İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NASA'da Görevli Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız Öğrencilerle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, lise öğrencilerini NASA ile buluşturdu. 'İlham Veren Buluşmalar' kapsamında gençlere, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinde (NASA) çalışan Türk bilim insanı Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, "Mars ve Mars'a Yolculuk" konulu bir e-konferans verdi.
NASA'da Görevli Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız Öğrencilerle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen e-konferansta, NASA'da derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız tarafından "Mars ve Mars'a Yolculuk" konusunda lise öğrencilerine yönelik bir seminer gerçekleştirildi.  Salonda bulunan İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri konferansı merakla izlerken aynı anda İzmir Fen Lisesi, Konak Anadolu Lisesi, Ödemiş Fen Lisesi ve Cihat Kora Anadolu Lisesi gibi pek çok okuldan katılan 5000 öğrenci, Yıldız'ı ekranları başından ilgiyle takip etti.

 

"Bilimin Başlangıç Noktası Merak Duygusudur" 

Programın açılışında konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür şu ifadeleri kullandı: "Eğitimciler olarak bizim amacımız, nasihat etmek değil, öğrencilerimize iyi örnekler sunmak ve iyi ortamlar hazırlamaktır. Bilimin ve araştırmaların başlangıç noktası merak duygusudur. Ben inanıyorum ki öğrencilerimize merak duygusunu aşıladığımızda al bayrağımızı; bilimle, teknolojiyle, fenle, sanatla, sporla buluşturup daha yükseklerde dalgalandıracak nice cevherlerimiz var. Bugün burada NASA'da görev yapan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız ile gençlerimizi bir araya getirerek belki de geleceğin uzay bilimcilerinin yetişmesine vesile olacağız. Bu buluşmanın, ülkemiz ve insanlık adına güzel başarılar getirmesini temenni ediyorum."

 

"Artık Uzay Uzak Değil" 

Amerika Birleşik Devletleri'nden İzmir'e canlı yayınla bağlanan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, NASA'nın yürüttüğü çalışmalarla ilgili öğrencileri bilgilendirdi. Uzay, evren ve gezegenler hakkında konuşan Yıldız, "Artık uzay, bizler için uzak değil, uzayda neler olup bittiğini uzay araçları sayesinde öğrenebiliyoruz." dedi. Mars'ta bulunan 'perseverance' (azim) adlı uzay aracının çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldız, uzay aracı olmadan gezegenle ilgili kesin verilere ulaşmanın imkânsız olduğunu dile getirdi. 

'Derin Uzay Misyonları' konusuna da değinen Yıldız, tipik bir uzay misyonunun; proje önerisi, proje kabul süreci, aracın inşa süreci, testler, fırlatma, yolculuk ve bilim araştırmaları gibi pek çok aşamadan oluştuğunu söyledi. Öğrencilerin merakla izlediği konferans, soru-cevaplarla interaktif bir şekilde gerçekleşti.

28-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-202128-09-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.