İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödemiş'teki Ortaokuldan Örnek Proje: Bahçe Aydınlatmasını Kendi Üreten Ortaokul

Ödemiş'teki Ortaokuldan Örnek Proje:   Bahçe Aydınlatmasını Kendi Üreten  Ortaokul

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Mustafa Ayşe Yanbastı Ortaokulu, güneş enerji sistemi kaynaklı solar led armatürlerden elde ettiği enerjiyle okulun 3 bin 500 metrekarelik bahçe aydınlatması için gerekli enerjiyi kendi üretiyor.

Ödemiş'te bulunan Mustafa Ayşe Yanbastı Ortaokulu, Enerji Verimliliği Haftasının kutlandığı bugünlerde dikkat çeken bir projeyi hayata geçirdi. Geçen Eylül ayından itibaren okulun bahçe aydınlatması, velilerin desteğiyle sağlanan güneş enerji sistemi kaynaklı solar led armatürlerle gerçekleştiriliyor. Okulun 3 bin 500 metrekarelik bahçe alanı, bu yeni sistemle aydınlatılıyor.

Öğretmenlerin, velilerin ve yerel esnafın destek olduğu projeyle, okulun çeşitli yerlerine 10 bin lira maliyetle değişik ebatlarda dokuz led armatür yerleştirildi. Bu çalışma ile gün batımından doğumuna kadar bahçe aydınlatılması günlük tüketilen 102.60 W enerjiden ve dolayısıyla faturadan tasarruf ediliyor. Yılda yaklaşık 5 bin lira enerji tasarrufu sağlayacak okul yönetimi, çatıya güneş enerji santrali kurarak okul elektriğini buradan sağlayıp devlete yük olmamayı hedefliyor.

Okul Müdürü Ahmet Semerci, Ödemiş ilçesinde gerçekleştirdikleri bu proje ile yerel halka da örnek olduklarını belirterek velilerden bazılarının ev, dam ve bahçe aydınlatmalarında bu sistemi kullanmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi ve "Doğaya olan saygımızı doğaya katkımızla gösteriyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ise, yaşanabilir ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir dünya oluşturabilmek, temiz enerji ve sürdürülebilirlik konusunda bilinçli bireyler yetiştirmek üzere okullarda gerçekleştirilen çalışmaları desteklediklerini belirtti.

01-02-202201-02-202201-02-202201-02-202201-02-202201-02-202201-02-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.