İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir'de Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yerli ve Milli Üretime Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

İzmir'de Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Yerli ve Milli Üretime Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün meslek liselerine yönelik yürüttüğü etkinlikler kapsamında öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen 'Dijital Kürsü' ve 'Karavan' tanıtımı yapıldı. İzmir Valiliği önünde yapılan tanıtım etkinliğine İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Petek Aşkar, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Sayın Murat Mücahit Yentür, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ar-ge meslek lisesi olarak seçilen Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin tasarladığı 'Dijital Kürsü'nün tanıtımı yapıldı. 'Dijital Kürsü', milli bayram, anma ve kutlama törenlerinde, şebeke elektrik enerjisine ihtiyaç duymadan kendi enerjisi ile törenin yapılmasını sağlıyor. Üzerinde hoparlörü, kablolu ve kablosuz mikrofonu ile sunum ve kumanda ekranları olan; taşınabilir, tekerlekli ve hafif tören kürsüsü bilgisayar ve dijital multimedya uygulamalı bir proje olarak tasarlandı.

 

İzmir'de meslek liseleri tarafından gerçekleştirilen bir diğer çalışma ise 'Karavan'.

 

Çiğli 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı ile Elektrik-Elektronik Alanlarından gönüllü öğretmenler ve öğrencilerle oluşturduğu ekip tarafından 'Karavan' üretiliyor. Bu çalışma ile öğrencilerin işi öğrenmesi, mesleki bilgi ve becerisini arttırması, böylece iş tecrübesi kazanması ve bunları yaparken de kendilerine harçlık olacak kadar da bir gelir elde etmesi amaçlanıyor. Gönüllü öğretmen ve öğrencilerin ürettiği karavanın yapımında yerli malzeme kullanıyor. Çiğli 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, üretimi kendi okul sınırları içinde gerçekleştirerek öğrencinin gerçek üretim ortamında yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlamanın yanı sıra okul Türkiye'de karavan üreten ilk meslek lisesi olma özelliğini taşıyor.

 

Tanıtım programında konuşan İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger, Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çiğli 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek eğitimin çağın gereklerini karşılaması gerektiğini söyledi.

 

MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Petek Aşkar başarılı çalışmalara imza atan her iki okulun öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.

 

06-12-202106-12-202106-12-202106-12-202106-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.