İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Savaştan Kaçıp Okullu Oldu

Savaştan Kaçıp Okullu Oldu

Hayat Mücadelesinden Okuma Azmine Uzanan Hikayelerin Kahramanları Diplomalarını Aldılar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri hanımefendi Emine Erdoğan´ın önderliğinde başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında, okuma yazma seferberliğine katılan vatandaşlar sertifikalarını İzmir’de düzenlenen farklı törenlerle aldılar.
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında açılan okuma yazma kurslarına İzmir’den vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
İzmir il milli eğitim müdürlüğü tarafından açılan bin dört yüz bir kursa toplamda 11 bin yedi yüz dokuz okuma yazma bilmeyen vatandaş başvurdu. 

Bayanların sayısı daha fazla

On bin yetmiş beş kursiyerin bayan, bin altı yüz otuz dört kursiyerin ise erkek olduğu bilgilisi veren İzmir il milli eğitim müdürlüğü yetkilileri İzmir’de okuma yazma bilmeyen kişi sayısının nüfusa oranının TÜİK verilerine  göre 1,66 olduğunu da belittiler.

Bornova halkının yoğun katılım gösterdiği okuryazarlık seferberliği kapsamında, 80 saatlik yoğunlaştırılmış okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan 729 kişiye 6 Haziran ‘da Bornova Anadolu Lisesinde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Bu kapsamda Bornova Halk Eğitimi Merkezi’nin düzenlediği programa İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Kemalpaşa Kaymakamı Bornova Kaymakam Vekili Kemal Kızılkaya ,İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün ,Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşen tören yoğun ilgi gördü.

Bornova ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen sertifika törenine katılan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi;

Okuma yazma bilmeyen kişilerde kadınların erkeklere oranla daha fazla olduğunu belirten belirterek, “Cumhurbaşkanlığımız himayesinde başlatılan kampanya ile birçok vatandaşımız okuma yazma öğrendi.  İzmir’de özellikle bayan vatandaşlarımızın çoğunlukla okuma yazma bilmediklerini görüyoruz.  Hayat şatlarının getirmiş olduğu sıkıntılardan dolayı okula gidemeyen birçok vatandaşımız açılmış olan kurslara katılarak belgelerini almaya hak kazandılar. Açılan kurslarda öyle ilginç hikâyelere şahit olduk ki. Memleketimizde kadınlara söz hakkı verildiğinde neleri başarabildiklerini okuma yazma kurslarında bizzat görmüş olduk.  Tarlada çalışırken okuma yazma öğrenenden,  yüz iki yaşındaki babasına bakıp aynı anda okuma yazma öğrenen, yirmi üç torundan sonra ben okuyacağım diyen eli öpülesi annelerimizi kutluyorum” diyerek sertifika törenlerinin birçok ilçede gerçekleştirildiği bilgisini de verdi.

Hedef herkesin okur yazar olması..

Yahşi ayrıca, “Ülkelerin kalkınmasında eğitimin büyük önemi bulunmaktadır. Bu kapsamda örgün ve yaygın eğitimin önemi büyüktür. Seferberlik ile beraber İlimizde büyük mesafeler kat ettik. Biz İzmir’de yaşayan istinasız herkesin okur-yazar olmasını hedefliyoruz. Böyle bir seferberlik başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’ ye çok teşekkür ederiz. Bu kapsamda okuma yazma bilmeyen herkesi Halk Eğitimi Merkezlerine ya da okullara bekliyoruz. Sertifika almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Savaştan kaçıp okullu oldu.

Okuma yazma bilmediği için yaşadığı zorlukları anlatan Gülcan Ubeyd “Suriye Halep Silsile köyünden savaştan kaçıp Türkiye’ye geldiğimde Türkçe konuşmayı da okuyup yazmayı da bilmiyordum. Bunun zorluklarını çok yaşadım. Şimdi Allah razı olsun öğrendim. Hayatımdan çok memnunum. Öğretmenlerimiz çok iyi bize çok güzel öğrettiler. Bize böyle bir fırsat verdiği için başta Cumhurbaşkanımıza ve eşleri hanımefendiye sonra da öğretmenlerimize çok teşekkür ederim. Dedi.

Köyünde okul olmadığı için okuma yazma öğrenemeyen altmışaltı yaşındaki Hatice COŞGUN’un okuma yazma öğrendikten sonra okuduğu YURDUM şiiri katılımcılar tarafından coşkuyla alkışlandı.

Şehit öğretmeni için okuma yazma öğrendi…

Urla ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen törende sertifika alan Yazgül Kara ise öğretmenin teröristler tarafından öldürüldüğü için okuma yazma öğrenemediğini söyleyerek “ öğretmenimiz okulumuza yapılan saldırıda bizi korurken şehir oldu. Bizler terör yüzünden okula gidemedik. Sertifikamı öğrencilerini korurken şehit olan öğretmenimiz için alıyorum” dedi.

07-06-201807-06-201807-06-201807-06-201807-06-201807-06-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.