İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Materyaller Özel Öğrencilerle Buluştu

Özel Materyaller Özel Öğrencilerle Buluştu

İzmir´de 296 okulda öğrenim gören 3 bin 400 öğrenciye Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü´nün ürettiği özel materyallerin dağıtımı yapıldı.

Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tanıtım faaliyeti ile yedi bölgeye uğurlanan “Özel Çocuklara Özel Materyaller” TIR´ındaki ekipmanlar İzmir´de de sahiplerine ulaşıyor.

Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen ve İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, Şube Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu, özel eğitim kurumu eğitim yöneticileri ve öğretmenlerinin hazır bulunduğu özel materyallerin dağıtım töreninde özel çocuklar için üretilen materyaller, sahipleriyle buluştu.

Tasarımları MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlardaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanan bu materyallerle özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor.

Okullarımız Dünya Standartlarında Eğitim Materyalleriyle Donatılacak

310 koli özel materyalin okullara dağıtımı için bir araya geldiklerini söyleyen İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, “Özel materyalin geldiği tırları, öğrencilerimiz ve velilerimizle karşıladık.Gün boyu süren taşıma işlemi sonunda, eğitim materyalleri kapalı spor salonuna yerleştirildi. Bugün burada bu özel materyalleri sahiplerine ulaştırmak üzere toplandık.Okullarımızdaki sınıf sayısı, öğrenci sayısı, yetersizlik türü ve sınıfın materyal ihtiyacını dikkate alarak yapacağımız dağıtımda her ilçemize ulaşacağız.” dedi.

“İzmir´de 247 özel eğitim sınıfı, 140 hafif zihinsel ve otizm sınıfı, 107 orta ve ağır zihinsel ile otizm sınıfı, 20 Özel Eğitim Uygulama Okulu, 2 İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu, 2 Görme Engelliler İlkokulu ile Orta Okulu ve 5 Özel Eğitim Meslek Okulu bu özel eğitim materyallerini kullanacak.” diyen Yiğit, bu çalışma ile okulların dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatılacağını ifade etti.

Özel eğitim materyallerinin, bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması’nda ödül almış ürünlerin seri üretime geçilmesiyle oluşturulduğunu vurgulayan Yiğit, “Bu özel materyaller, Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi, İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  olmak üzere üç ayrı yerde üretildi. Özel materyallerin üretilmesine yönelik olan bu çalışma, bu anlamda da özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşıyor. Üretim aşamasında fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak malzemeler kullanıldı. Öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde sağlam, ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlanan materyallerle zaman içerisinde tüm sınıfların ihtiyacı karşılanacak.” diyerek materyal üretim çalışmalarına devam edileceğini sözlerine ekledi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’nin de özel eğitime bilhassa önem verdiklerini kaydeden Yiğit, İzmir’de evinde kaderiyle baş başa kalmış, eğitim alamayan hiçbir öğrencinin olmadığını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Özel öğrencilerimiz her sabah ücretsiz olarak evlerinden alınıyor, öğlen sıcak yemekleri servis ediliyor. Çocuklarımız eğitimlerini aldıktan sonra servis araçları ile güven içinde ailelerine teslim ediliyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2016 yılından bu yana 10 özel eğitim kurumunu ilimize kazandırdık. Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz. Halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen kurslarla 23 yaş ve üzeri engelli vatandaşlarımızı da eğitim sürecine dâhil ederek temel yaşam becerilerini kazandırmayı ve onlara meslek edindirmeyi hedefliyoruz.”

Özel eğitim kurumu eğitim yöneticileri ve öğretmenlerine seslenen Yiğit “Sizler de ‘Özel Eğitim Materyal ve Etkinlik Yarışması’na katılarak sınıflarınızda kullandığınız özel eğitim materyallerinin ülkemizdeki tüm özel çocuklara fayda sağlamasına katkıda bulunabilirsiniz.” dedi.

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.