi. Toplantı, proje kapsamında yer alan okulların yaptığı çalışmaların anlatıldığı video gösterimi ile başladı ve ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında ilgi verdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, yaptığı konuşmada eğitimin pek çok dinamiği içinde barındırdığından söz ederek 21. yüzyıl bilgi toplumunda değişen ve gelişen dünyada bilgiyi üretmenin önemine değindi.  Bu noktada ise okul öncesi ve temel eğitimin payının büyük olduğunu belirten Yentür, " Temel Eğitimde 10.000 Okul projesi ile eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, farkları azaltmak amacıyla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek çok önemli" dedi. İzmir'de pek çok eğitim yöneticisinin fark yaratan çalışmalar gerçekleştirdiğine değinen Yentür, eğitimin her alanında tüm imkanların değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında alanı daha iyi analiz edebilmek için projenin uygulandığı büyük illere ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirtti. Morkoç, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in göreve geldiği bu günden bu yana okul öncesi, meslek eğitim ve öğretmen gelişimi üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.  Okul öncesinde okullaşma oranını 5 yaşta %100, 4 yaşta mevcut % 34 olan oranı % 70, 3 yaşta % 14'lerde olan oranı % 50'ye çıkartmanın hedeflendiğini belirten Morkoç, 'Temel Eğitimde 10.000 Okul' projesi kapsamında; 'Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi', 'Yönetici ve Öğretmenlerin Desteklenmesi', 'Temel Beceri Eğitim Desteği', 'Kültürel ve Sportif Destekler', 'Öğrenci Velilerine Yönelik Destekler' konularında çalışmaların sürdüğünü belirtti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi çalışmalarına aralıksız devam ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü; Millî Eğitim Bakanlığının okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hazırladığı 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamındaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda bir yıl içinde 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfının açılması hedefleniyor. Aynı zamanda seçilen temel eğitim okullarının altyapısının güçlendirilmesinden eğitim ortamlarının zenginleştirilmesine kadar çok sayıda desteğin uygulamaya geçmesi hedefleniyor.

İzmir ilinde proje kapsamında 2021 yılı Ekim ayına kadar 632 derslik girişi yapıldı. 177 ilkokul, 4 anaokulu ve bünyesinde ana sınıfı bulunan 18 ortaokul ve lise iyileştirme yapılacak okullar kapsamına alındı.2022 Nisan ayına kadar 105 kontenjan daha tamamlanarak bilgiler veri tabanına işlendi.

Okul öncesinde 5 yaş okullaşma oranının artırılması amacıyla sisteme girilen okulların bahçelerine, 4 dersliğe kadar kapasiteye sahip prefabrik binaların yapılması ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor. İzmir ili genelinde okul öncesi okullaşma oranını artırmak amacı ile hali hazırda var olan 86 resmi bağımsız anaokuluna ek olarak yeni 65 resmi bağımsız anaokulunun yapımı programa alındı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının başına kadar 151 resmi bağımsız anaokulunun tamamlanması hedefleniyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi' kapsamında; 5 yaş 2021 Eylül ayında %66 olan okul öncesi okullaşma oranını bugün itibariyle %89'a çıkardı.  Bu kapsamda ana sınıfı derslikleri açıldı, bazı okullar iyileştirme kapsamına alındı, kütüphanelere kitap desteği sağlandı, spor malzemesi, müzik odası malzemeleri, öğretmenler odası malzemeleri ve sınıf donatım malzemeleri dağıtıldı.

24-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.