İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir’de Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmayacak

İzmir’de Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmayacak

 İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Toplantısı Yapıldı.

‘Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Toplantısı’ Karşıyaka’da gerçekleştirildi.  İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzman Doktor Dilek Didem Ayyıldız’ın da katıldığı toplantıda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir’de %1,9 olan okumaz-yazmaz oranının yaptıkları çalışmalar sonucunda % 0,6 ya düştüğünü ifade ederek, “İzmir’de okuma-yazma bilmeyen kimse kalmayana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzman Doktor Dilek Didem Ayyıldız başta olmak üzere Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, Mehmet Yiğit ve halk eğitimi merkezi müdürleri katıldı.

Kültürel Mirasımıza Sahip Çıkmalıyız

Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Doktor Dilek Didem Ayyıldız, halk eğitim merkezlerinin çalışmalarının toplumumuzun kültürel mirası açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti. Ayyıldız, “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çok değerli çalışmaları ve halk eğitimi merkezlerimizin marifetleri ile İzmir’de yaygın eğitim noktasında çok önemli çalışmalara imza atılıyor. Ben bu çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum. Bizler bu güne kadar toplumumuzun her kesimine dokunmayı başardık. Özellikle sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında çok güzel şeyler yaptık. Halk eğitimi merkezlerimiz aracılığıyla yetim kızlarımızın çeyizlerini hazırladık, kınalarına ve düğünlerine katıldık. Onların mutluluğu ile mutlu olduk. Geçtiğimiz yıllarda Konak Meydanı’nda hayata geçirdiğimiz ‘İzmir Öğrenme Şenliği’ ile otuz ilçemizin el emeği, göz nuru ürünlerini sergileme fırsatı yakaladık. İnşallah önümüzdeki Mayıs ayında da bu şenliği tekrar gerçekleştireceğiz. Burada tüm halk eğitimi merkezi kursiyerlerimiz ve öğretmenlerimiz hünerlerini sergileyecek. Şenlikte, ilçelerinde bulunan kültürel değerleri üç gün boyunca İzmirliler ile paylaşırken, bir yandan da birbirleri ile tanışıp kaynaşacaklar. Tüm bunların yanında bir konu daha bizler için çok önemli. Tüm halk eğitimi merkezi yöneticilerimizden ilçelerinde bulunan tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmalarını istiyorum. Özellikle Ödemiş, Tire, Bergama gibi ilçelerimizde atalarımızdan bizlere kalmış çok değerli ve özel el emeği, göz nuru sanat eserlerimiz var.  Millet olarak bize yadigâr bırakılan bu mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bunlar bizim milli değerlerimiz. Bu konuda özellikle halk eğitimi merkezlerimize tüm toplumumuzun bilinçlendirilmesi konusunda ciddi bir sorumluluk düşüyor.” diye konuştu.

Okumaz-Yazmaz Oranı % 0,6’ya Geriledi

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir’de okuma-yazma konusunda büyük bir ilerleme kaydettiklerini söyleyerek, “Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız beyefendinin çok değerli eşi Doktor Dilek Didem Ayyıldız’ın büyük katkıları sayesinde İzmir’de okuma-yazma konusunda çok büyük bir ilerleme kaydettik. Hayat boyu öğrenme eğitim programımız kapsamında İzmir’de % 1,9 oranında olan okumaz-yazmaz oranını çok kısa bir süre içinde % 0,6’ya kadar düşürdük. Bu konuda bizleri destekleyip teşvik ederek halk eğitimi merkezlerimizin marifeti ile toplumumuzun her kesimine ulaşabildik. Tabii ki halk eğitimi merkezlerimizde bizler sadece okuma-yazma alanında değil, aynı zamanda dil kurslarımızla, tiyatrodan müziğe, spordan sanata birçok alanda açılan kurslarla faaliyet gösteriyoruz. Özellikle 23 yaş ve üstü engellilere yönelik kurslarımızla toplumumuza çok büyük bir hizmet sunuyoruz. Bunun yanı sıra yaptığımız çalışmalarla İzmir’in her ilçesinin özel yönlerini, kültürel değerlerini gün yüzüne çıkarıyoruz. Bunlara verebileceğimiz en iyi örnek de Ödemiş’te Sayın Doktor Dilek Didem Ayyıldız’ın da katkıları ile ipek kumaş çalışmalarımız oldu. Gerçekten her ilçemizin çok önemli, öne çıkan, kültürel değerleri mevcut. Biz yapacağımız çalışmalar ile işte tüm bunları gün yüzüne çıkarmalı, her yöremizin kendi şarkısını dillendirmeliyiz.” dedi.

Sıfır Atık Projesini Yaygınlaştıracağız

Dr. Ömer Yahşi, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın koordinasyonunda başlatılan sıfır atık projesini de çok önemsedikleri, bu konuda tüm toplumun bilinçlendirilmesi gibi bir misyona sahip olduklarını belirterek şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan’ın başlatmış oldukları ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında biz eğitimcilere de çok büyük görevler düşmekte. Bu konuda her kurumumuzla işbirliği içinde büyük bir gayretle çalışıyor ve projeler geliştiriyoruz. Ben inanıyorum ki çok yakın bir zamanda bu konuda da büyük bir ilerleme kat edeceğiz. Son olarak Sayın Valimizin çok kıymetli eşlerinin de ifade ettiği gibi Mayıs ayında Konak Meydanı’nda yine ‘Hayat Boyu Öğrenme Şenliği’ organize edeceğiz. Bizler, orada kursiyerlerimiz ve değerli öğretmenlerimizle yaptığımız tüm işleri, ortaya çıkardığımız tüm değerleri, kültürel ve toplumsal tüm mirasımızı yine tüm İzmirliler ve katılımcılarla paylaşacağız.”

15-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-201915-02-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.