İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmirli Öğrenciler Robot olimpiyatında Türkiye'yi temsil edecekler

İzmirli Öğrenciler Robot olimpiyatında Türkiye'yi temsil edecekler

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye etabında dereceye giren İzmirli öğrenciler Danimarka ve Macaristan'daki finallerde Türkiye adına yarışacak

İzmir'de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye etabı yarışlarında dereceye giren İzmirli öğrenciler Danimarka ve Macaristan'da yapılacak finallerde yeteneklerini gösterecek.

First Vakfı tarafından "Akıllı Şehirler" temasıyla İzmir'de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye etabına 26 şehirden 206 takım katıldı.

Finallerde, Bornova Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Açık Klasman - Gençler", Aliağa Atatürk Ortaokulu "Açık Klasman -Yıldızlar" kategorilerinde birinci, Bornova Suphi Koyuncu Anadolu Lisesi "Açık Klasman - Yıldızlar" kategorisinde ikinci oldu. Türkiye'de dereceye giren öğrenciler ağustos ve kasım ayında Danimarka ve Macaristan'da yapılacak olan Dünya Robot Olimpiyatında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı.

 Dereceye giren öğrenciler İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi'yi ziyaret etti.

Öğrencileri yarışmadaki başarılarından dolayı tebrik eden Yahşi, "İzmir'de 3 okulumuz kentlerini ve Türkiye'yi dünya çapında temsil edecekler. Bu güzel mücadele sonunda İzmir'in güzel başarıya imza atması hepimizi çok mutlu etmiştir. Danimarka ve Macaristan'da yapılacak yarışmalarda mücadele edecekler, hepsine başarılar diliyorum. İnşallah birincilik ile oradan da dönecekler."

Yarışmada bir meslek lisesinin birinci olmasının da önemli olduğunu kaydeden Yahşi, "Gerçekten İzmir'de kaliteli meslek liselerimiz var, bugün çok daha başarılı olan okulları da geride bırakarak Türkiye'yi dünyada temsil edecekler. Bu meslek liselerinin istedikleri zaman ne kadar başarılı olabileceklerini gösteriyor." dedi.

Dünya çapında çalışmalar yürütmekte olan FIRST Vakfı tarafından düzenlenen, Türkiye'den 206 okulun katıldığı Dünya Robot Olimpiyatı'nın Türkiye finali 4 Mayıs tarihinde İzmir'de gerçekleşti. Teması Akıllı Şehirler olan ve katılan takımların şehirlerdeki problemleri saptayıp, bu problemlere tasarladıkları robotlar ile çözüm ürettikleri yarışmanın Türkiye finaline 206 takım arasından İzmirli 6 robot takımı dereceye girdi. İzmir'den dereceye giren Bornova Mahzar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi RoboKod Godzilla takımı ile "Açık Klasman - Gençler" kategorisinde Türkiye 1'incisi, Aliağa Atatürk Ortaokulu RoboKod Flamingo takımı ile "Açık Klasman - Yıldızlar" kategorisinde Türkiye 1'incisi, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi RoboKod SKAL takımı ile "Açık Klasman - Yıldızlar" kategorisinde Türkiye 2'incisi oldu. Türkiye çapında başarı gösteren İzmirli 3 takımdan Godzilla ve Flamingo takımı Kasım ayında Macaristan'da, SKAL takımı ise Ağustos ayında Danimarka'da düzenlenecek olan müsabakalara katılacak. Olimpiyatta başarı gösteren 3 takımın 9 öğrencisini İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde ağırlayan İl Milli Eğitim Müdür Ömer Yahşi ve Müdür Yardımcısı Mehmet Büküm öğrencileri tebrik ederek, onlara teşekkür belgesi takdim etti.

 

"MESLEK LİSELERİ İSTEDİKLERİ ZAMAN NE KADAR BAŞARILI OLDUKLARINI GÖSTERDİ"

  Öğrencilerle düzenlediği toplantıda konuşan Ömer Yahşi, "Okullarımızın aşkla çalışarak başarıya imza atmaları bizi son derece mutlu etti. İnşallah Avrupa'da da birincilik elde ederek Türkiye'nin yüzünü güldürecek, Dünya Şampiyonu olacak, bizleri gururlandıracaklar. İzmir'den bir meslek lisesinin birinci olması meslek liselerinin başarısının göstergesidir. İzmir'de kaliteli eğitim veren meslek liselerimiz var. İzmir'de çok daha başarılı olan okulları da geride bırakarak İzmir'i değil Türkiye'yi temsilen gidiyorlar müsabakalara. Bu hem meslek liselerinin istedikleri zaman ne kadar başarılı olduğunu, hem öğrencilerimizin kapasite ve nitelik olarak ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. 'Meslek liselerinden bir şey olmaz' sözünün yanlış bir söz olduğunu, geçerliliğinin olmadığını en güzel ispatını yaşadık. Yarışmaya katılan ekonomik anlamda çok daha iyi şartlarda olan okullarımız olmasına rağmen, ekonomik anlamda dezavantajlı dediğimiz okullarımız İzmir'i ve Türkiye'yi temsil edecekler. Bu da başarının, inancın, hayalin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

 

14-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-201914-05-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.