İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Merkezleri Tanıtım ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım Toplantısı İzmir'de Yapıldı

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 ildeki oda ve birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik 'Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi' (METYAP)" tanıtım toplantısı İzmir'de gerçekleşti.
Mesleki Eğitim Merkezleri Tanıtım ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım Toplantısı İzmir'de Yapıldı

Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan METYAP Projesi kapsamında düzenlenen tanıtım toplantısına; İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal, Şube Müdürü Alaaddin Bayat, oda, borsa ve birlik temsilcileri ile okul müdürleri katıldı. İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda; mesleki eğitim merkezlerinin tanıtımı yapılarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Adil Özyiğit, mesleki eğitim merkezi programının tanıtımı yoluyla işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması konusunda büyük çaba içinde olduklarını belirtti.

İzmir'de 32 Merkezde Uygulanıyor

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal, METYAP projesinin yeni gelişmelere uyum sağlayacak, üretimin ve sanayinin bel kemiğini oluşturacak donanımlı bireyler yetiştirmek üzere uygulanan istisnai bir proje olduğunu kaydetti.

Projedeki ana hedefin; ulusal ve uluslararası seviyede mesleki eğitimle donatılmış, yenilikçi, takım çalışmalarına uyumlu, iş gücü piyasasında istenilen düzeye uygun ve kendini sürekli geliştiren bireyler yetiştirmek olduğunu belirten Ünal, projenin İzmir ayağına ilişkin bilgi verdi.

Ünal, İzmir'de 16 meslek lisesinin bünyesinde açılan mesleki eğitim merkezleri ile 16 bağımsız mesleki eğitim merkezi olmak üzere toplam 32 okulda projenin uygulandığını söyledi.

21 okulda daha mesleki eğitim merkezi programı uygulama teklifi verildiğini ifade eden Ünal, merkezlerde eğitim gören 8 binin üzerinde öğrenci olduğunu belirterek bu sayıyı kısa vadede 10 bin, orta vadede ise 20 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Milli Eğitim Bakanlığı olarak son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin altyapısının güçlendirilmesi anlamında birçok düzenlemenin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Akgül konuşmasında ayrıca sektörle işbirliğini güçlendirecek bir mekanizmanın oluşması, sektöre teşvik mekanizmasının başlatılması ve öğrencilerin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda büyük adımlar atıldığının altını çizdi.

08-10-202108-10-202108-10-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.