İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Gününde Coşkulu Kutlama

Öğretmenler Gününde Coşkulu Kutlama

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri çerçevesinde birçok etkinlik gerçekleştirildi. 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

Törene İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit olan tüm öğretmenler için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Öğretmenler ile birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk koyan ve şeref defterini imzalayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, törende yaptığı konuşmasında "Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yarına hazırlarken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ömrünü ve hayallerini bu ülkenin evlatlarına adayan, yıllar geçse de gönül bağımızı hiç koparmadığımız öğretmenlerimizin öğretmenler günü vesilesi ile sevgiyle, saygıyla selamlıyorum." dedi.

Öğretmen insan ömründe bir ilktir.

Dr. Ömer Yahşi konuşmasına " İlk çizgiyi çizdiren, ilk harfi öğreten medeniyet yolundaki ilk mürşittir. Bu güne kadar bilim adına insanlık adına her ne yapılmışsa, bir öğretmenin kılavuzluğunda yapılmıştır. Evlatlarımızın yeteneklerini keşfetme serüveninde onlara rehberlik eden, onlara ufkun ötesini hayal ettiren öğretmenler bütün çağların gizli kahramanlarıdır. Geçmişin değerlerini geleceğe ulaştıran bireylerin bir kültürden ötekine bir kimlikten diğerine kaynaştıran sevgiden ve iyilikte birleştiren bir köprüdür öğretmen." Sözleriyle devam etti.

Eğitimin ana unsuru her zaman öğretmendir. 

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi sözlerine şöyle devam etti: " Yetiştirdiği her insanla kendinden bir iz bırakan ve nihayetinde bir milletin kaderini tayin edendir öğretmen. Bayrağımın dalgalandığı her yer vatanımdır diyerek ay yıldızın ışığı ilelebet parlasın diye al bayraklara sarılır öğretmen. Şurayı iyi biliyoruz ki, teknoloji eğitimde etkili kullanırsa kullansın eğitimin ana unsuru her zaman öğretmendir. Evlatlarımızın milli ve manevi değerlerimizin ışığında yetiştirirken bunların en doğru rol bizler olacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" sözünün ışığında karşımıza çıkan her zorluğu fırsata dönüştüreceğiz." 

Dr. Ömer Yahşi yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten, koşarak bir amaç için çalışan nesillerin öğretmenlerimizin en güzel eseri olacağını vurgulayarak devam ettiği konuşmasında "Bizlerin en mukaddes görevi medeniyet kurucu bir nesil yetiştirmektir. Bu gayretle yüreği vatan için çarpan iyiliği merhameti her zerresinde yaşatan insan yetiştirmek üzere yola revan olduk. Mazimizden gelen derinliğimizi bu günün ilmi ve insani değerleriyle yoğurarak fikir ve değer üretme noktasında gayret gösteren öğretmenlerimiz hiç şüpheniz olmasın ki emekleriniz boşa gitmeyecektir". Dedi.

sözlerini "Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mektepleri'nin açıldığı ve Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik ünvanının verildiği bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Terör saldırısında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." diyerek sonlandırdı.

İzmir Menderes'te okul açılışı..

İzmir Menderes'te Maurice Aliberti-Esin Özgener İlkokulu'nun açılışında konuşan 28. Dönem TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım, "Eğitime 188 milyar bütçe ayrıldı. Eğitim, sağlık, emniyet, adalet; Türkiye'yi bu dört temel üzerinde yükselteceğiz" dedi.  

  28. Dönem TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve öğretmen olan eşi Semiha Yıldırım, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Maurice Aliberti-Esin Özgener İlkokulu'nun açılışına katıldı. Çok sayıda veli ve öğrencinin hazır bulunduğu programda, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, AK Parti İzmir milletvekilleri, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da katıldı. Açılışta miniklerin halk oyunu gösterisi de protokolden alkış aldı. Yıldırım, "Bu sene hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, eğitim bütçesine en yüksek bütçeyi ayırdı. Eğitime 188 milyar bütçe ayrıldı. Eğitim, sağlık, emniyet, adalet; Türkiye'yi bu dört temel üzerinde yükselteceğiz. Ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine hep birlikte çıkaracağız" diye konuştu.

    28. Dönem TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım, 2017 yılında İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi ve Özgener-Aliberti aileleri ile bir araya gelerek sözleşme imzaladık. Amaç, mevcut olan ve ihtiyaca cevap vermeyen gayet eski okulu yıkıp yerine çok güzel 24 derslikli bir okul yapılmasıydı. Bir yıllık sürede inşaatı büyük bir gayretle tamamladılar. Artık kendi yuvalarına, yepyeni güzel bir şekilde eğitimlerine devam ediyorlar. 

    26. okul müjdesi

    Okulun hayırseverler tarafından yaptırıldığını hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu okul, hayırseverlerimizin eğitim camiamıza kazandırdığı güzel bir eser. İzmir bu açıdan bereketli ve örnek bir şehir. Hayırseverlerimiz 25 tane okul yaptırıyor. Bugün bir müjdemiz daha var. 25'in üzerine yeni bir okul daha geliyor. Bunu da buradan açıklıyoruz. İzmir Ticaret Odası Başkanımız Mahmut Özgener kardeşime, 'babalar için bir okul var, analar için yok mu' dedim. O da 'başım gözüm üstüne' dedi. Bir de anneleri için böyle güzel bir okulu yaptırmaya karar verdiler. Hayırlı uğurlu olsun. Devlet elindeki bütün imkanlarla okullarımızı yapmaya gayret ediyor ama her zaman devletin kaynakları yeterli gelmiyor. Yardımlaşarak bu işlerin üstesinden gelmemiz gerekiyor. İzmirli hayırseverlerimizin çok daha fazlasını yapacağına yürekten inanıyorum. Büyük bir kampanyayla İzmir'de tekrar seferberlik başlatmak suretiyle tekli eğitime geçiş oranını yüzde 100'e çıkarmaya çalışacağız."

   "Eşim senelerce öğretmenlik yaptı, ben bir gün yapamadım"

  Yıldırım, öğretmenliğin meşakkatli bir iş olduğunu belirterek,Öğretmenlik zor iş. Sabır istiyor. Evlatlarımızın yıllar boyu bizden anne babalardan daha fazla öğretmenlerini görüyor. Yavrularımızın geleceğe açılan pencereleri öğretmenlerimiz. Fedakarca görev yapan 1 milyondan fazla eğitim ordumuza millet olarak şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki varlar. Görevi esnasında şehit edilen Aybüke,Necmettin, Ayhan  öğretmenlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bir olacağız, kardeş olacağız. Bölücülere geçit vermeyeceğiz."

  "Güzel nesiller yetiştireceğiz"

   İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise şunları söyledi: "Bugün geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yeni ilim ve irfan yuvasına kavuşmasının sevinci ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Okullarımızın İzmir için baki bir hatıra olarak yaşayacağına, güzel nesiller yetiştireceğine inanıyoruz."

  Eğitimde oranlar arttı

   Açılış töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de "81 ilde yaptırdıkları okullar ile bu konuda eğitime gönül verenleri teşvik ederek örnek olan Başbakanımız ve değerli eşlerinin şahsi katkılarıyla ilimize bizzat kazandırdıkları Bahar Yıldırım İlkokulu ve Havva Yıldırım Anaokulu'nun açılışlarını geçtiğimiz yıl gerçekleştirdik. Eğer imrenilecek, örnek alınacak hatta gıpta ile bakılacak bir insan profili varsa o da bir okul yaptırandır. Mukaddes vatanımızın evlatları için hep daha fazlasını yapmanın derdinde olan hayırseverlerimizin gösterdikleri çaba ve fedakarlık takdire şayandır. Bu katkılar eğitim adına ilimize adeta can suyu olmuştur. Bu sayede İzmir'de eğitim yatırımları büyük bir ivme kazanırken okul öncesi okullaşma oranını yüzde 80'e, tekli eğitime geçiş oranımızı yüzde 81'e çıkarttık" ifadelerini kullandı.

  "Eğitim olmadan gelişebilen bir toplum yoktur"

  İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, "Bizler için çok anlamlı olan Öğretmenler Günü'nde gerçekleştirdiğimiz okul açılış töreninde yanımızda olan tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz. Eğitim olmadan gelişebilen bir toplum yoktur. İzmir, eğitimde de çok gelişmiş bir kenttir. İzmir insanı, eğitime çok büyük önem verir. Bu konuda her istatistik, ilk sıralarda yer almamız asla rastlantı değil. Bilgi ve deneyimlerimizi geliştirmeyi, kültür hayatımızı zenginleştirmeyi çok önemsiyoruz. Bugün burada İzmir'in en iyi özelliklerini temsil eden bir eserin doğuşunu kutlamak için bir aradayız. Olanakları olan herkesin eğitime katkı vermelerini tavsiye ediyorum" diyerek Öğretmenler Günü'nü kutladı.

   Konuşmaların ardından, ilkokulun yanı sıra Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinde okul ve öğretmenevi lokali açılışı da canlı bağlantı ile yapıldı. Bin 200 öğrenci kapasiteli ve 24 derslikli Maurice Aliberti-Esin Özgener İlkokulu, Mahmut Özgener ve Ricardo Aliberti'nin ortağı oldukları Öz-Ege Tütün San. ve Tic. A.Ş. tarafından yaptırıldı.

Öğretmenler geleceğe nefes olmak için ağaç dikti?

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Torbalı'da düzenlediği 850 bin öğrenci adına 850 bin fidan dikimi töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son Başbakan, 28. Dönem TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekilleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile Bakan Pakdemirli, törenin ardından öğrencilerle birlikte fidan dikim alanında fidanları toprakla buluşturdu.

  "Dünya rekoru kırdık"

   AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Binlerce fidanı suyla, toprakla buluşturacağız ve geleceğe nefes olacağız. 11 Kasım'da Cumhurbaşkanımızın dirayetleriyle, katılımıyla, Tarım ve Orman Bakanımız ve ekibinin Türkiye çapında başlattığı fidan dikim kampanyasında 11 milyon fidan bir gün içerisinde toprakla buluşturuldu. Bu bir dünya rekoruydu. Biz bugün de bakanımızın katılımıyla Öğretmenler Günü'ne anlam katabilmek için İzmir'de bir araya geldik" dedi.

  "Ormanlık alanımızı 1.8 milyar hektar artırdık"

  Bakan Pakdemirli ise, "11 Kasım'da Türkiye'de 81 ilde 7'den 77'ye herkes buluştu ve o gün 11 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Tüm milletimiz bu rekora ortak oldu ve nesiller boyu rahmet olacak hizmetlerimiz tescillenmiş oldu. Türkiye, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri. Son 10 yılda orman varlığımızı yüzde 12 artırdık ve 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın tam 1,5 mislini son 17 yılda yaptık. 2002'de 75 milyon fidan üretirken, senelik 300 milyon fidan üretmeye başladık. 2002'de ülkemizin 4'te 1'i ormanlık alanken, bugün ülkemizin 3'te 1'i ormanlık alandır. Toplam ormanlık alanımızı 1.8 milyar hektar artırmış olduk. İnşallah sizlerin de desteği ile beraber çok önemli bir hedefimiz var. Dünyada yaşayan her insan için bir fidan dikme hedefimiz var. 2023 yılı itibarıyla 7 milyar fidana ulaşmayı hedefliyoruz. 11 Kasım'da birlikte yapmış olduğumuz 11 milyon fidan dikiminde tüm Türkiye'yi kara ve deniz sınırlarına çevirecek olsaydık çepeçevre tüm Türkiye'nin etrafını ağaçlarla çevirmiş oldunuz. Sağ olun, var olun. Aynı zamanda o gün diktiğimiz 11 milyon fidan, 16 bin futbol sahası demek. Şubat ayına kadar bu alanda 1 milyonun üzerinde fidan dikmiş olacağız" diyerek 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı.

  Konuşmaların ardından protokol, öğrenciler ve aileleri alanda fidan dikimi gerçekleştirdi.

Öğretmenler en büyük rehberimiz..

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikler, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sabancı Kültür Sarayı'nda devam etti.

Programa AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ve torunu Ali Köylübay ile katıldı. Programda AK Parti'li İzmir milletvekilleri, Vali Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve öğretmenler de hazır bulundu. Programda konuşan Binali Yıldırım, öğretmenlerin, çocukları yurda yararlı nesiller olarak yetiştirdiğini belirterek, "Öğretmenler bizi adeta geleceğe hazırlayan, bize şekil veren, hayat felsefesini hayatımızda hangi yöne gideceğimize olgunlaştıran en büyük rehberimizdir. Evde anamızdan, babamızdan daha fazla öğretmenlerimizden etkileniyoruz" dedi.

Mühendislik mesleğini seçmesindeki nedeni de açıklayan Yıldırım, "Bu mesleği seçmeme neden olan öğretmenliktir. Ailem doktor olmamı istedi. Müzik hocam, mühendis olmamı istedi. İkisi arasında gidip geldim, sonunda öğretmenimin dediğini yaptım" diye konuştu.

Eğitim ve sağlık bütçelerinin ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Yıldırım, "Sizler bizim yavrularımızın geleceğini planlıyorsunuz. Onların her tülü sıkıntılarına, meşakkatlerine katlanıyorsunuz ve ülkemizi emanet edeceğimiz genç nesillerin yetişmesi için her türlü gayreti gösteriyorsunuz. Biz de Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümetleri olarak sizlere en iyisini vermenin gayreti içerisindeyiz. Sizler daha iyisine layıksınız. Son 17 yılda Türkiye'de eğitim adına önemli alt yapı çalışması yapıldı. Öğretmen sayısı 1 milyonun üzerine çıktı. Eski yıllarda hep savunma bütçesi birinci bütçeydi. 2003'ten bu yana eğitim ve sağlık bütçeleri ilk sıralarda yer alamaya başladı" dedi.'

Yıldırım, "İzmir tekli eğitime geçecek büyük illerin başında geliyor. Sayın valimizin, milli eğitim bakanlığımızın başlattığı kampanyalarla hayırseverlerimiz sorumluluk alıyor. Eğitimde öğretimde gençlerimizi geleceğe hazırlamada 'Ben de varım' diyor ve okul yapıyorlar. Eğitime destek veriyorlar. Bugün iki okulun açılışını yaptık. Bir spor salonu ve bir öğretmen evinin açılışını yaptık. Bugün başlatılan, önümüzdeki günlerde de devam edecek kampanya kapsamında bir milyon fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. İzmir çevre hassasiyeti en yüksek düzeydeki illerimiz arasında yerini alacak. Siz evlatlarımızı yetiştiriyorsunuz, o evlatlarımız da toprakla fidanları buluşturuyor, geleceğe nefes oluyor" diye konuştu.

Program, aday öğretmenlerin yemin töreninin ardından son buldu.

ANADOLU DESTANI DEFİLESİ GÖZ KAMAŞTIRDI

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü programının ardından Konak'ta bulunan Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti. Yıldırım çifti, burada Ege Bölgesi, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı motiflerinden oluşan 'Anadolu Destanı' isimli defileyi izledi. Enstitü tarafından hazırlanan birbirinden şık kostümler, davetliler tarafından beğeniyle izlendi. Burada da bir konuşma yapan Binali Yıldırım, Olgunlaşma Enstitüsü'nün önemine dikkat çekerek, "Medeniyetimizi sizler gibi beceri sahibi kardeşlerimiz sayesinde ihya etmeyi başarıyoruz. Burası, giyimin sanata dönüştüren yerdir. Geleneksel el sanatlarını günümüz algısına hitap edecek şekilde yeniden yaratan kuruluştur. Milli kimliğimin korunmasında kadınlarımızın önemini keşfeden burada, söz değil eser konuşur. Eserlerinizi halkımıza sunuyor ve kadınlarımıza örnek oluyorsunuz" dedi.

Türk kültürünü hiç bilmeyenlerin Olgunlaşma Enstitüsü'ne geldiklerinde burada gördükleri atmosfer sayesinde ülkenin tüm değerlerini anlayarak ayrılacaklarını söyleyen Yıldırım, "Ülkemizi zaman zaman yurt dışında da başarı ile temsil ediyorsunuz. Kültürümüzü, medeniyetimizi en güzel şekilde yansıyor, Türk modası, Türk zevki ve nakışlarını bütün dünyaya sunuyorsunuz. Eserlerinizde bize ait ne varsa hepsini gururla yaşatıyorsunuz" diye konuştu. Burada unutulmaya yüz tutan el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarıldığını da ifade eden Yıldırım, "Nitelikli istihdama da katkı salıyorsunuz. Sanatın ekonomisini yapan insanlar yetiştirerek faydalı güzel işlere imza atıyorsunuz" dedi.

25-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.