İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Scientix Projesi Matematik Öğretmenlerine Yönelik STEM Eğitimi Çalıştayı" BaşladıMilli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla Matematik Seferberliği kapsamında Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüz tarafından İzmir'de "Scientix Projesi Matematik Öğretmenlerine Yönelik STEM Eğitimi Çalıştayı" düzenleniyor. 26-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan çalıştayın açılışı Konak Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü - 5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Açılışa İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Medet Ekşi ve Mehmet Tahir Büdün, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü uzmanları Dr. Tunç Erdal Akdur ve Esra Kayış, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Emin Yalçın, İzmir Eba Ekibi, Bilim Olimpiyatları Ekibi ve öğretmenler katıldı. 4 gün sürecek olacak Çalıştaya İzmir'de görev yapan 60 sınıf öğretmeni ve matematik öğretmeni katılıyor.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü uzmanı Dr. Tunç Erdal Akdur açılışta yaptığı konuşmada; Avrupa Okul Ağı Projesi kapsamında 33 Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye'nin de dahil olduğu Scientix Projesinin, gerçek dünya problemlerini çözmeye yönelik STEM eğitimin yaygınlaştırmaya çalışan bir eğitim yaklaşımını ortaya koyduğundan söz etti. Akdur, çalıştayın temel amacının öğrencileri matematik eğitiminde gerçek dünya problemlerine yönlendirmek ve matematik eğitimini sevmelerini sağlamak olan olduğunu ifade etti.

Matematik Öğretmeni Alican Güllü, çalıştayda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güllü, 4 sürecek program kapsamında gerçek yaşam problemlerini çözmek için çalışmalar gerçekleştirecek olmaktan dolayı heyecanlı olduğunu söyledi.

Matematik Öğretmeni Pınar Özbaykuş da çalıştayda bulunmaktan dolayı duyduğu heyecanı dile getirerek bu kapsamda matematiğin gerçek hayattaki yeri ile ilgili çalışmalara planlayacak ve sınıfta uygulayacak olmanın önemli olduğunu belirtti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür yaptığı konuşmada; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında Matematik derslerini keyifli hâle getirerek öğrenmeyi kolaylaştıracak çalışmalar planlandığını ve yakın zamanda İzmir'de 10 Matematik dersliğinin yanı sıra Bornova Anadolu Lisesinde Matematik Atölyesi açılacağını belirtti. Öğretmenliğin bir gönül işi olduğunun altını çizen Yentür, öğrencilerin kendilerini nasıl geliştirdiklerini bilmenin önemli olduğuna dikkat çekerek bu kapsamda gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirme çalışmalarının önemine değindi. Yentür, çalıştayın hazırlanmasında ve planlanmasında emeği geçenlere ve katılımcı öğretmenlere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

26-09-202226-09-202226-09-202226-09-202226-09-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.