İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarda Sağlıklı Beslenmenin Değerlendirmesi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği arasında “Okullarda Sağlıklı Beslenmenin Değerlendirmesi İşbirliği Protokolü”  imzalandı.
Okullarda Sağlıklı Beslenmenin Değerlendirmesi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının, okullarda obeziteyle mücadelede “yeterli ve dengeli beslenme”,  “düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması”, “okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik”, “okullarda sağlıklı beslenme”, “obezitenin önlenmesi” ve  “hareketli yaşam” çalışmaları kapsamında,  İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Okullarda Sağlıklı Beslenmenin Değerlendirmesi İşbirliği Protokolü”  imzalandı.

Protokole, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha SALNUR, İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat ÖZKAN ve çalışanlar katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ öğrencilerin başarılı olmaları kadar sağlıklı olmalarının önemine vurgu yaparak, öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri ile ilgili yapılacak olan her türlü çalışmaya destek vereceklerini belirtti.

Protokolde konuşan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha SALNUR, “İlkokul birinci sınıf öğrencilerimizin, beden kitle indeksini belirleyeceğiz. Bütün okulları kapsayacak şekilde. Beden kitle indeksi belli bir değerin üstünde olan çocuklarımız için hastanemizden destek alacağız. Ancak burada özellikle önemli olan beslenmesinde problem olan aileleri, birlikte değerlendirmek, beslenme çantasına konulan yiyeceklerden sofraya konulan yiyeceğe kadar tanıyarak, okulda genel bir ders vermek, Obezite Danışma Birimlerimizden de destek alarak. Çocuğu ailesinde değerlendirmek” dedi.

Protokol kapsamında, ilkokul öğrencilerinin,

*Kilo - boy indekslerinin ölçülmesi,

*Büyüme ve gelişmelerinin değerlendirilmesi,

*Bir öğretim yılı boyunca takip edilmeleri,

*İlkokul öğrencilerine, sağlıklı ve doğru beslenme yöntemlerinin öğretilmesi,

 

*Velilere de sağlıklı beslenme ve sağlıklı yemek pişirme yöntemleri eğitimleri planlanması, yapılması amaçlandı.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.