İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisi'nde Prof. Dr. Mehmet Polat Eğitimcilerle Bir Araya Geldi

Mesleki Gelişim Akademisi'nde Prof. Dr. Mehmet Polat Eğitimcilerle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üç yıl önce hayat geçirilen 'Mesleki Gelişim Akademisi' çalışmaları kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat, eğitimcilerle bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda eğitimcilerle buluşan Prof. Dr. Mehmet Polat, "21 Yüzyıl Becerileri ve Nanoteknoloji: Nanokarakterizayon ve Sentezleme" sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Programa İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın yanı sıra İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak düzenlenen Mesleki Gelişim Akademisi seminerlerine gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Eğitimcilerin Değişim Rüzgârına Kayıtsız Kalması Mümkün Değil"

"Sayın Bakanımızın da dediği gibi önümüzdeki yıllar, teknolojik kırılmaların yaşanacağı yıllar. Eğitimcilerin değişim rüzgârına kayıtsız kalması mümkün değil. İstirahatinden vazgeçip ızdırabını yüreğinde hissedenler mutlaka başaracaktır." diyen Yahşi, eğitimcilerin çağı yakalamak adına, çağın ve öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek her türlü fikri ve projeyi özel bir ilgi ile takip ettiklerini söyledi.

Bilgiye artık her an, her yerden ulaşmanın mümkün olduğunu kaydeden Yahşi, "Biz eğitimcilerin en büyük görevi; duyguyu aktarmak ve kalbiselim, aklıselim, zevkiselim bireyler yetiştirebilmektir." diyerek ne kadar gelişirse gelişsin teknolojinin öğretmenin yerini tutamayacağını vurguladı.

Programda söz alan İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, "Öğretmenlerimizi ne kadar fazla bilgiyle donatırsak evlatlarımıza o kadar faydalı olacağını biliyoruz. Bu anlamda inşaat ve fiziki donanıma yapılan yatırımdan önce siz değerli eğitimcilerimize yapılan yatırım ve sunulan bilgi akışı bizler için de evlatlarımız için de çok önemli." diyerek İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projeler için İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'ye teşekkür etti.

"Her Şey Nano Boyuttadır, Önemli Olan Onun Sentezidir"

Açılış konuşmalarının ardından sunum yapan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat, yaptığı çalışmalar hakkında kısa bir bilgi verdi.

Nanoteknolojinin tanımını yapan Polat, doğadaki pek çok şeyin aslında nano boyutlu olduğunu ifade ederek önemli olanın nano tanelerin mimarisi ve tasarımı olduğunun altını çizdi.

Enstitüdeki laboratuvarında yaptığı çalışmaları katılımcılarla paylaşan Polat, bor örneğini verdi. Polat, ülkemizin bor açısından en zengin ülkelerden biri olduğunu söyleyerek borun nano boyutlarda kullanılmasının önemine değindi.

"Evrendeki ve doğadaki her şey nano boyutlardadır, önemli olan onun sentezidir. Nanoteknoloji, kontrollü bir şekilde bir yerden bir yere varabilmek için kullanılır. Bu noktada atomlarla nano boyutları sentezlemek gerekiyor. Nano sentez ve nano karakterizasyon tam da bu noktada devreye girer." diyen Polat bor nanotanelerinin silika taneleri ile homojen bir şekilde bir araya gelerek çalışması için laboratuvarda yaptığı beş deneme hakkında bilgi verdi.

 Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde; sunumun ardından soru cevaplara geçilirken İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi,  Prof. Dr. Mehmet Polat'a değerli sunumlarından ötürü teşekkür plaketi takdim etti. 

17-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-201917-09-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.