İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı nesil, Sağlıklı Gelecek

Sağlıklı nesil, Sağlıklı Gelecek

21-04-201721-04-201721-04-201721-04-2017

 Sağlıklı nesil, Sağlıklı Gelecek

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yeşilay’ın, ortaklaşa yürüttüğü “Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek” projesi kapsamında  “bağımlılık” konulu”  resim, karikatür, kısa video, şiir, masal ve deneme yazma yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini düzenlenen törenle aldılar.

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen törene, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi,  Yeşilay İzmir Şube Başkanı Mehmet Fatih Vargeloğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.

 

Yeşilay’ı tanıtan sunum ilgi ile izlenirken öğrencilere ve katılımcılara Yeşilay’ın çalışmalarını anlatan broşürler dağıtıldı.

 

 Ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi;

 

“Düzenlenen yarışmaların sonucunda, öğrencilerimiz arasından ilimizi Türkiye genelinde temsil edecek öğrencilerimiz seçilmiştir. 

Bu yarışma ile çocuk ve gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlayarak daha güvenli ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmak ve yeni neslin bağımlılıklarla ilgili bilinç düzeylerini arttırmak amaçlanmaktadır.” Diyerek tüm dünyada artan bağımlılık konusuna değindi.

Yahşi ayrıca  “Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları artmakta, maddeye başlama yaşları gittikçe düşmektedir. Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmaktadır’ ifadelerini kullandı.  

‘Gencin dünyasına alternatif getirmezseniz bağımlılıktan kurtulamaz’

Yeşilay İzmir Şube Başkanı Mehmet Fatih Vargeloğlu ise yaptığı konuşmada; Yeşilay kurumunun dünya standartlarında bir kurum olduğunu vurgulayarak Yeşilay’ın kuruluş amacı ve tarihçesinden bahsetti. Yeşilay tarafından gerçekleştirilen projelere de değinen Vargeloğlu; Yeşilay’ın daha çok koruyucu hizmetlere yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.

“Yeşilay’ımızın en büyük gayesi, zararlı alışkanlıklarla mücadele ederken bunu sağlam bir ahlak, köklü ve kültürel bir zemininde gerçekleştirmektir.

Çocukları bağımlılıktan korumak için onlara her türlü rehberliği yapmalı doğruya yöneltmeliyiz. Unutmayalım ki gencin dünyasına alternatif getirmezseniz bağımlılıktan kurtulamaz’ ifadeleri kullandı.

Çocuklarınızın sevginin boşluğu zehir ile doldurmalarına izin vermeyin’

Anne ve babalara da seslenen Vargeloğlu;
‘Buradan tüm anne ve babalara sesleniyorum: Çocuklarınızın sevginin boşluğu zehir ile doldurmalarına izin vermeyin. Çocuklarınızın fiziksel ihtiyaçlarını karşılarken manevi ihtiyaçlarını da göz ardı etmeyin. Anneler babalar şunu asla unutmayınız: Ebeveynlerin meşhur gafleti: ‘Benim çocuğum yapmaz!’ algısıyla hareket etmektir. Yine çocuklarımız için en büyük tuzak: ‘bir defa denemekten ne çıkar?’ sözüdür. Çocuklarınızın fiziki ihtiyaçları yanında manevi ihtiyaçlarıyla da alakadar olmaz iseniz, fırsat kollayan kötü alışkanlıkların ve terör örgütlerinin çocuklarınızla çok yakından ilgileneceklerini bilmelisiniz. Bu konularda anneler, babalar, komşular, akrabalar, mahalle ve tüm toplum tam bir seferberlik ruhuyla hareket etmelidir. Sadece sinekleri görmek, sorunun bir küçük parçasını görmek demektir. Asıl görmemiz gereken bataklığın ta kendisidir. Bataklık kurumadığı sürece sinek her zaman olacaktır’ ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Resim Dalında; ilkokul düzeyinde Çağan Özkan -Asil Nadir İlokulu

Ortaokul düzeyinde; Ecem Gülhan -Fevzi Çakmak Ortaokulu

Lise düzeyinde ; Sena İlsu İlhan- Çiğli Fen Lisesi

Şiir Dalında; İlkokul düzeyinde Şüheda Gültekin- Özbey İlkokulu

Ortaokul düzeyinde; Furkan Yılmaz- Şerif Remzi Ortaokulu

Lise Düzeyinde ; Ozan Çelik Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrencileri ödül almaya layık görüldüler. 

‘Bağımlılık kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Bağımlılık aklı ve iradeyi çalışmaz hale getirir. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olur. Fiziksel bağımlılık, kullanılan maddeye karşı bir adaptasyon gelişmesine bağlı olarak maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Ruhsal bağımlılık ise kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme, giderme amacı ile o maddeye düşkünlüğüdür. Bağımlılık ciddi bir hastalıktır. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artar’ dedi.

Ayrıca bağımlılıklarla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğuna da dikkat çeken Yahşi, çocuklarımızın, gençlerimizin hiçbir militan grubun eline düşmesine nasıl izin vermiyorsak bağımlılıkların eline düşmesine de izin vermeyeceğiz dedi.  

 ‘Teröre karşı verdiğimiz ortak mücadeleyi, zararlı alışkanlıklara karşı da vermeliyiz’ diyerek 

Ödül töreninde açılış konuşması yapan İzmir İl Milli Eğitim müdürü Ömer Yahşi, bütün kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkollü içkiler ve sigaradan uzak, sağlıklı bir ömür geçirmek için büyük mücadele vermemiz gerektiğini vurguladı. Yahşi: ‘Evlatlarımızın geleceklerinin alışkanlıkların eseri haline getirmelerine asla fırsat vermemeliyiz. Her bir ferdinin bu mücadelede yerini almasını sağlamalıyız. Teröre karşı verdiğimiz ortak mücadeleyi aynı kararlılıkla, zararlı alışkanlıklara karşı da vermeliyiz. Şayet bizler çocuklarımızın alkole, tütüne veya başka bir şeye bağımlı olmasını istemiyorsak öncelikle kendi alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ve onlara doğru örnek olmalıyız’ dedi.

 

Yahşi: ‘Yeşilay’ımızın en büyük gayesi, zararlı alışkanlıklarla mücadele ederken bunu sağlam bir ahlak, köklü ve kültürel bir seviyelenme zemininde gerçekleştirmektir.

Yeşilay’ın çalışmaları Milli Eğitim Müdürlüğümüz üst düzeyde desteklenmektedir. Yeşilay Cemiyetimiz tarafından hayata geçirilen projeler çok değerli ve anlamlı çalışmaları içermektedir.

Biz İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak asla rehavete kapılmadan, kararlıkla ve istikrarlı bir şekilde okullarımızda çocuklarımızın tüm bu zararlı alışkanlıklardan uzak kalabilmeleri için her türlü çalışmayı Müftülük, İl sağlık müdürlüğü, Üniversitelerimiz, Emniyet Teşkilatımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile ortaklaşa yürütüyoruz’ dedi.

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.