İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisi Seminerleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kurmuş olduğu Mesleki Gelişim Akademisi, eğitim yöneticileri ve öğretmenleri Prof. Dr. Necati Cemaloğlu ile bir araya getirdi.
Mesleki Gelişim Akademisi Seminerleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

16-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-201816-01-2018

 

İki oturum halinde düzenlenen seminerde eğitim veren Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanı ve Gazi Üniversitesi Mobbingle Mücadele Ofisi Başkanı Cemaloğlu, İzmir’de olmanın kendisi için mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi.

 

Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde Prof. Dr. Cemaloğlu, eğitim yöneticilerine ve öğretmenlere yönetim becerileri, liderlik ve eğitimde vizyon sahibi olmak ilgili konularda eğitim verdi.

 

Yoğun katılımla gerçekleşen seminerde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi; “Geleceğin müreffeh Türkiye’si sizlerin ellerinde yoğrulacak. O hamurda vatan sevgisi, bayrak sevgisi, hoşgörü, saygı ve iyi insan olmanın değerleri olacak. Bizler her şeyin ötesinde öğretmeniz ve çalışma azmimizi, ilhamımızı hem sizlerden hem de öğrencilerimizden alıyoruz.” diyerek eğitimcinin işinin insan olduğunu vurguladı.

 

“Çocuğun kalbi ekilmemiş bir tarlaya benzer; ne eksen tutar.” hadisi bugünümüzü anlamlandırmak ve geleceğimize şekil vermek adına ne derin bir ifadedir. Madde bağımlılığıyla ve terör örgütleriyle mücadelede genç dimağlara bir hattat titizliğinde yaklaşmalıyız.” diyen Yahşi, öğrencilerimizin ruhlarına iyiliğin tohumlarını atmamız gerektiğini ifade etti.

Eğitimin ihmal edilemeyecek kadar değerli olduğunu vurgulayan Yahşi, “Bizler eğitimciler olarak bu ülkenin fidanlarını en düzgün şekilde yetiştireceğiz. İçinde vatan sevgisi olan ağaçlar dikeceğiz. Bizim en değerli mirasımız geride bıraktığımız sağlam karakterli vatansever evlatlarımız olacaktır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Dünyayı Anlamıyorsak Öğretmenlik ve Yöneticilik Yapamayız

 

Okul yönetimini çok önemsediğini belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, “Okul yönetimi bozulduğunda kanserli bir hücre gibi tüm kuruma sirayet eder, bu nedenle bir ülkede reform yapılacaksa önce eğitimden başlanmalıdır.” diyerek eğitimin bir ülkenin geleceğini inşa etmede en önemli

unsur olduğunun altını çizdi.

“Mezun olduktan sonra kendini geliştirmeyen, hiç kitap okumayan eğitimci olamaz, olursa da okulunda motivasyon öğelerini kullanamaz.” diyen Cemaloğlu PISA sınavlarında da bilgiden ziyade 21. yüzyıl becerilerinin ölçüldüğüne dikkat çekti. Cemaloğlu, “21. Yüzyıl becerilerine de sahip bireyler yetiştiremezsek baştan kaybederiz. Bütün dünya genetik, yapay zekâ, akıllı materyaller, nano teknoloji, biyo teknoloji ile ilgilenip bu alanda ilerlerken biz de eğitim sistemimizi bu yönde yapılandırarak üreten, araştıran sorgulayan nesiller yetiştirmeliyiz.” diyerek okullarda klasik formattan kurtularak vizyoner bir bakış açıcı getirmemiz gerektiğini ifade etti.

 

Bilgi, Kar Topuna Benzer

 

Bilgiyi bir kartopuna benzeten Cemaloğlu, ekip ruhuyla ve vizyoner bakış açısıyla yaklaşıldığında kartopunun bir çığa dönüşeceğini ve bilginin büyük bir güç haline geleceğini ifade etti.

 

1870’te inşa edilen Brooklyn Köprüsü’nü örnek veren Cemaloğlu, karada giden motorlu taşıtların olmadığı bir tarihte, altı şeritli bir köprü yapmayı düşünenlerin ne derece geniş bir bakış açısına sahip olduklarını kaydetti.

 

Eğitim ve Ar-Ge ile farklı düşünen ve üreten beyinleri ön plana çıkarmamız ve onları desteklemememiz gerektiğini kaydeden Cemaloğlu, “Artık tüketim toplumu olmaktan kurtulmalı, strateji ve doğru yatırım ile başarıya ulaşmalıyız.” dedi.

 

Yönetim, İnsanlara Hayatı Kolaylaştırma Sanatıdır

 

“Hizmet kalitesini artırmak için ‘Benden hizmet alan insanlar için ne yapabilirim?’ diye düşünmek gerekir. Öğretmen, okula giderken ‘Ben bu ülkenin gelecek yüzyıldaki beyinlerine hizmet ediyorum, onları yetiştiriyorum.’ şeklinde düşünürse ancak o zaman başarılı olur.” diyen Cemaloğlu, etkili yöneticiliğin duruma en uygun kararı almaktan geçtiğini de sözlerine ekledi.

 

Cemaloğlu “Davranış, ışık gibidir; değiştirmek için bilgiyi değiştirmemiz gerekir. Eğer bir insandaki motivasyonu öldürmek istiyorsanız ona ödül verin.” diyerek ödülün insanları etkilemede en kötü yöntem olduğunun altını çizdi.

 

 

 

 

İnsanlar Değişmeye Değil, Değiştirilmeye Direnir

 

“Alanınızda ne kadar uzman olursanız o kadar karizmatik olursunuz.” diyen Cemaloğlu “Bilgi güçtür, bilgi ve beceriyi bir araya getirirseniz örgütünüzü hiç güç kullanmadan yönetebilirsiniz. Çünkü liderlik, insanları korkutarak değil, iletişim kanallarını açık tutarak, onların yüreğine dokunarak, hatırlarını sorarak yapılır. İnsanlar gördükleri davranıştan etkilenir, değer kazandırmak için değer davranışları sergilemek ve pekiştirmek gerekir. Kişiler ancak eşit ve adil davranıldığında motive olurlar. Toplumumuzda liderlik, babacan olma, işbirliğine açık olma, ikna edici, güvenilir ve statü sahibi olmakla eşdeğerdir.” diyerek liderliğin sahip olunan bilgiyi en etkili şekilde kullanmaktan geçtiğini ifade etti.

 

Tulumbacı sendromu, pigmalyon etkisi, zeigarnik sendromu, aşırı kontrol, sorgusuz itaat, hiyerarşinin fazla olması gibi liderlik hatalarına da değinen Cemaloğlu, öğrencilere okulda eleştirel bakış açısını mutlaka kazandırmamız gerektiğini kaydetti.

 

Cemaloğlu, aynı zamanda etkili hikâye anlatan ve ders içeriğini mizahla zenginleştiren öğretmenin, lider öğretmenlik becerilerine sahip olduğunu vurguladı. Seminer süresince sahneye davet ettiği öğretmenlerle çeşitli oyun ve drama etkinlikleri gerçekleştiren Prof. Dr. Cemaloğlu, tüm dinleyicilerin keyifli vakit geçirmesini sağlayarak onlara etkili eğitsel mesajlar da verdi.

Eğitimciler tarafından ilgiyle izlenen seminerin sonunda Prof. Dr. Necati Cemaloğlu´na teşekkürlerini sunan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, öğrencilerin hayatına dokunmanın ne kadar kutsal ve önemli olduğunu vurgulayarak tüm katılımcılara teşekkür etti.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.