İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir'de Okullar Yüz Yüze Eğitime Hazır

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde İzmir'de yüz yüze eğitimin tam zamanlı ve tüm kademelerde başlatılmasına ilişkin detayları paylaştı.
İzmir'de Okullar Yüz Yüze Eğitime Hazır

Yaklaşık 700.000 öğrenci ve 53.000 öğretmen ile yeni eğitim öğretim yılına hazır olduklarını kaydeden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, "Öğrencilerimiz, kendilerini heyecanla bekleyen öğretmenlerine ve okullarına 6 Eylül'de kavuşuyor." dedi.

6 Eylül'de il genelinde tüm öğretmenlerin ve eğitim yöneticilerinin okullarının ve sınıflarının başında bulunacağını kaydeden Yentür, tüm okulların maske ve dezenfektan ihtiyaçlarının İzmir'deki meslek liseleri tarafından karşılandığını ve uyum haftasından itibaren tüm öğrenci, öğretmen ve çalışanların kullanımına sunulduğunu belirtti.

Okullarda Öğrencilerin Güvenliği İçin Tüm Önlemler Alındı

6 Eylül Pazartesi günü tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacağını belirten Yentür,  okullarda öğrencilerin güvenliği için gerekli tüm önlemlerin alındığına vurgu yaptı. Okulların temizlik görevlisi ihtiyacını karşılamak amacıyla mevcut personele ek olarak 2950 personelin daha 'Toplum Yararına Program' kapsamında görevlendirildiğini sözlerine ekleyen Yentür, öğrencilerin hijyenik bir ortamda güvenli bir eğitim almasının önemine değindi. Pandemi sürecinde hazırlanan 'İşe Geri Dönüş Rehberi'nin tüm ilçelere iletildiğini ifade eden Yentür, tüm okul ve kurumların düzenli olarak dezenfekte edildiği bilgisini paylaştı.

Okulların sağlıklı bir şekilde açılmasına yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan protokole dikkat çeken Yentür, protokol kapsamında 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu' hazırlandığını ve bu konuda tüm bilinçlendirme ve uygulama eğitimlerinin tamamlandığını söyledi.

Salgın şartlarına hazırlık çalışmaları kapsamında, yüz yüze eğitim faaliyetlerinin güvenilir ve hijyenik ortamda yürütülmesi amacıyla daha önce 'Okulum Temiz' belgesi almış eğitim kurumlarının, yeniden belgelendirme çalışması çerçevesinde denetmenler tarafından denetlenerek belgelerinin yenilendiğini belirten Yentür, TSE tarafından eğitime alınan 146 denetmen tarafından kılavuzda belirtilen şartlara uygunluğu kontrol edilen okulların tümünün 'Okulum Temiz' belgesi almaya hak kazandığını dile getirdi.

Denetimler Artırıldı

Kantincilerin, yemekhane çalışanlarının, servis şoförlerinin, servis rehber personelinin ve yolcuların uyması gereken kuralların belirlendiğini ifade eden Yentür, tüm hijyen ve güvenliğe yönelik denetim çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Okullar açılmadan önce kantin, yemekhane ve okul servislerinde havalandırma, temizlik ve dezenfeksiyon ile ilgili tüm denetimlerin yapıldığını kaydeden Yentür bundan sonra da denetimlerin artırılacağı bilgisini paylaştı.

Salgın Sonrası Psikolojik Destek

6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte İzmir'de öğrenci, öğretmen ve velilerin psikolojik sağlamlığını arttırmaya yönelik çalışmalar da hız kazandı.

İzmir'de bulunan 13 rehberlik ve araştırma merkezi, salgın sonrası yüz yüze eğitime geçişte öğrenci, öğretmen ve veliler için, psikolojik sağlamlığı güçlendirmeye yönelik bilgilendirme ve destek çalışmaları yürütecek. Ayrıca İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Mesleki Gelişim Akademisi' çalışmaları kapsamında, öğretmenlerin pandemi koşullarında bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar artarak devam edecek.

"Üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve tüm paydaşlarımızla birlikte öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin ve velilerimizin gelişiminde etkili olacak, onlara katkıda bulunacak birçok proje ve çalışmayı yeni eğitim öğretim yılında hayata geçireceğiz." diyen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, yeni eğitim öğretim yılının öğretmen, öğrenci ve veliler için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.