İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmirli Öğrencilerden Gururlandıran Başarı

İzmirli Öğrencilerden Gururlandıran Başarı

53. Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ödül Töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.Final programı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ile başladı. Program TÜBİTAK başkanı Hasan Mandal, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın konuşmalarıyla devam etti.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 2204-A çağrısı kapsamında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul -Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölgede yarışmalar düzenleniyor.

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak illerinden oluşan İzmir bölgesinde toplam 1165 projenin başvurusu yapıldı ve yapılan ön değerlendirme sonucu 102 proje sergilenmek üzere davet edildi. Bu projelerin 69'u İzmir ilindendir. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının düzenlendiği 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın bölge aşaması proje değerlendirmeleri sonucundaİzmir'den 11 proje farklı alanlarda birincilik alarak finale çıkmıştır.

Finalde yarışan 11 ekipten;Tarih alanında İzmir Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu LisesindenEmirhan Yağız Gürlük, Eşe Naz Tangül'Salgın Hastalıklarla Mücadelede Yerel Bir Örnek:İzmir Tebhirhanesi' başlıklı projeleri ile Üçüncü oldu. Fizik alanında İzmir Özel Çakabey Lisesi Selin Yılmaz, Arda Yeşilyurt'Radyoterapi Uygulamaları İçin Yeni Bir Bolusun Geliştirilmesi' ikinciliğe değer bulundu.Kimya alanında İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi öğrencileri Devin İnan ve Rumeysa Çiçek 'Biyolojik Kirleticilerin Kolorimetrik Tespiti İçin Kağıt Tabanlı OrigamiBiyosensör Platformlarının Geliştirilmesi'başlıklı projeleri ile birinci olmuştur. Yazılım alanında İzmir Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencisi Çağan Koska 'Glioblastomların MR Görüntülerinden MgmtMetilasyon Durumunun Yapay Zeka İle Sınıflandırılması' başlıklı projesi ile birinciliğe değer bulunmuştur. Öğrenciler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almışlardır.

Teknolojik Tasarım Alanında Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Naz Aynur Canaslan, Latife Evrener'4 Yaş Ve Üzerindeki Çocuklar İçin Uygulamalı Algoritma Ve Kodlama Eğitim Seti've İzmir Özel İzmir Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi
İzmir Özel İzmir Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Anadolu Lisesi öğrencileri Cem Ege Ergün, Çağan Kılınç 'Orman Yangınlarını Erken Teşhis Eden Yapay Zekâ Destekli Kablosuz Sensör Ağ Sistemi'başlıklı projeleri ile teşvik ödülü alırken Matematik Alanında Özel Ege Lisesi öğrencileriAli Kayra Baykal ve Zeynep Akarsu 'Üç Boyutlu Uzayda İç Teğet Ve Dış Teğet Piramitlerin Hacimsel Dengesi' başlık projeleri ileteşvik ödülüne layık görülmüştür. Teşvik ve diğer dereceye girenlerin ödüllerini ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tübitak Başkanı Hasan Mandal,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından takdim edilmiştir.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.