İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Gazetesi Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Okul Gazetesi Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Okul Gazetesi Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ve Yeni İzmir Gazetesi iş birliğinde düzenlenen 'Yarınlara İz Bırak' projesi kapsamında gerçekleşen 'Okul Gazetesi Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşen ödül törenine; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürü Cengiz Kutlu Yüksel, Yeni İzmir Gazetesi İmtiyaz Sahibi İsmail Atahan Keçeci ile öğrenci ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, projenin tanıtımını içeren sinevizyon gösterimiyle devam etti.

'Burada Geleceğin Gazetecilerini Görüyorum'

Programın açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir'in ruhunu güçlü kalemi ile sayfalara aktaran öğrencileri tebrik ederek sözlerine başladı. Kaleminden ve yüreğinden dile gelen hakikati aktarmayı misyon edinen genç yeteneklerle gurur duyduğunu dile getiren Dr. Yahşi, şöyle konuştu; 'Türk basını, milli mücadele yıllarından bu yana,  milli birlik ve beraberliği sağlama görevini en iyi şekilde yerine getirmiş, hepimizin sesi olmuştur.  Bu anlamda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiğimiz projemiz, öğrencilerimizin son derece dinamik ve bir o kadar kritik öneme haiz olan gazetecilik mesleğini tanıması için önemli bir fırsattır. Bu salona baktığımda, burada geleceğin saygın gazetecilerini, yazarlarını, toplumun fikir ve kanaat liderlerini görüyorum. Gençlerimizin heyecanına, azmine ve tutkusuna şahitlik etmekten mutluluk duyuyorum. İzmir'in kodlarında, İzmir'in evlatlarında başarı ve bu milletin temel değerleri var.'

Konuşmasında gençlere de seslenen İl Müdürü Dr. Yahşi, 'Sizler, dürüst ve adil gazeteciliğin bayraktarı olacak, topluma ışık tutacaksınız. Gelecekte güzel ülkemizin başarı hikâyeleri, sizlerin kaleminden dünyaya anlatılacak.' diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Yeni İzmir Gazetesi İmtiyaz Sahibi İsmail Atahan Keçeci ise konuşmasında projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılan tüm öğrencileri tebrik etti.

'Gazetecilik Kutsal Bir Meslektir'

Ardından söz alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürü Cengiz Kutlu Yüksel, İzmir'de hayata geçirilen projenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği bilgisini verdi. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgiye ulaşmanın kolay ancak doğru bilgiye ulaşmanın güç olduğunu belirten Yüksel, doğru bilgiye erişim noktasında gazetecilik mesleğinin kilit noktada olduğunu vurguladı. Yüksel, 'Gazetecilik ve habercilik mesleği de tam olarak burada devreye giriyor. Çünkü gazeteci ve habercinin en önemli görevi, toplumu ve kamuoyunu doğru ve objektif bilgilendirmektir. Dolayısıyla bu meslek aslında kutsal bir meslektir. Kutsaldır çünkü gazeteci toplumsal bir bilinç oluşturur." diye konuştu.

Yüksel, projeyle öğrencilerin gazetecilikle ilgili yeteneklerini sorgulamasını istediklerini, bu işe sempati duyanların bu meslekte yer almasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.  Buca Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yarışmada birinci olurken Bergama Bilim ve Sanat Merkezi ikincilik, Ödemiş Ayhan Kökmen Fen Lisesi ise üçüncülük ödüllerinin sahibi oldu.

Yarışmada ayrıca 'Atık Değil Yapıt' başlığıyla israfın önlenmesi ve kaynakların korunması konusuna değinen Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, sayfa manşeti dalında birincilik ödülü kazandı. Köşe yazısı dalında İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Defne Kaya 'Kavuşmanın Şiiri' adlı köşe yazısıyla, fotoğraf dalında ise Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi  'Tarih Sokağı' adlı fotoğrafla birincilik ödülüne layık görülen okullar oldu. Ödüllerini protokolün elinden alan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Program, öğrencilerin protokolle birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.


13-06-202413-06-202413-06-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.