İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Olgunlaşma Enstitüsü “Eğitimle Kanatlan Hayata Hazırlan Projesi” Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Olgunlaşma Enstitüsü “Eğitimle Kanatlan Hayata Hazırlan Projesi” Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

“Eğitimle Kanatlan Hayata Hazırlan” Bireysel Gelişim ve Kültürel Farkındalık Eğitim Programı ilk mezunlarını verdi.

Gençlerin becerilerini geliştiren, onları hayata hazırlayan ve bilinçli birer tüketici haline gelmelerini sağlayan “Eğitimle Kanatlan Hayata Hazırlan” Bireysel Gelişim Kültürel Farkındalık Eğitim Programı ilk mezunlarını verdi.

Olgunlaşma Enstitüsünde düzenlenen sertifika törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eşi Rana Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri İpek Coşkun, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzman Doktor Dilek Didem Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nesim Tanğlay ve Konak Kaymakamı Mehmet Eriş katıldı.

Etkili iletişim, beden dili ve hitabet, nezaket ve görgü kuralları, Anadolu halk kültürü gibi pek çok modülde eğitim alan on beş genç kız, program sayesinde kültürel farkındalığa ulaştı.

Eğitim programı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Evlerinde kalan on beş gence toplamda altmış dört saat süren sekiz haftalık bir program uygulandı. Etkili iletişim, beden dili ve hitabet, kendini geliştirme, kişisel bakım, nezaket ve görgü kuralları, Anadolu halk kültürü, giyim kültürü, sağlıklı beslenme, geleneksel Türk mutfak kültürü gibi pek çok konuda eğitim alan on beş genç, programı başarıyla tamamladı. Program boyunca, enstitü atölyelerinde Türk el sanatlarının çeşitli dallarını da deneyimleme fırsatı elde eden öğrencilerin, sertifika töreninde heyecanı yüzlerine yansıdı.


Proje çalışmalarını içeren sinevizyon gösterisi ile başlayan programda 12 Mart İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. Yıl dönümü sebebiyle Mehmet Akif Ersoy da saygı ve rahmetle anıldı.

Programda yer alan Türk kültürüne özgü geleneksel motiflerle işlenmiş el emeği göz nuru kıyafetlerin sergilendiği ‘Anadolu Destanı’ adlı defile izleyicilerden büyük beğeni topladı. 

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın yaptığı konuşmada, gençlere ulaşmak adına “Bireysel Gelişim Ve Kültürel Farkındalık Eğitim Programı”nı başlatarak bir ilke imza attıklarını ifade etti.

Olgunlaşma Enstitüsü olarak çoğunlukla orta yaş ve üstü kursiyerlere hizmet verdiklerini ifade eden Aydın, “Kültürümüzü gençlere öğretmek adına bu yola çıktık. Milli, manevi ve kültürel değerlerimizi gençlerimize öğretirsek gelecek nesillere aktarılmasını da sağlayabiliriz.  Bu projede tüm eğitimcilerimiz gönüllü olarak çalıştılar. Dolaysıyla burada büyük bir emek var. Programın ilk mezunlarını vermiş olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Bireysel Gelişim ve Kültürel Farkındalık Eğitim Programının modül haline getirilip Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne sunularak sertifikasyonunu da gerçekleştirdiklerini belirten Aydın, projeye emek veren tüm eğitimcilere teşekkür etti.

Evlatlarımızın Kalplerini İhya ve İnşa Noktasında İhmale Yer Vermemeliyiz

Ardından söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “Bugün burada, bu güzel projenin sertifika töreninde pırıl pırıl gençlerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2023 Vizyon Belgesi’nde Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un da belirttiği üzere bizler, evlatlarımızı çift kanatlı olarak yetiştirmeyi şiar edindik. Tüm çabamız, onları aklıselim, kalbi selim, zevki selim bireyler olarak yetiştirmek üzerine kurulu.” diyerek salt akademik başarının yeterli olmadığını dile getirdi.

Yahşi, “Kalbi beslemediğiniz sürece sonuç alamazsınız. Aklıselim bireyler olarak yetiştirdiğimiz evlatlarımızın kalplerini ihya ve inşa noktasında ihmale yer vermemeliyiz. Adab-ı muaşeret kurallarını bilen ve bunlara riayet eden nesiller yetiştirmek için bu üç sacayağının hiç birini eksik bırakamayız. Bu proje de, bu amaca hizmet eden çok güzel bir çalışma.” diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un selamını ileterek sözlerine başlayan Rana Selçuk, “Bugün çok kıymetli bir projenin ilk mezunlarını vermiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Gençlerimizle yapılan her temas, her dokunuş bizlere muazzam sonuçlar olarak dönüyor. Genç kızlarımızın bireysel yaşamlarına katkı sağlamanın yanında projenin sosyal hayata yansımalarını da hep birlikte göreceğiz.” diyerek bu tür çalışmaların sayısının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sertifika alan öğrencilerden Gülcan Gökmen de duygu ve düşüncelerini paylaştığı konuşmasında, sekiz haftalık program boyunca neler yaşadığını dile getirdi. Hem sosyal hayatta hem de bireysel yaşamlarında kullanabilecekleri altın değerinde bilgiler sunan kurs sayesinde pek çok beceriyi kazandıklarını ifade eden Gökmen,  “Kurs sayesinde iletişim kurma, topluluk önünde konuşma, yemek yapma, sofra adabı ve nezaket kuralları gibi pek çok konuda donanımlı hale geldik.” diyerek Atatürk’ün  “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Tarihine, geçmişine, milli değerlerine sahip çıkmayan milletler, yok olmaya mahkûmdur.” sözünü alıntıladı.

Sertifika takdim töreninde söz alan Uzman Doktor Dilek Didem Ayyıldız, “Evlatlarımız bize emanet ve bizlerin mutluluk kaynağı. Sizlerin de desteğiyle bu tür çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.” diyerek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programın sonunda Müzik Öğretmeni Asya Dalgıç’ın şefliğinde müzik eğitimi alan on beş mezun öğrencinin sergilediği müzik dinletisi izleyicilerin beğenisine sunuldu.

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.