İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi

Milli  Eğitim Bakanlığı (MEB) İnşaat ve  Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ projeleri kapsamında İzmir’in 6 ilçesinde 8 okul inşa edilecek. Proje kapsamında, 5 bin 760 öğrencilik ek kapasite oluşturulması hedefleniyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, Bakanlık olarak ikili eğitimden tekli eğitime geçmek için çalıştıklarını söyledi.
Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi

Eğitime Yapılan Yatırım İnsana Yapılan Yatırımdır

 Milli  Eğitim Bakanlığı (MEB) İnşaat ve  Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ projeleri kapsamında İzmir’in 6 ilçesinde 8 okul inşa edilecek. Proje kapsamında, 5 bin 760 öğrencilik ek kapasite oluşturulması hedefleniyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, Bakanlık olarak ikili eğitimden tekli eğitime geçmek için çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnşaat ve  Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ projeleri kapsamında 19 ilde 215 eğitim tesisi inşa edilecek. Toplamda 475 Milyon Euro tutarında kaynak sağlanan projeler; Avrupa Birliği’nin (AB) desteği ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Türkiye’deki geçici koruma altında bulunan Suriyelilere yönelik yardım programı ve AB Güven Fonu (MADAD) kapsamında hayata geçirilecek. Proje kapsamında İzmir’in;  Aliağa, Bayraklı, Karşıyaka, Buca ilçelerinde 1, Torbalı ve Bornova ilçelerinde ise 2 adet olmak üzere toplam 8 okul yapılması planlanıyor. Tamamı betonarme olarak inşa edilecek okulların tamamlanması ile birlikte İzmir’de 5 bin 760 öğrencilik ek kapasite oluşturulması hedefleniyor. Balçova’da düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Milli Eğitim İzmir İl Müdürü Ömer Yahşi, eğitime yapılan yatırımın, insana yapılan yatırım olduğunu belirterek,  insana yapılan yatırımın ülkenin hatta insanlığın geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi.

“ Milli Eğitim Bakanlığımız İnşaat ve  Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan “Kriz zamanlarında Herkes İçin Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi “ projeleri kapsamında ilimizde; Aliağa, Bayraklı, Karşıyaka, Buca ilçelerinde 1, Torbalı ve Bornova ilçelerinde 2 adet olmak üzere toplam 8 okul yapılması planlandı. Bu okulların tamamı betonarme olarak inşa edilecektir. Böylece İzmir’de 5760 öğrencilik ek kapasite oluşturmak hedefleniyor. Bu çalışmalar ve kazanımlar bizim için rakamlar üstü bir değer teşkil ediyor” diyen Yahşi sözlerine şöyle devam etti;

“Son birkaç yıldır tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden elim bir savaş yaşanıyor. Milyonlarca insanın çoluk çocuk demeden zulümden kaçmak için her türlü yolu göze aldığına tanıklık ettik. Merhametle buluşacaklarını umut edip çıktıkları yolda tüm hayallerini açık denizlerin serin sularında bırakan bu insanlara tevazu ile elini uzatan yine ülkemiz oldu. Mazlumun gözyaşının  bir ayna olduğunu bilen ve  bu aynada kendi  ruhunu gören milletimiz dünyaya bir insanlık dersi verdi.

Eğitime yapılan yatırım, insana yapılan yatırımdır; insana yapılan yatırım ülkenin hatta insanlığın geleceğine yapılan yatırımdır. Çocuklar bizim geleceğimizdir. İster bizim çocuklarımız olsun isterse zulmün elinden kaçıp bize sığınan Suriyeli yavrularımız olsun hassasiyetimiz aynıdır. Bir çocuğun hayatında fark yaratabilmişsek bir çocuğun dahi gülümsemesine neden olabilmişsek işte o zaman gerçekten başardık diyebiliriz. Bir çocuk yetişir, tüm dünya değişir, insanlığın kaderi değişir. Dünyanın neresinde olursa olsun bir çocuk gülümser insanlığın kalbine güneş doğar. İşte biz de buna vesile olmanın mutluğu ve huzuru içerisindeyiz.

Nitelikli eğitim imkânına kavuşturduğumuz her çocuk ile daha da büyüyor ve güçleniyoruz. Samimiyetimizi kuşanıp çıktığımız bu yolda çalışırken gece ile gündüz bir bize. Atalete kapılmadan rutine düşmeden sabır ve insicam ile hareket ediyoruz. Mesleğimiz bir gönül işidir çünkü biz insan inşa ediyoruz.

Mustafa Kutlu’nun dediği gibi “Bir şey yap güzel olsun. Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin. Bir şey yap doğru olsun. Kalpleri yumuşatsın garibin, yolcunun zayıfın derdine derman olsun. İnsanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. Rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin. Bir şey yap adil olsun. Haktan hukuktan ayrılmasın. Zalime haddini bildirsin, mazlumun payını versin.”

İzmir’de eğitim yatırımlarına verdiğimiz önem neticesinde; derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, okullaşma oranı, teknik donanım gibi birçok alanda ülke ortalamasının üzerinde değerlere ulaştık.  Lakin biz yine de tamam artık olduk demiyoruz, diyemiyoruz. İlimiz son yıllarda en çok göç alan iller arasındadır. Özellikle Suriyeli aileler hayata yeniden tutunabilmek için ilimizi tercih ediyorlar. 15 bine yakın Suriyeli öğrencimiz için elimizdeki tüm imkânları seferber ediyoruz. Eğitim camiamız bu çocukları hayata kazandırmak gözlerindeki umut ışığını yeniden parlatmak için canla başla çalışıyor.

Bakanlığımızın yürüttüğü projeler neticesinde 8 okulu inşallah bünyemize kazandıracağız. Bu da bizim yaralarımıza merhem olur ancak derdimize derman olmaz. Daha gidilecek yol, aşılacak engel, varılacak yeni hedefler var. Milli eğitim camiası olarak büyük bir aileyiz. Hepimiz aynı amaç için aynı yoldan gidiyoruz. Bu güzel ülkenin hikâyesini birlikte yazacağız. Söz konusu olan ülkemiz ve çocuklarımız olduğunda hiçbir engel bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Derdimiz evlatlarımız ve bu mukaddes vatanı muasır medeniyetlerden daha ileriye götürmektir.

 Bu duygularla sözlerimi nihayetlendirirken özellikle ifade etmek isterim ki kaliteli insan yetiştirme azmimiz oldukça asla yılgınlığa düşmeyeceğiz. Eğitim sistemi içinde sahip olduğumuz her potansiyeli bir fırsat olarak göreceğiz. Bu ülke için milletimiz için yolun sonuna kadar ısrarla yürüyeceğiz.

İZMİR’DE 15 BİN SURİYELİ ÇOCUK VAR

İzmir’de eğitim yatırımlarına verdikleri önem neticesinde; derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, okullaşma oranı, teknik donanım gibi birçok alanda ülke ortalamasının üzerinde değerlere ulaştıklarını açıklayan Ömer Yahşi, şunları söyledi: “Biz yine de tamam artık olduk demiyoruz, diyemiyoruz. İlimiz son yıllarda en çok göç alan iller arasında. Özellikle Suriyeli aileler hayata yeniden tutunabilmek için ilimizi tercih ediyorlar. 15 bine yakın Suriyeli öğrencimiz için elimizdeki tüm imkânları seferber ediyoruz.” Bakanlığın yürüttüğü projeler neticesinde 8 okulu eğitime kazandıracaklarını vurgulayan Yahşi, bu okulların yaralara merhem olacağını ancak dertlerine deva olmayacağını ifade etti.

Proje Direktörü Fatih Mehmet Oruç, yapılacak okullara dair teknik bilgi verdi. İzmir’de ilk aşamada 24 derslikli 4 okulun yapılacağını ve bu okullar için zemin etüdü ile saha çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Oruç, 2019 eğitim öğretim döneminde bu okulları hizmete açmayı planladıklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman da toplantıda şu bilgileri verdi: “İkili eğitimden tekli eğitime geçmek için çok ciddi bir enerji harcıyoruz. Bütçe imkânlarını maksimum düzeyde kullanmaya çalışıyoruz. 2011 yılından beri devam eden bir savaşın sonucu ülkemize göç etmiş mülteci kardeşlerimizi eğitim sistemimize dâhil ederek aynı ortamlarda, aynı kaliteli eğitimi vermek için çaba sarf ediyoruz. Şuanda okulların yapılması için arsalarla ilgili sorun yok.” 215 okulun ihalesi tamamlandı. Yapım aşamasına geçilen okullardan 60’ı prefabrik olacak. Yapılacak okullarda hem Türk öğrenciler hem de mülteci öğrenciler eğitim görecek.
21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.