İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisinde Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplansayı Eğitimcilerle buluştu...

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri konferans salonunda gerçekleşen seminere İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Selime Şentürk Doğramacı ve çok sayıda öğretmen katıldı.
Mesleki Gelişim Akademisinde Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplansayı Eğitimcilerle buluştu...

Üstün zekâlı çocukların eğitimine dair önemli noktalara değinen Kaplansayı, zeka kavramının kültürden kültüre farklılık gösterdiğini ve her yeni neslin bir önceki nesilden daha zeki olduğunu söyledi.

Zeka kavramı ve zeka türlerini anlatan Yar. Doç. Dr. Ayşin Kaplansayı   bilgelik kavramının zekanın olmazsa olması olduğunu  vurguladı. “ çok zeki olabilirsiniz ancak zekanızı bilgelik yoksa toplum yararına kullanmazsanız hem kendiniz hem de toplum zarar görür” diyerek zeki çocukların eğitimde bilgeliğe önem verilmesi vurgusu yaptı.

Bir çocukta farkındalık yaratmıyorsak o çocuğun zekâsına değer katmıyoruz demektir. Genetik aktarım sayesinde her nesil önceki nesillerden daha zeki oluyor. Türkiye’nin zekâ ortalamasının yüzde doksanlarda olduğunu belirten Kaplansayı Japonya’nın zekâ ortalamışının ise yüz on seviyelerinde olduğunu belirtti.  Kütüphane sayılarının artırılarak okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini vurgulayan Kaplansayı, okuma alışkanlığının zekânın gelişimine etkisi olduğunu söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Selime Şentürk Doğramacı ise yaptığı konuşmada bundan sonra yapılacak olan çalışmalarda öğretmenlere anket yapılarak kimden seminer almak istediklerini belirleyip ona göre çalışma planlanacağını söyledi. Yapılacak çalışmalarda atölye çalışması yapılmasını da planladıklarını söyleyen doğramacı öğretmen potansiyelimiz çok güzel, öğrenmeye istekli öğretmenlerle daha güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz dedi.

20-06-201720-06-201720-06-201720-06-201720-06-201720-06-201720-06-2017

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.