İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Çeşitli Temaslarda Bulunmak Üzere İzmir'e Geldi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir'e gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür tarafından karşılandı.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Çeşitli Temaslarda Bulunmak Üzere İzmir'e Geldi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Menderes'te bulunan Tekeli Organize Sanayi Bölgesindeki 'İTOB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezi Temel Atma Töreni'ni gerçekleştirdi. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, il protokolü, bölgedeki sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

Okulun inşasının önümüzdeki yıl tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Özer, emeği geçenleri tebrik etti. Yeni 'Mesleki Eğitim Modeli' ile Türkiye'de yeni bir döneme girildiğini belirten Özer, işverenleri de mesleki eğitim sürecine dahil ettiklerini ve müfredatın buna göre güncellendiğinin altını çizdi. Özer, şöyle devam etti: "Öğrencilerimizin işletmede beceri eğitimlerini işverenlerimizle, sektör temsilcilerimizle birlikte planlıyoruz. Mesleki eğitimin kalitesi için çok kritik olan öğretmenlerimizin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerini de ilk defa işverenlerimizle birlikte sistematik olarak planlıyoruz. Orada tek bir şey istiyoruz, istihdamda öncelik. Çünkü biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak iş gücü piyasamıza insan kaynağı yetiştiriyoruz. Dolayısıyla iş gücü piyasasındaki sektör temsilcilerimizi eğitim sürecine dahil ettiğimiz zaman mesleki eğitimin kalitesi arttığı gibi aynı zamanda istihdam edilebilirlik de artıyor".

Mesleki eğitimde yeni bir döneme girdik

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitim alanında atılan adımların kısa sürede sonuç vereceğini belirterek yapılan düzenlemeyle mesleki eğitim merkezine devam eden öğrencilerin almış olduğu asgari ücretin üçte birinin yükünü işverenin üzerinden aldıklarını ve bu ücretin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Özer, yapılan değişikliklerle ilgili şu bilgileri verdi: "Mesleki eğitim merkezlerine devam eden tüm öğrencilerin ücretleri devlet tarafından karşılanacak. İşverenden tek beklediğimiz şey, çok daha nitelikli bir şekilde öğrencilerimizin eğitim almalarını sağlamaları ve mezun olduklarında da onları kendi işletmelerinde istihdam etmeleri. Bir diğer önemli değişiklik ise 3 yılın sonunda kalfa olan öğrencilerimiz artık asgari ücretin üçte biri kadar ücret almayacaklar, asgari ücretin yarısı kadar ücret alacaklar. Yani 25 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle şu anda mesleki eğitim merkezindeki her öğrencimiz yaklaşık 1400 lira aylık ücret alacak. Kalfalarımız da yaklaşık 2 bin 125 lira ücret almış olacaklar."

İşverenler ve öğrenciler için cazip bir mesleki eğitim modelinin hayata geçirildiğinin altını çizen Özer "Bundan sonra mesleki eğitim merkezleri için ayrı binalar yapmayacağız. Her Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içinde aynı zamanda mesleki eğitim merkezi programını da açacağız. Artık işletmelerin içerisinde mesleki eğitim merkezi açmaya başladık." dedi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de geçtiğimiz yıl yaşanan deprem öncesinde ve sonrasında yürütülen çalışmalarda dayanıksız olduğu gerekçesiyle 83 okulun yıkımının gerçekleştirildiğini ve bu okulların yapımının önümüzdeki yıl tamamlanmasını amaçladıklarını belirtti. Köşger, mesleki eğitimin önemine değinerek temeli atılan okul projesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Ülke genelindeki infaz kurumlarına bağlı 18 Mesleki Eğitim Merkezi törenle açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumlarında kurulan 18 Adalet Mesleki Eğitim Merkezi, ülke genelindeki infaz kurumlarına yapılan çevrimiçi bağlantıyla gerçekleşen törenle eğitime açıldı. İzmir'de Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda gerçekleştirilen törene Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve il protokolü katıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, geçen yıl Sincan'da hizmete alınanla birlikte toplam 19 mesleki eğitim merkezinde eğitimin başladığını belirterek, temel amaçlarının cezaların infazı sonrasında da bireylerin topluma katkı sağlaması olduğunu söyledi. Ceza infaz kurumlarında okuryazarlığın artırılması konusunda yapılan çalışmaların devam ettiğini belirten Gül, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve kurumlarında özveriyle çalışan personele gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 25 Aralık 2021 tarihinde kanunlaşan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "Biz bir taraftan normal hayat içindeki mesleki eğitim merkezi kapasitesini artırmaya çalışırken diğer taraftan Adalet Bakanlığımızla ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin mesleki becerilerini geliştirip maddi destek kazanma, zamanı verimli kullanma ve hüküm sona erdikten sonra sosyal yaşamla entegrasyon ve iş gücü piyasasına kolay geçişleriyle ilgili bir mekanizma tesis ettik."

Ülkelerin zenginliği beşeri sermayesindedir

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet ardından Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti.  Özer, burada 14 mesleki ve teknik Anadolu lisesi ve Bornova Mesleki Eğitim Merkezine ait ürünlerin bulunduğu sergiyi gezdi. Sergide maske, bot, dezenfekte amaçlı çeşitli ürünler, çalgı yapımı ile ilgili aletler, kukla, oyun minderi gibi bazı el işi örnekleri, plastik teknoloji alanında üretilen malzemeler, deney seti gibi birçok ürün yer aldı.  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı konuşmada mesleki eğitimin geldiği noktada büyük emek veren öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Özellikle Covid 19 sürecinde mesleki eğitimin destan yazdığını vurgulayan Özer şunları söyledi: "Herkesin can derdinde olduğu, kenara kaçtığı, sokaklara çıkmadığı bir ortamda mesleki eğitim öğretmen ve öğrencileri maskeden dezenfektana yüz koruyucu siperlikten tek kullanımlık ürünlere, solunum cihazından maske makinesine kadar toplumun ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri üreterek, ihtiyaç noktalarına ulaştırarak müthiş bir fedakârlık örneği gösterdi. Meslek liseleri sadece iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmekle kalmayıp olağanüstü koşullarda toplumun ihtiyacı için koşan, kara gün dostu olan bir okul türü olduğunu gösterdi. Ve hepinizi kutluyorum. Siz değerli öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi bu süreçte göstermiş olduğunuz fedakârlıklardan dolayı kutluyorum. Bu fedakârlıklarınızla mesleki eğitimde yeni açılımlar yapılmaya başlandı."

Mesleki eğitimde mesleki eğitimde fikri mülkiyet, patent faydalı model, marka tasarım tescillerinin konuşulduğundan söz eden Özer önümüzdeki yıl da tescil alan ürünlerin ticarileşmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesleki eğitimde fikri mülkiyetle ilgili kültür yaygınlaştıkça artık yüksek öğretimde de patent, faydalı model tasarım tescili ile ilgili büyük açılımlar olacak. Ülkelerin zenginliği beşeri sermayesindedir. Biz beşeri sermayemizin niteliğini ne kadar arttırabilirsek ülkemiz o kadar güçlü olabilir. Ne kadar üretebilirsek o kadar güçlü oluruz. Mesleki eğitim bu anlamda çok önemli. Yıllardan beri bu ülke için fedakârca, canla başla çalışan eğitim camiasının olduğu bir okuldur."

Özellikle 2000'li yıllarda yaşanan katsayı uygulamasının getirmiş olduğu mağduriyetlerin büyük oranda çözüldüğüne değinen Özer şunları dedi: " Artık mesleki eğitim akademik olarak başarılı öğrencilerin tercih ettiği, geleceğe umut veren, okurken kazanç getiren, ayakları üzerinde duran öğrencilerin gittiği, Türkiye ve alanıyla ilgili fikri olan öğrencilerin olduğu bir okul türüne dönüştü. Ben bu noktaya gelmede emek veren siz değerli arkadaşlarımı kutluyorum. Hepinize başarılar diliyorum. Bu güzel hikâyenin parçası olan, güzellikler üretip bunu toplumla paylaşan siz değerli öğrencilerimizi kutluyorum. Hepinize başarılar diliyorum."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer daha sonra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret etti.

28-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-202128-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.