İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmirli Elanur 'Uluslararası Caribou Matematik Yarışması'nda birinci oldu

İzmirli Elanur 'Uluslararası Caribou Matematik Yarışması'nda birinci oldu

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi 10 yaşındaki Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli yarışmada birincilik elde etti.

Merkez Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Elanur Akıncı, dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi oldu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, matematik dehasının bu başarısını ödüllendirdi

Dünya Çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi olan Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Elanur Akıncı'yı İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi makamında ağırladı. Babası emekli, annesi ev hanımı olan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, yaşıtlarına göre daha dezavantajlı bölgede olmasına rağmen, ailesinin desteği ve öğretmenlerinin doğru yönlendirmesiyle büyük bir başarıyı imza attı. Matematik dehası Elanur'un göstermiş olduğu büyük başarıdan dolayı kutlayan Yahşi, ailenin ilgili olması ve öğretmenlerin de katkısı ile dünya birinciliklerin rahatlıkla çıkabileceğinin örneğini İzmir'de yaşandığını söyledi.

Gurur verici

Başarılı öğrenciyi makamında ağırlayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr.  Ömer Yahşi, "Kendi çabası, gayreti ile dezavantajlı bölgede olmasına rağmen hem BİLSEM'de hem okulda hem de dünyada birincilikler elde etmesi çok gurur verici bir şey. Dezavantajlı bir bölgede ailenin ilgilenmesi sonucunda öğretmenlerinin katkısı ile birlikte dünya birinciliğinin rahatlıkla çıkabildiğinin örneğini İzmir'de Kemalpaşa'da yaşıyoruz. Öğrencimiz gayreti planlı ve programlı çalışmasıyla bu başarının geldiğini kendisi de ifade etti. Buradaki aile düzeni ve öğretmenimizin, okulumuzun desteği ile birlikte güzel bir başarıyı Türkiye'ye yaşattığı için Elanur'u da yürekten tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Ailesine ve öğretmenlerine de kutluyorum" dedi.

Günlüğünü kendi simgeleriyle yazıyor

İleride bilim insanı olmayı hedefleyen Elanur Akıncı İngilizce biliyor. İkinci yabancı dil olarak da Fransızca çalışan Elanur, annesinin kendisine günlük alması sonrasında kendi tasarladığı ve 29 simgeden oluşan bir kod tasarladı. Günlüğünü kendi oluşturduğu simgelerle kaleme alan Elanur Akıncı, aynı zamanda tasarladığı projeleri de kâğıda dökerek gerekli çizimleri gerçekleştirdiğini söyledi. planlı bir şekilde çalışarak bu başarıları kazandığını söyleyen başarılı öğrenci, ailesinden ve öğretmenlerinden büyük destek gördüğünü söyledi.

Matematik dehası

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu 4/F Sınıfında öğrenim görmekte olan Elanur Akıncı, Matematik alanındaki başarılarıyla dikkat çekiyor. Rakamlarla arası iyi olan başarılı öğrencinin ilkokul birinci sınıfa giderken Sınıf Öğretmeninin teşviki ve yönlendirmesiyle Bilim Sanat Merkezi Sınavlarına katıldı. Bu sınavdan başarıyla geçen Elanur, Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde eğitim görmeye başladı. Gerek Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulunda gerekse Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde göstermiş olduğu başarılarla adından söz ettiren Elanur Akıncı; Uluslararası Kangru Sınavında Türkiye dokuzuncusu, 4. Ulusal Tales Matematik Yarışmasında Türkiye yirmi altıncısı, Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonasında ise Ege birinciliği alıp gittiği Türkiye Finallerinde ise Türkiye on birincisi oldu. Son olarak ise dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, makamında kabul ettiği Elanur Akıncı'yı tebrik etti, ona çeşitli hediyeler verdi.

Türkiye'yi temsil ettiği için mutlu olduğunu dile getiren Akıncı, "Bu başarıdan ötürü çok sevinçliyim. Desteklerinden ötürü öğretmenim Gülsüm Ceylan'a ve aileme teşekkür ediyorum. İleride bilim insanı olmayı hedefliyorum. İngilizce'nin yanı sıra Fransızca da çalışıyorum. Günlüğümü de kendi tasarladığım simgelerle oluşturdum." diye konuştu.

Akıncı'nın öğretmeni Gülsüm Ceylan ise öğrencisindeki matematik zekasını görünce ailesiyle de irtibata geçerek onunla birebir çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Anne Kezban Akıncı da kızının disiplinli ve matematiğe karşı duyarlı bir çocuk olduğunu dile getirdi.

"Uluslararası Caribou Matematik Yarışması"

Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan Kanada merkezli organizasyon, dünya çapında internet ortamında düzenleniyor.

Yılda 6 kez 12 kategoride düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça yapılıyor. Türkiye'den yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, bu dillerden birini seçebiliyor.

12-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-202012-02-2020

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.