İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisi Öğretmenler Günü Özel Programında Fark Yaratan Öğretmenler, Öğrencilerle Buluştu.

Mesleki Gelişim Akademisi Öğretmenler Günü Özel Programında Fark Yaratan Öğretmenler, Öğrencilerle Buluştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi Öğretmenler Günü Özel Programı çerçevesinde düzenlenen söyleşide İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ile birlikte farklı alanlarda proje üreten beş öğretmen, Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen söyleşide, Mesleki Gelişim Akademisi kapsamında çeşitli alanlarda projeler üreten farklı ilçelerden beş öğretmen, öğrencilere çalışmaları boyunca edindikleri deneyimi ve ortaya çıkan projeleri anlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’nin de hazır bulunduğu söyleşide Gaziemir Fatih İlkokulu Müdürü Ertan Beder, Karabağlar Yunus Emre Anadolu ve İmam Hatip Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Esma Beyza Arslan, Buca Mehmet Emin Yurdakul Ortaokulu Teknoloji-Tasarım Öğretmeni Senem Kahraman, Tire Gökçen Keziban ve Öğretmen Hüsamettin Bayındır Ortaokulu Teknoloji-Tasarım Öğretmeni Mebrure Halhallı ve Tire TOKİ Şehit Mehmet Çağlar Birlik Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Mutlu Gültekin projelerini öğrencilerle paylaştı.

Fark Yaratan Öğretmenlerin Karşısında Fark Yaratacak Öğrenciler Var

Söyleşide öğrencilere seslenen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir’deki öğrencilerin birçok ülkenin öğrencilerinden çok daha önde olduğunu belirterek, “Diğer ülkelerin eğitim politikalarını biliyorum. Oraları dolaştım ve dönüp baktığımda bizim öğrencilerimizin zekâsı, kapasitesi çok daha üst seviyede. Sizlerin sadece Türkiye´de değil dünya çapında kürsü sahibi olacak, ses getirecek, çığır açacak liderler olacağınızdan şüphem yok. Bizler buna inanarak ve adanarak çalışıyoruz. Dünya çapındaki okullarla yarışıyorsunuz. Size imrenen birçok genç var. Siz böyle güzel okulları hak ettiniz ve gelecekte de çok daha iyi yerlere geleceksiniz. Bugün sizleri çok kıymetli öğretmenlerle buluşturuyoruz. Öğretmenlerimizin en büyük heyecanı sizlerden kaynaklanıyor. Sizin hayalleriniz ne kadar yükseliyorsa, öğretmenler o kadar mutlu oluyorlar. İlk olarak anne babalarınızın hayır duasını alın sonra da bu ülkenin inşasını ve ihyasını yapan öğretmenlerinizin hakkını teslim edin. İlimizdeki 60 bin öğretmenle birlikte, sizlerin dünyada söz sahibi olması için dertleniyor, bunun rüyasını görüyoruz. Mesele eğitim ve öğrencilerimiz olunca heyecanımız her daim diri oluyor. İyi ki varsınız, iyi ki bu toprakların evladısınız. Bugün burada, fark yaratan öğretmenlerin karşısında fark yaratacak öğrenciler var.” dedi.


Çocukların Yüreğine Dokunmalıyız

Çalışmalarıyla fark yaratan öğretmenlerden ilki Gaziemir Fatih İlkokulu Müdürü Ertan Beder, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “ En büyük gücünüz, hayal gücünüz. Sizler ne kadar geniş hayaller kuruyorsanız bizler de o kadar mutlu oluyoruz.” diyerek okulunda kurduğu oyuncak ve sanat atölyelerine tüm öğrencileri davet etti.

Karabağlar Yunus Emre Anadolu ve İmam Hatip Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Esma Beyza Arslan, İzmir Müftülüğü ve Kâtip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden destek alarak yürüttüğü “Yüzünüz Gülsün, Gönlünüz Huzur Bulsun” projesini anlatarak “Öğrencilerimizle birlikte hastanelerde, ailesinden uzak hastaları, evlerinde yatalak hastaları ve huzur evlerini ziyaret ettik. Gördük ki tanımadığımız insanlarla aramızda bir gönül bağı var. Onların moraline, iyileşme süreçlerine katkı sağladık. Bir projeyi yaptığınız zaman o proje orada kalmamalı, adım adım devam etmeli.” dedi. Arslan, şanlı Türk tarihini ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmak konusunda yaptığı bir diğer projesine değinirken meslek hayatlarına adım atmadan önce gençlerimize farkındalık kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Buca Mehmet Emin Yurdakul Ortaokulu Teknoloji-Tasarım Öğretmeni Senem Kahraman ise 2006 yılında başlattığı proje macerasında dezavantajlı bölgelerde yaşayan küçük mucitleri tespit edip onlarla özel olarak ilgilendiğini, onları bilimle uğraşmaya teşvik ettiğini kaydetti. Kahraman, “Bir Düşün Sen” projesi kapsamında tasarlanan otobüsün, Milli Eğitim Bakanlığından patentini aldığını da sözlerine ekledi.

Tire Gökçen Keziban ve Öğretmen Hüsamettin Bayındır Ortaokulu Teknoloji-Tasarım Öğretmeni Mebrure Halhallı, öğretmenler olarak çocukların yüreklerine dokunmak ve çocukların bilime yakın olmasını istediklerini belirterek, “Yazarlık atölyeleri kurduk; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde üç tane kitap yazdık. Engelli öğrencilerle ilgili birçok proje yaptık. Yerli Malı Haftası için farkındalık oluşturmaya yönelik bir projeye başladık. Yerli üretim olan araçları öğrencilerimize tanıtmak istiyoruz. Öğrencilere doğum günlerinde ne hediye istediklerini sorduk, onlardan bunun resmini çizmelerini istedik ve bu çizimleri sosyal medyada paylaşarak öğrenciler ile hayırseverleri buluşturduk.” diye konuştu. Halhallı, 5-7 Aralık tarihleri arasında Tire’de tarihi bir mekânda gerçekleştirilecek olan bilim şenliğine tüm öğrencileri davet etti.

Geleneksel çocuk oyunları eğiticisi olan Tire TOKİ Şehit Mehmet Çağlar Birlik Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Mutlu Gültekin, yaptığı projelerden bahsederken öğrencilerin dört duvar arasında sıkışıp kalmaması için başlattığı projede, onları geleneksel çocuk oyunlarına davet ederken proje kapsamında öğrencilere etik değerleri, aile ve arkadaş sevgisini, vatan sevgisini aşılamayı hedeflediklerini belirtti.

Söyleşinin ardından İzmir’de eğitim alanında yapılan çalışmalara değinen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, ikili eğitim oranının %19’a düşürüldüğünü ifade ederek özel eğitim alanında da evinde oturan, okula gidemeyen tek bir öğrencinin dahi kalmadığını sözlerine ekledi.

Yahşi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öncelikli hedeflerinin dünya çapında söz sahibi olan gençler yetiştirmek olduğunun altını çizerek “Sizleri, İlham Veren Buluşmalar kapsamında birbirinden değerli, alanında uzman isimlerle bir araya getirerek kariyer planlamanızda yardımcı olmak istiyoruz. Sizlere akademik başarının yanında milli ve manevi değerlerimizi, iyi insan olmanın erdemlerini de anlatmalıyız.” dedi.

Öğrencilerle soru cevap şeklinde devam eden söyleşinin sonunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kutlu’nun “Bir şey yap güzel olsun. Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin.” sözünü alıntılayarak farkındalık yaratan, yenilikçi çalışmalara imza atan tüm eğitimcilere teşekkür etti.

15-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.