İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimin Geleceği İstişare Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitimin Geleceği İstişare Toplantısı Yapıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, 'Mesleki Eğitimin Geleceği İstişare Toplantısı'na katıldı.

Torbalı Ticaret Odasında düzenlenen toplantıya; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun, Meclis Başkanı Bekir Söyler, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Doğru, Torbalı İlçe Millî Eğitim Müdürü Cafer Tosun, eğitim yöneticileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Mesleki eğitimdeki güncel gelişmeler ve iş dünyası ile eğitim iş birliklerine yönelik yapılan istişare toplantısının açılışı, Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun'un konuşmasıyla başladı. Olgun, 1500' ü aşkın sanayi kuruluşuna ve 3000'e yakın ticarethaneye ev sahipliği yapan Torbalı'nın, Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu vurguladı. Torbalı'da çok sayıda yetişmiş teknisyene ihtiyaç olduğunu belirten Olgun, sektörle işbirliği içinde sanayi kuruluşlarının meslek lisesine çevrilmesi gerektiğini ifade etti.

Meslek Liselerinin Sayısı Artırılacak

Mesleki ve teknik alanda kentte yürütülen çalışmalara değinen İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Torbalı gibi sanayi bölgelerinde gelişen ihtiyaç doğrultusunda meslek liselerinin sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yahşi, sektörün ihtiyaçlarının ve teknolojik gelişmelerin iyi analiz edilerek o doğrultuda hareket edilmesini gerektiğini vurguladı. "Teoriyle pratiği buluşturan, sektörel ihtiyaçlara cevap veren projeler üretmeye devam edeceğiz. Bu amaçla özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek lisesi müdürleri ve alan öğretmenleriyle sık sık bir araya gelerek sektörün ve değişen şartların gidişatına göre ortak akılla yönümüzü belirliyoruz." diyen Yahşi, kentte %30'larda olan meslek lisesi okullaşma oranını %60'lara çıkarmayı amaçladıklarını dile getirdi.

 

Üretime ve yeniliğe odaklı, nitelikli iş gücünü karşılayacak meslek liselerinin, ülkenin geleceğini tayin etme noktasında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Yahşi, "Bu sayede evlatlarımız kazanır, sektör kazanır, ülke kazanır, bu topraklar kazanır." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Toplantının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'ye çiçek takdim edildi, günün anısına birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

15-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-202415-02-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.