İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Pandemi Sürecinde Özel Gereksinimli Çocuk Annesi Olmak' Paneline Yoğun İlgi

'Pandemi Sürecinde Özel Gereksinimli Çocuk Annesi Olmak' Paneline Yoğun İlgi

'Pandemi Sürecinde Özel Gereksinimli Çocuk Annesi Olmak' Paneline Yoğun İlgi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Kadın ve Demokrasi Derneği (Kadem) işbirliği ile düzenlenen 'Pandemi Sürecinde Özel Gereksinimli Çocuk Annesi Olmak' paneli, İzmir Demokrasi Üniversitesi Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmalarını; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper,  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve Kadem İzmir İl Temsilcisi Arzu Günaydın gerçekleştirdi. 

Özel eğitim öğrencileri ve annelerinin katıldığı panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Dr. Orçun Berrakçay'ın yönetimindeki İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu'nun verdiği konser ile devam etti.

'8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yönelik düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, "Kadını; bir anne, eş, evlat, kardeş, arkadaş ve hepsinden önce bir insan olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız." diyerek kadının, anne olarak toplumun şekillenmesinde temel belirleyici rol oynadığını ifade etti. Kadınların; kültürel değerleri ihmal etmeden, ekonomik ve sosyal yaşantıda elde edecekleri her başarının, daha sağlıklı bir toplum ve gelecek oluşturduğunu sözlerine ekleyen Köşger, tüm kadınların '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

"Özel Çocuklara Sahip Annelerimizin Yeri Apayrıdır"

Kadınların, yetiştirdikleri nesiller ile bir ülkenin geleceğinin şekillenmesine herkesten çok katkıda bulunduğunu söyleyen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Medeniyetimiz ve kültürümüzdeki yeri tartışmasız son derece kıymetli olan kadınlarımız, cesaret ve hamiyetleri ile tüm dünyaya örnek olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi 'Dünya´da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez."

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün özel eğitim alanında yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Yahşi, özel çocukların, eğitim sisteminde en başta durduğunu belirtti.

Yahşi, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dünyada hiçbir şey, bir çocuğa, annesinin bir bakışının veya tek bir cümlesinin verdiği huzuru ve şefkati veremez. Bu noktada özel çocuklara sahip annelerimizin yeri apayrıdır. Özel öğrencilerimizi, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak telakki eden bizler, bu konudaki her çalışmayı destekliyor ve hayata geçiriyoruz. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak evinde kaderiyle baş başa kalmış, eğitim alamayan hiçbir öğrenci kalsın istemiyoruz. Öğrencilerimizin kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmeleri için temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayacak eğitimi almalarını çok önemsiyoruz. Bir öğrencimizin hayatına dokunduğumuzda, bir annenin hayatında fark yarattığımızda, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Özel çocuklarımız, anneleriyle birlikte verdikleri mücadele ve kararlılıklarıyla, bize irade ve azmin nelere kâdir olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatıyor."

Yahşi, konuşmasını ülkemizde ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak sonlandırdı.

Kadem İzmir İl Temsilcisi Arzu Günaydın ise yaptığı konuşmada, kadınlara yönelik şiddet haberlerinin herkesi üzdüğünü ifade ederek derneğin bu konuda yürüttüğü faaliyetler ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. 

Protokol konuşmalarının ardından İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper'in moderatörlüğünde; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Orkide Bakalım ve özel gereksinimli çocuk annesi, emekli öğretmen Filiz Serin'in katıldığı bir panel düzenlendi.

'Pandemi Sürecinde Özel Gereksinimli Çocuk Annesi Olmak' konusunun masaya yatırıldığı panelde, özel gereksinimli çocukların eğitimi ve ailelerinin yaşadıkları süreç ele alındı. İnteraktif şekilde devam eden panel, soru-cevap etkinliğinin ardından sunulan Güzel Sanatlar Fakültesi  'Görsel Anlatılar, Uluslararası Davetli Sanatçılar Çevrimiçi Karma Sergisi'nin gösterimi ile sona erdi.

Panelin sonunda, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, otizmli çocukların annelerine çiçek takdim etti.

09-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-2021

 

 

 

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.