İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kamu Binalarının Daha Etkin Kullanımı İçin Harekete Geçildi

Kamu Binalarının Daha Etkin Kullanımı İçin Harekete Geçildi

Millî Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEB CBS) İzmir ve çevre iller için Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Vizyon hedeflerinden biri olan eğitimde veriye dayalı yönetim sistemi doğrultusunda önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Millî Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEB CBS) projesi ile ülkemizdeki tüm okulların coğrafi verileri toplanarak, hızlı bilgi akışı, etkili ve doğru analizlerle daha verimli envanter yönetimi sağlanacak.

2023 Eğitim Vizyonunda yer alan veriye dayalı yönetim anlayışı kapsamında, Bakanlığa bağlı okul ve tesislere ilişkin verilerin yer aldığı MEB CBS'nin Ege Bölgesi tanıtım toplantısı düzenlendi.

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda; Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Emlak Daire Başkanı Dr. İbrahim Taşdemir, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, çevre illerde görev yapan  ve yatırım bölümünden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile birlikte aynı bölümde görevli şube müdürleri de hazır bulundu.

 İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adnan Kaygısız ve İl Milli Eğitim şube müdürlerin de hazır bulunduğu toplantıda tüm Türkiye'de ki 130 bin eğitim binası ve 160 bin parsel bilgilerine hızlı erişim sağlanacağı belirtildi.

 

 Hedef kamu binalarının etkin kullanımı..

 Coğrafi Bilgi Sistemi tanıtım toplantısında konuşan Taşdemir, veri analizinin önemine değindi. 2023 Eğitim Vizyonu'nun da veriye dayalı politikaları merkeze alan bakış açısıyla hazırlandığını hatırlatan Taşdemir, MEB CBS'nin sadece inşaat ve emlak ile ilgili bir mesele olmadığını belirterek, "Bu sistem tüm okullarımızın optimizasyon çalışmalarını yüksek çıtalara taşıyacak bir husus. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Coğrafi Bilgi Sistemi ile yapmaya çalıştığı şey, öğretim daireleri dediğimiz genel müdürlüklerimiz, il ve ilçelerimiz ile okul seviyesinde alacağımız kararların kanıta dayalı olarak alınmasını sağlamak." şeklinde konuştu.

  Sistemle ilgili bilgi veren Taşdemir, taşınmaz envanterinin oluşturulması adına öncelikle tüm okul ve kamu binalarının kayıt altına alındığını ifade etti. Oluşturulan veri tabanıyla tapu bilgisi, fotoğraf, kullanım türü, derslik sayısı gibi her türlü bilgiye çok rahat bir şekilde ulaşılacağı bilgisini paylaşan Taşdemir, MEB CBS'deki verilerin güncel tutulmasının önemine değindi. Kurumların açılması, kapatılması, yer ve isim değişiklikleri gibi süreçlerin veri üzerinden güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Taşdemir, projenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

  Okulların planlaması izlenmesi ve denetlenmesi açısından büyük öneme sahip olan MEB CBS ile şehir planlarında eğitim için ayrılan yerlerin eğitime uygunlukları, mülkiyet yapıları, afet gibi çeşitli risk unsurları karşısında durumları, şehrin yerleşim dinamikleri gibi çok sayıda faktör aynı anda veri üzerinden değerlendirilebilecek.

 Bu sayede çok daha az bürokrasi ile yüksek koordinasyon sağlayacak olan Millî Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEBCBS) projesi ile ülkemizdeki tüm okulların coğrafi verileri toplanarak hızlı bilgi akışı, etkili ve doğru analizlerle daha verimli envanter yönetimi sağlanacak. 

 İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ise yapmış olduğu konuşmada milli eğitim bakanlığı tarafından hayata geçirilen CBS sisteminin yapılacak olan tüm yatırımların ihtiyaçlar doğrultusunda ve kanuni dayanaklara göre planlanarak yapılması için önemli bir çalışma olduğunu vurguladı. Yahşi, ayrıca;  misafirlerimizi ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bilgiyi kullanma açısından eğitim planlama politikalarının daha aktif ve verimli kullanılması açıcından CBS sistemi önem arz ediyor" dedi.

 

 Okullarda enerji tasarrufu

 Gerçekleştirilen toplantıda CBS sistemi sayesinde tüm okul ve binaların enerji tüketim sistemlerinin de takip edileceği belirtilerek enerji tüketimin azaltılması için gerekli önlemlerin alınacağı ifade edildi.

 

22-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.