İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okulda Tip 1 Diyabet Yönetimi ve Desteği ile Çocuklar Daha Mutlu

Okulda Tip 1 Diyabet Yönetimi ve Desteği ile Çocuklar Daha Mutlu

'Okulda Diyabet Eğitimi' çerçevesinde diyabetin etkin tedavisi ve güvenli takibi amacıyla eğitimcilere yönelik Tip-1 diyabet eğitimi verildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim programına, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, okul müdürleri ve rehberlik öğretmenleri katıldı.

"Evlatlarımızın Sağlığı ve Mutluluğu Önceliğimizdir"

Eğitim programında konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Sağlığı Başkanlığı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği işbirliğinde 'Okulda Diyabet Programı'nın yürütüldüğünü anımsatarak, "Çocuklarımızın zihinsel muvaffakiyeti için evvela ruhsal ve bedensel sağlığı bizim önceliğimizdir. Bugün ülkemizde 18 yaş altında 30 bin dolayında Tip 1 diyabetli evladımız bulunmaktadır. 30 bin değil tek bir evladımız dahi olsa, onun sağlığı ve mutluluğu bizim önceliğimizdir. Bu tedavilerin düzenli yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin desteğine ihtiyaç var. Eğitim ailesi olarak biliyoruz ki milletimizin en büyük güç kaynağı ruhen, zihnen ve bedenen sağlıklı nesillerdir." diye konuştu.

Eğitim, 'Okulda Diyabet Yönergesi' hakkında katılımcılara açıklamalarda bulunulması ve bilgilendirme sunumuyla başladı.

Geniş katılımlı eğitimde, Sağlık Bakanlığı İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Ece Özkan; 'Diyabetli Bir Çocuğu Bedensel ve Ruhsal Olarak Sağlıklı Yetiştirmenin Önemi', Ege Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma B.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Gökşen; 'Diyabet ve Belirtileri',  Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Hemşiresi Günay Demir; 'İnsülin İhtiyacı ve Glukagon Uygulaması' konularına değindi.

Diyabetli çocukların okuldaki bakımlarını güçlendirmeyi, öğretmen ve öğrencilere çocuklarda diyabet bulgularını öğreterek diyabet yönetimi ve desteği vermeyi amaçlayan eğitim programı ile diyabetli çocukların yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor.

27-03-202427-03-202427-03-202427-03-202427-03-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.