İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) destekleriyle zihinsel engelli öğrencilerin sahnelediği "Vatan Sevgisine Engel Yoktur" adlı gölge oyunu İzmirli izleyicileri ile buluştu.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) destekleriyle zihinsel engelli öğrencilerin sahnelediği

Engelli öğrencilerin sahnelediği oyun Karabağlar Halk Eğitim Merkezinde izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Silivri Abdullah Bilgin Güllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri tarafından 7 ilde gösterime sunulmak üzere hazırlanan ve İzmir ayağı Karabağlar Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenen "Vatan Sevgisine Engel Yoktur" isimli gölge oyunu Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarımızdaki ortaokul öğrencileri tarafından büyük beğeni ve alkış aldı.

Vatan sevgisinin, milli birlik ve beraberlik ruhunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kuşaktan kuşağa aktarılması amacıyla, hafif zihinsel yetersizliği bulunan engelli öğrencileri içine alan bir proje için Türkiye'den yedi il belirlenmişti. Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle zihinsel engelli öğrencilerce hazırlanan "Vatan Sevgisine Engel Yoktur" adlı gölge oyunu, Türkiye turnesinde oyuncular bu kez İzmirli seyircilerle bir araya geldi.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen projede, özel eğitim meslek okulundan 17 engelli öğrenci, "Vatan Sevgisine Engel Yoktur" isimli gölge oyununu Türkiye genelindeki akranları için sahneye taşıdı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit'in de izlediği oyunda konuşma yapan Yiğit;  "Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen bu anlamlı projeyle Anadolu'muzun kültürel belleğinde saklı eşsiz hazinelerinden biri olan gölge oyunlarımız, yeniden hayat bulacak. Bakanlığımızın bu özel çalışmasını, İzmir'de öğretmen ve öğrenciler buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. İzmir eğitim ailesi olarak, kültürel mirasımızı yarına aktaracak bu çalışmaları bilhassa önemsiyoruz. " diyerek, Çocukları eğlendirirken eğitim vermenin  önemine değindi.

Çanakkale Savaşı'ndan başlayarak 15 Temmuz'a uzanan gölge oyununda darbe girişimi gecesinde, komutanından aldığı emirle ülkesini canı pahasına koruyan şehit Ömer Halisdemir, PKK mensubu teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül ile Batman'da terör saldırısı sonrası şehit olan 22 yaşındaki öğretmen Aybüke Yalçın'ın kahramanlık hikâyeleri işlendi.

Engelli öğrenciler, gölge oyunuyla Türkiye'nin dört bir yanındaki öğrencilere ulaşacak

Gölge oyunu aracılığıyla yüzlerce çocuğa milli birlik ve beraberlik ruhunu anlatatan oyunda; özel eğitim meslek okulundan 17 engelli öğrenci yer aldı. Planlanan çalışmada oyununun 7 bölge ve 7 ilde sahnelenmesi planlandı. Bu kapsamda oyun, 22 Ekim'de Samsun'da, 25 Ekim'de Erzurum'da, 28 Ekim'de Ankara'da, 12 Kasım'da İzmir'de sergilenmiş olup,  14 Kasım'da Bursa'da, 26 Kasım'da Şanlıurfa'da ve 29 Kasım'da da Mersin'de gösterime sunulacak.

 

12-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-201912-11-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.