İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizle İzmir Eğitim Tarihine Yolculuk

Öğrencilerimizle İzmir Eğitim Tarihine Yolculuk

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 19 Ekim 2023 Perşembe günü açılışını gerçekleştirdiği  "Cumhuriyetimizin 100. Yılında İzmir'in Eğitim Tarihine Yolculuk" sergisi, İzmir Kız Lisesi ve Halit Bey İlkokulu öğrencileri tarafından ziyaret edildi.  İzmir eğitim hafızasının tazelenmesi ve ziyaretçilerin nostaljik bir yolculuğa çıkarılması amacıyla düzenlenen sergide öğrenciler, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ile bir araya geldi. 

 

Sergide, 1920'li yıllardan 1970'li yıllara kadar İzmir'deki çeşitli okullarda ve öğrenme ortamlarında kullanılan materyaller öğrencilerden büyük ilgi gördü. Sergiyi ziyaret eden İzmir Kız Lisesi öğrencilerinden Duru Bayraktar, "Serginin nostaljik atmosferini çok beğendim. Ayrıca İzmir Kız Lisesi'nin eski öğrencilerine ait görselleri görmekten dolayı onur ve gurur duydum" diyerek sergiye katılmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yine İzmir Kız Lisesi öğrencisi Çağan Erdoğan duygularını, "Köklü eğitim tarihine ilişkin resimleri görmek beni çok duygulandırdı; özellikle Atamızın okulumuzu ziyaret ettiği fotoğraf...  Atatürk'ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti, ebediyete kadar layık olduğu yüksek mertebede yaşatmak için çalışacağız. Bu etkinlik için İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum" sözleriyle ifade etti.

Sergide öğrencilerle bir araya gelen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Bir kültür şehri olan İzmir'de öğrencilerimizin Cumhuriyetin 100.yılına özel hazırlanan etkinliklere yoğun katılımı bizleri gururlandırıyor. Evlatlarımızın mazimizi ögrenmeye duyduğu merak ve ilgi bizlerin geleceğe dair umutlarını arttırıyor.'' dedi.

Ayrıca Halit Bey İlkokulu öğrencileri heyecan ve meraklarıyla sergiye renk kattı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ile miniklerin sohbeti keyifli anlara sahne oldu. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü binasında 2018 yılında oluşturulan sergi alanı Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinlikleri kapsamında yeniden ele alındı. Koleksiyon zenginleştirildi. Yeni materyal türleri eklendi. Koleksiyonun efemera malzemeleri arasında eski ve yeni alfabe ile yazılmış diplomalar, haritalar, kayıt ve kütük defterleri ile ders kitapları bulunuyor. Atatürk tarafından yazılan Nutuk'un 1927 yılında basılan ilk nüshalarından biri de sergi içerisinde özel bir yere sahip. Teleskop, mumlu projeksiyon cihazı, çeşitli modeller ve minyatür tarım aletleri koleksiyonun üç boyutlu malzemelerinden sadece birkaçı. Sergide yer alan fotoğrafların bazıları ise ilk kez kamuoyuyla buluşuyor.

 20-10-202320-10-202320-10-202320-10-202320-10-202320-10-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.