İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Mahalle Spor Kulüpleri İzmir´de Açılıyor

Okul Mahalle Spor Kulüpleri İzmir´de Açılıyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Doktor Ömer Yahşi, "Spor faaliyetlerine katılım, çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve terör örgütlerinden uzak durmasını sağlayacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı´nın 2023 vizyonu içerisinde yer alan spor faaliyetlerinin desteklenmesi İzmir´de faaliyete geçti. İzmir´in 8 ilçesinden seçilen 32 pilot okulun yer aldığı ´Okul Mahalle Spor Kulüpleri´nin kurulmasına yönelik protokol İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Doktor Ömer Yahşi ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Muammer Uslu arasında imzalandı.

Protokol töreninde konuşmasını gerçekleştiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Doktor Ömer Yahşi, İzmir´de 850 bin öğrenci olduğunu belirterek şu sözleri kaydetti; "Öğrencilerimize yönelik yaptığımız akademik faaliyetleri yöneticilikten ziyade bir öğretmen olarak yakinen takip ediyorum. Sanatsal, kültürel yetenek ve kabiliyete göre çocuklarımızın eğitimine destek vermeliyiz. Spor anlamında da çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz gerekiyor. İzmir´de açmış olduğumuz spor liselerinin de önemini biliyoruz ve sayılarını arttırmak istiyoruz. Özellikle ´Okçular Vakfı´ ile yaptığımız protokolle birlikte okçuluğun İzmir´de eğitimini 120 öğrencimize veriyoruz. Materyal ve malzeme teminimiz de çok sağlam. Öğretmenler olarak bize emanet edilen çocukların akademik gelişimine destek vermek ve onları belli bir seviyeye getirmek için çalışıyoruz. Spor anlamında da zihinsel ve bedensel gelişimleri için oyunu da mutlaka gündemimize almalıyız. Geleneksel oyunları da İzmir´de başlatarak geçmişimizde atalarımızın oynadığı oyunları da unutulmaya yüz tutmadan öğreteceğiz. Teknolojik bağımlılığı da böylelikle engelleyebiliriz" dedi.

"Tek bağımlılıkları bu bayrağa, bu coğrafyaya bu topraklara olan çocuklar yetiştireceğiz"

"Kendi çocuğumuz gibi öğrencilerimizin üzerinde de duruyoruz" diyerek öğrencilere verdiği önemin altını çizen Müdür Doktor Yahşi, "Çocuklarımızın spor yapabilecekleri alanları da onlara vermeye gayret etmek zorundayız. Bakanımızın da bu konuda vizyonunu biliyoruz. Geçen yıl başlattığımız ve bu yıl üzerinde durduğumuz pilot çalışma olan ´Okul Mahalle Spor Kulüplerini´ kâğıt üzerinde kalsın diye yapmıyoruz. Ekonomik, malzeme, alan anlamında da elimizden geldiğince desteklerimizi sunacağız. Her okulun müdürünün, okul aile birliklerinin verdiği destekle birlikte çocuklarımızın lisans alması konusunda da çalışacağız. Çocuklarımızı lisanslı sporcular yapmak, işleyen üreten çocuklara hitap eden madde ve teknoloji bağımlılığından uzak kalınan bir spor kulübü hayal ediyoruz. Kırtasiye, bürokratik anlamda sizleri yormayacağız. Ne kadar fazla öğrenci evladımızı bu işe alıyorsak o kadar başarılı olacağız. FETÖ, PKK, DAEŞ, madde bağımlılığı gibi kötülüklerden çocuklarımızı koruyacağız. Tek bağımlılıkları bu bayrağa, bu coğrafyaya bu topraklara olan çocuklar yetiştireceğiz. Öğrencilerimizin ruhsal ve bedensel gelişimlerini bizler öğretmenler olarak sağlayacağız" diye konuştu.

"İzmir spor faaliyetlerinde ilk sırada"

"Bizler kardeş kurumlarız, her zaman birlikteyiz" diyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Muammer Uslu, "Geçen yıldan beri bu konuya ilişkin konuşmalar yapıyorduk. Bugün bu çalışmaya bir adım atmak gençlik ve spor ailesi olarak bizler için büyük bir gurur. Mevcut yürütülen ´Yetenek Taraması Projemiz´ var. Ona geçen Nisan ayında başlamıştık, şimdi de devam ediyor. O proje için de ayrıca teşekkür ediyorum. Kulüplerimize maddi destekte spor genel müdürlüğü olarak bulunacağız. Okullarımızın spor alanına dönüşebilecek mekanlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Geçen yılki okul spor faaliyetlerini değerlendirdiğimiz zaman 2 milyondan fazla nüfusu olan büyük şehirlerde yüzde 15 artışla Türkiye 1. si olarak İzmir seçildiğini görüyoruz. İzmir olarak spora katılımda ilk 5, lisans arttırmada ilk 3´ün içerisindeyiz. Eğer biz çocuklarımıza sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkar. Dernekler il müdürümüzün de katkıları için teşekkür ediyorum, İzmir ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum" sözlerini kaydetti.

08-11-201808-11-201808-11-201808-11-201808-11-201808-11-201808-11-201808-11-201808-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.