İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Otizmli ve Özel Gereksinimli Bireylerde Afet Bilincinin Oluşturulması" Konulu Konferans Düzenlendi2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü dolayısıyla ülkemizde yaşanan deprem felaketinin özel gereksinimli öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel eğitim öğretmenleri, özel eğitim gereksinimli çocuğu olan veliler ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü öğrencilerine yönelik ''Otizmli ve Özel Gereksinimli Bireylerde Afet Bilincinin Oluşturulması'' konulu konferans düzenlendi.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlik protokol konuşmaları ile başladı. İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Doğru yaptığı konuşmada otizmin ve özel gereksinimli bireylerin eğitiminde farkındalığının artırılmasının önemine değindi. İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper üniversite olarak özel gereksinimli vatandaşlara yönelik projelere ve etkinliklere verdikleri önemin altını çizdi. Konferansa; İzmir Demokrasi Üniversitesi Özel Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emre Ünlü, İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Uran Kurtgöz ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Müzik Bölümü/Müzikoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Orçun Berrakçay konuşmacı olarak katıldı.

"Otizm Farkındalık Ayı" ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor

2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edildi. 2 Nisan'da başlayan "Otizm Farkındalık Ayı" çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflendi. Otizmin, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan nörogelişimsel bir bozukluk olarak değerlendirilmesi ve geniş bir yelpazeye sahip olması gerçeğinden yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Demokrasi Üniversitesi iş birliği ile "Otizmli ve Özel Gereksinimli Bireylerde Afet Bilincinin Oluşturulması" konulu konferansı gerçekleştirdi. Konferansta; erken tanıyı yaygınlaştırmak, küçük yaşta eğitimlere başlanmasına teşvik etmek, eğitimlerin kontrollerini ciddiye alarak gerçekleştirmek, ebeveyn eğitimlerini artırmak ve ebeveynleri psikolojik yönden desteklemek amaçlandı.

04-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-202304-04-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.