İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Gelişim Akademisi Eğitim Seminerleri Kapsamında Dr. Özgür Bolat Eğitimcilerle Bir Araya Geldi

Mesleki Gelişim Akademisi Eğitim Seminerleri Kapsamında Dr. Özgür Bolat Eğitimcilerle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile işbirliği içinde düzenlediği ‘Mutluluk ve Başarı’ konulu seminerde Eğitimci Yazar Dr. Özgür Bolat,eğitimcilerle bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, nitelikli tekstil mühendisi istihdamına yönelik ihtiyacın artmasından hareketle, meslek tercihinde bulunma aşamasında olan lise öğrencilerine tekstil mühendisliği mesleğini tanıtmayı amaçlayan bir projeyi hayata geçirdi.‘Tekstil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi’ projesi kapsamında eğitimcileri birbirinden değerli isimlerle buluşturan çalışmanın ikinci ayağında eğitimci yazar Dr. Özgür Bolat’ın ‘Mutluluk ve Başarı’ konulu sunumu katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, eğitimcilerin gönüllülük esasına  bağlı olarak katıldıkları seminerleregösterdiği yoğun ilgiden duyduğu  memnuniyeti dile getirdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarakeğitimcileri mesleğinde duayen isimlerle bir araya getirmeye devam edeceklerini söyleyen Yahşi, “Tüm öğretmenlerimizin bu tür eğitimlerde edindiği tecrübeleri sınıflarına yansıtması bizler için çok kıymetli.” diyerek projede emeği geçen herkese ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğine teşekkürlerini sundu.

Sektörde Nitelikli Tekstil Mühendislerine İhtiyacımız Var

Etkinliğin açılışında konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Ünlütürk, Türk tekstil ihracatının dünyada yedinci, Avrupa’da ise Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Ünlütürk, “Sektörümüz ihracat rakamları, istihdam değerleri ve üretim miktarları açısından Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisidir. Sektörde tüm değer zincirleri dâhil edildiğinde yaklaşık 2 milyon kişi istihdam ediliyor. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak, bölgemiz ve ülkemizde hazır giyim ve konfeksiyon imalatçısı/ihracatçısı firmaların nitelikli tekstil mühendisi istihdamına yönelik ihtiyacını tespit ettik. Bu noktadan hareketle; meslek tercihinde bulunma aşamasında olan lise öğrencilerimize tekstil mühendisliği mesleğini tanıtmayı amaçlayan ‘Tekstil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi’ projesini hayata geçirdik. Tekstil sektöründe ciddi bir arz-talep sıkıntısı yaşandığı için sektörden gelen talepler doğrultusunda, önümüzdeki yıllarda Mühendislik Fakültelerinin Tekstil Mühendisliği bölümlerinin liselerdeki başarılı öğrenciler tarafından tercih edilmesi sağlanarak, daha nitelikli ve yabancı dil temeli olan öğrencileri bu bölüme kazandırmayı hedefliyoruz.” diyerek sözü Dr. Özgür Bolat’a bıraktı.

 Başarı, Mutluluk Getirir mi?

“Başarı, mutluluk getirir mi?” sorusuna cevap arayan Dr. Özgür Bolat, “Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” konusunda eğitimcilerle buluşurken gönüllük esasına göre yapılan çalışmaya eğitimciler yoğun ilgi gösterdi.

Bolat, duygusal ve sosyal iletişimin bilişsel gelişimden önce geldiğini belirttiği sunumunda katılımcılara mutlu ve başarılı olabilmek adına neler yapılması gerektiğine dairtüyolar verdi.

Sunumunda anne babaların çocuklarına rol model olmanın yanı sıra onlarla sohbet etmesi gerektiğini ifade eden Bolat, “Gerçek sevgide koşul yoktur, ödül yoktur. Bizler çocuklarımıza ´Takdir alırsan şunu alırım, uslu durursan böyle yaparım.’gibi şartlar koyarak onları koşullu sevdiğimizi söylüyoruz.” dedi. Ödül vermenin yapay bir sevgi olduğunu söyleyen Bolat, mutluluğun özünde kabul görme duygusu olduğunu ifade etti. Okula gitmek istemeyen çocukların en büyük sorununun okulda kabul görememe olduğunu belirten Bolat, anne babaların çocuklarını gün içerisinde farkında olmadan birçok defa eleştirdiğini belirtti.

Çocuk yetiştirmede ebeveynlerin en çok dış etkenlerden etkilendiğini belirten Bolat,“Çocuk yetiştirmek kendini yetiştirmektir.” dedi.

“Kimse sizde duygu yaratmaz sizde olan duyguyu tetikler.” şeklinde eğitimcilere seslenenBolat, OECD raporuna göre ülkemizde çocukların büyük oranda kaygılı olduğunun altını çizerek çocuklarda ‘Başarısız olursam değer görmeyeceğim.’ kaygısının yaşandığını sözlerine ekledi.

Eğitimcilere sorular yönelten Bolat; “Her anne baba çocuğunu seviyorsa çocuklar neden sevgisiz büyür? Sevginizi göstermenin riski ne olabilir? Gerçek sevgide koşul var mıdır?” gibi sorularla eğitimcilerle interaktif bir seminer gerçekleştirdi.

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.