İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisi Eğitim Seminerleri Kapsamında Eğitim Yöneticileri Prof. Dr. Bekir Buluç ile Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi tarafından göreve yeni başlayan eğitim yöneticilerine yönelik otuz saatlik hizmet içi eğitimin ikinci gününde Prof. Dr. Bekir Buluç “Okul Kültürü ve Liderlik” konulu seminerde eğitim yöneticileri ile bir araya geldi.
Mesleki Gelişim Akademisi Eğitim Seminerleri Kapsamında Eğitim Yöneticileri Prof. Dr. Bekir Buluç ile Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan yaptığı açılış konuşmasında “Çağdaş medeniyet yolunda eğitimimizi kurgularken işinin ehli, görevinin detaylarına hâkim ve insanlarla iyi iletişim kurabilen, siz idarecilerimiz, İzmir’in eğitim camiasına yeni ve güçlü bir soluk olacaksınız. Göstereceğiniz her türlü gayret ve dirayet çıtayı hep daha yükseğe taşıyacak. Bu süreçte attığınız her güzel adımı, projeyi ve öğrencilere yönelik faaliyetleri destekleyeceğimizi de özellikle belirtmek istiyorum. Kurumlarınızda, öğretmenlerle birlikte olumlu çalışmalar yapmak ve buna velilerin de katılmasını sağlamak noktasında hassasiyet gösterin. Eğitimde kalite insana bağlıdır. Mevzuatı çok iyi bilmekle beraber kendimizden emin olalım, ancak mevzuat dışında iletişim dili de çok önemlidir. Göstereceğiniz her türlü çaba ve gayret muvaffakiyet olarak sizlere geri dönecektir.” diyerek göreve yeni başlayan eğitim yöneticilerine görevlerinde başarılar diledi.

Prof. Dr. Bekir Buluç, eğitim öneticilerine kurum kültürünün öneminden bahsetti. Buluç, “Gittiğiniz okulun kültürel kodlarını, özelliklerini, yaşam koşullarını mutlaka öğrenin. Bir okulun kültürünün oluşmasında en önemli unsur okul müdürü ve müdür yardımcılarıdır. Bir okul müdürü okulunda uzun yıllar boyunca bir kültür birikimi oluşturacaktır. Çünkü kurum kültürü oluşturmak uzun bir süreçtir.” diyerek etkili bir liderin kurum kültürünü gelecek kuşaklara taşımasının önemine değindi. “İletişime önem verin. Etkili bir lider olmanın yolu, güçlü bir iletişim dilinden geçer. Başarılı bir iletişim dili, sizi hep bir adım ileriye götürecektir. Okul içindeki birlik ve beraberlik ruhu başarıdaki en önemli etkendir. Bunu başaran kurum lideri, çıtasını daha da yukarıya taşıyacaktır. Dünyadaki başarılı eğitim kurumlarına baktığımızda, ekip ruhu ile çalışanların bir adım önde olduğunu görüyoruz. Ekip ruhu, başarının olmazsa olmazıdır. Rekabet tabi ki de olacaktır, ancak bu rekabet daha iyiye, daha güzele ulaşmak için bir vesiledir.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Köklü bir geçmişi olan kurumlar, daha güçlü bir geleceğe sahip olur. Okullarınıza gitmeden o okul hakkında mutlaka bilgi toplayın. Siz onların üzerine bir şeyler koyacaksınız. Sizin o okuldaki göreviniz bittiğinde sizden sonrakiler de sizin katkılarınızdan söz edecektir.”

Bütünsellik ve sürerlilik kavramlarının okul kültüründeki önemini vurgulayan Buluç, “Okul kültüründe sembollerin, geleneklerin önemi çok büyüktür. Yeni kurulan kurumlarda, o kurumu geleceğe aşıyacak, temsil edebilecek, akla o kurumu getirecek unsurlar, kurum kültürünün bir parçasıdır. Bu akılda kalıcılığı kolaylaştırır. Okulun geleneksel günlerini mutlaka öğrenin. Bunların kurum kültürüne katkısı çok büyüktür.” dedi.

Konuşmasının son bölümünde okul kültüründe değerler kavramına değinen Buluç, “Değerler, en önemli kavramların başında gelir. Değerler, davranışlara ışık tutar. Okulun değerleri ile okulun içinde bulunduğu toplumun değerlerinin uyuşması çok önemlidir. Aksi durumda başarılı olunamaz. Okul müdürü olarak en önemli görev sizlere düşüyor. Eğitimde yeni bir atmosfer var, bu hepimiz için bir fırsattır.” diyerek eğitim yöneticilerine yeni görevlerinde başarılar diledi.

11-09-201811-09-201811-09-201811-09-201811-09-201811-09-201811-09-201811-09-201811-09-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.