İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir´de "Güvenli Okul Projesi" Tanıtım Toplantısı

İzmir Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde okullarda güvenliği sağlamak, öğrencileri suç ve suçlulardan korumak amacıyla hazırlanan projenin tanıtım toplantısı Tepekule Kongre-Sergi Merkezinde yapıldı.
İzmir´de "Güvenli Okul Projesi" Tanıtım Toplantısı

Toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Mustafa HARPUTLU, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, İl Emniyet Müdürü Hüseyin AŞKIN, Emniyet Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

12-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-2016

Milli Eğitim Müdürümüz Ömer YAHŞİ konuşmasında: “Görevine yeni başlayan İl Emniyet Müdürümüz Hüseyin AŞKIN’a görevinde başarılar dilerim. Biz Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çok değerli çalışmalar yapan gönül dünyası, zihin dünyası bir olan devletin iki kurumuyuz. Önceki Emniyet Müdürümüzle İzmir’de çok güzel çalışmalar gerçekleşirdik. Dileğimiz bundan sonra bu durumu geliştirerek, üzerine koyarak güzel çalışmaları devam ettirmektir. 

 

Maslow’un ihtiyaçlar teorisinde belirttiği üzere “güven” ikinci sırada bulunmaktadır. Birinci sırada ise yeme-içme, uyuma gibi “Fizyolojik İhtiyaçlar” gelmektedir. Fakat toplum olarak bir daha gördük ki insan aç ve susuz yaşayabilir belirli bir süre ama güvensiz hiçbir zaman yaşayamaz.  Güvenin olmadığı bir yerde saygı, sevgi kesinlikle bulunamaz. İnsan öncelikle ailesine çevresine topluma güvenmek zorundadır.

 

15 Temmuz’da Darbe girişimine kalkışan hain fetö terör örgütü üyeleri bir güvensizlik oluşturmak istemişlerdir ama toplum bilakis buna tepki vermiş ve daha sıkı kenetlenmiştir. 41 gün süresince gece meydanlarda sabahlamışlardır. Bu millet bugüne kadar birbirine güvenerek bin yıldır bu birlikteliğini devam ettirmektedir. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde de ifade ettiği gibi dahilî ve haricî bedhahlar kardeşliğimizi bozamayacaktır.” dedi.

 

Çocuklarımız, en kıymetlilerimiz, değerli varlıklarımız. Her gün evden okula uğurlarken Allah’a emanet ettiğimiz ve okuldan eve dönene kadar endişeyle beklediğimiz çocuklarımız… Şiddet görecek mi? Akranlarıyla kavga edecek mi? Kötü bir söz duyacak mı? ...gibi endişeleri neredeyse hemen her gün duymaktayız. Ve gelişmiş toplumların da en büyük sorunu güven ortamı oluşturmak.

 

Okul güvenliği; öğrenci, öğretmen ve okuldaki tüm personelin kendilerini fiziksel, psikolojik, sosyal açıdan özgür hissetmeleridir. Okul güvenliği olan bir okulda öğrenme için elverişli bir ortam oluşturulmalıdır. Okul güvenliği çocuğun evden çıktığı andan itibaren evine gelinceye kadar geçirdiği zaman dilimini içerir.

 

İzmir Emniyet Müdürlüğü ile birlikte yaptığımız ‘’Güvenli Okul Projesi’’ son derece yerinde bir çalışma. Bu projede okulların güvenliği ile birlikte; okullar, şiddet, çatışma ve okul iklimi açısından inceleneceğini belirtti.

               

Bugün 250 okul idareci, veli ve öğretmen ile açılışını yaptığımız bu proje ile binaların güvenliği sağlanacak, çocukların derse ulaşımı güvenli olacak. İl Emniyet Müdürlüğümüz de çalışmalara destek verecek.

 

Bu proje öğrencilerin öğrenmesi ve kişisel gelişimi için olumlu ve ilham verici bir ortam oluşturulmasına katkı sağlayacağını belirtti.

 

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin AŞKIN ise konuşmalarında: "Bana ne dilersin deseler çocukların mutlu olduğu bombalanmadığı suça itilmediği suçlu olmadığı bir dünya dilerim. İzmir´de yaşayan herkesin güven içinde olması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini ifade eden Aşkın, çocukların güvende olmasının en fazla hassasiyet gösterdikleri konuların başında olduğunu, bunun için de İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesince "Güvenli Okul Projesi"nin hazırlandığını vurguladı.

Büyük şehirlerde çocuklar suçtan zarar görme, suça itilme noktasında büyük bir mağduriyet içindeler. Burada sorumluluk sadece poliste ve milli eğitimde değil. Bu sorumluluğu tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte herkes hissetmelidir."

İzmir Emniyet Müdürü olma imkanını bulmuş birisi olarak, çocuklar için dilediği bazı şeyleri gerçekleştirme imkanına sahip olduğunu belirten Aşkın, "Güvenli Okul Projesi"nin gelecek sağlıklı nesiller adına önemli olduğuna dikkati çekti.

Aşkın, "Polis arkadaşlarımız geçtiğimiz yıl bin okulda 109 bin öğrenciye ulaşarak sempozyum ve paneller düzenlediler. Bu artarak devam edecek. Sadece terör ve uyuşturucu ile ilgili değil başka da projelerimiz olacak." diye konuştu.

 

Aşkın, 18 yaşın altındaki çocuklara sigara ve alkol satışının yapılmaması için yasaları hassasiyetle uygulayacaklarını belirtti.

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.